• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
sspoko - специалист
Кои теливизори са за предпочитане плазмите или LCD знам че скоро имаше тема за телевизори но мисля че там се разглеждаха резолючиии прочие. Нека специалистите споделят +/- на едните и другите всепак са различни технологий. Мисля че ще е от полза на много хора.
mitko414 - специалист
"30/07/2006 http://www.technews.bg

Определено е трудно да се направи избор между плазмен и течнокристален (LCD) телевизор. И двете технологии са актуални и имат своите плюсове и минуси.

В основата на плазмената технология е фосфорът. Всеки пиксел е направен от три фосфора – червен, син и зелен. Те отделят светлина в момента, в който през тях премине електронна дъга. Интензивността на лъча определя количеството на отделената светлина.
LCD технология, от друга страна, използва милиони кристали, които са разположени между две успоредни прозрачни плоскости, зад които е източникът на флуоресцентна светлина. С помощта на филтри се генерира цветът.
Кои са основните разлики, които ще ви ориентират в избора на един от двата типа телевизори:
Размерът
Размерът е един от основните показатели за сравнение между плазмените и LCD телевизорите. Разлика има и тя е в полза на плазмените. При тях може да се достигне до наистина впечатляващи размери. Наскоро Panasonic обяви, че пуска плазмен телевизор с невероятния размер от 103 инча. Размерите на плазмените телевизори обикновено се движат в диапазона от 32 до 63 инча, докато тези на LCD-тата - от 15 до 45 инча. Така че, ако търсите много голям екран, трябва да се насочите към плазмените телевизори.
Зрителен ъгъл
При плазмените телевизори проблем със зрителния ъгъл не съществува, но и при повечето LCD все още това е слабо място. Зрителният ъгъл всъщност означава под точно какъв ъгъл може да бъде наблюдаван екрана, без да има промени в цветовете. В последно време се наблюдава тенденция за изчезване на проблема, свързан със зрителния ъгъл, и при LCD екраните.
Честота на опресняване
Това е показател, доста важен за LCD телевизорите/мониторите. Той характеризира времето, което е необходимо на пиксела да превключи от напълно бяло до напълно черно състояние и обратно (напоследък производителите вече говорят за преминаване от сиво в сиво). Колкото по- малко време е необходимо за опресняване на пикселите, толкова по-добре. С една дума, за да може да наблюдавате бързо развиващи се картини, е хубаво пикселите да реагират бързо, за да няма замазване на картината. При плазмата не съществува такъв проблем, тя се справя толкова добре, колкото и CRT мониторите. Така че, имаме превес на плазмата и в тази категория.
Яркост и контраст
Плазмените телевизори могат да се похвалят с по-добра яркост и контраст при идеални условия, т.е. при липсата на обкръжаваща светлина, когато се вижда истинското предимство на технологията. Като цяло и двата типа телевизори ще отговорят на очакванията ви за яркост. Но в реални условия, т.е. при ситуация с наличие на обкръжаваща светлина, LCD изглеждат по-ярки.
Дефекти
При плазмените телевизори след време върху екрана се прогарят силуети на статични изображения, които оставят изображение "призрак". Благодарение на технологии, като pixel orbitor, този проблем е драстично намален.
Като цяло ще останете доволни от качеството на картината и при двата типа телевизори, така че изборът може да е напълно субективен... "
Чаро - Акълия
Да добавим и по-високата консумация на ел. енергия и солидните килограми към плазмата .
http://news.ibox.bg/news/id_1642145271
Deo-x - специалист
Какво излиза сега,да купувам лсд-то май.Гледам да е икономично да ми гори тока,значи според данните-лсд-то е най икономичното консумация!
sspoko - специалист
преди време някъде бегло бях чел, че плазменните екрани имат по малък живат защото се получавало прегаряне или нещо подобно така ли е или нещо не съм доразбрал?
marabura - напреднал
sspoko написа:
преди време някъде бегло бях чел, че плазменните екрани имат по малък живат защото се получавало прегаряне или нещо подобно така ли е или нещо не съм доразбрал?
така е ... преди време беше 10 000 часа живот, докъде са стиганли технологиите и дали са се развили по тоя показател не знам

освен това имат прегаряне .. ако някъде свети постоянно - примерно логото на някой канал, който се гледа често
rulom - модератор
Имаше подобна тема :arrow: http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... =lcd#99086

Ако наистина ти се чете и се колебаеш :arrow: http://forum.setcom.bg/index.php?topic=37709.0
angel_ov - специалист
Твърдо за плазма, но на PANASONIC.
karamundi - специалист
лсд определено
mosferatu - напреднал
LCD е по- евтино, но недостатък са ъглите на гледане, особенно във вертикала. Гадно е децата (ако имаш) да седнат на земята да гледат негатив а изображението. Иначе са по- икономични и новите модели на добрите производители са достатъчно бързи за телевизия.
Плазмите са осезаемо по- скъпи, по- тежки и харчат повече ток. Освен това и загряват, лятото доста осезаемо. Но няна ъгъл на гледане и на тъмно са по- добри- няма по- тъмни и по- светли области като при LCD (за моделите на народна цена говорим) и черното е истински черно. Проблема е, че матриците на LCD панелите имат задна подсветка, която не винаги е равномерна- на монитора на който пиша е момента имам едни неприятни ивици при изцяло черна картина- по- светли и по- тъмни. Не знам доколко и телевизорите са засегнати от това, но няма начин да се избегне при по- евтините модели.
За яркост и контраст- при новите LCD панели няма проблеми с това. Имаше една максима- плазма през нощта и LCD през деня- не знам колко е актуална при новите модели.
За по- добри съвети се загледай във форума на hardarebg.com/forum
edit- обърках темата от линкове, по темата е, но ще я постна и в другата, извинявам се за дублирането.
  • 1
  • 2

Тема "Плазма или LCD ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: