• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
bikerider_ - специалист
Чакай, че офтопикът ми стана повече от онтопик мненията, но като сме почнали да доизясня... :-D
По принцип ни искат да издялкваме направените от пластелин модели от блокове гипс (затова все още не са ни учили как се правят калъпи, освен във формовъчна пръст), но аз нито се чувствам скулптор, нито имам времето и 10 ръце, да ги сменям, като ми станат мазоли, за да правя 5 скулптори от гипсови павета 1 по 1. Затова за по-лесно и бързо реших да работя в калъпи. Правих калъп от няколко слоя хартия и лепило и май той си остава по-лесен дори от силиконовия. Иначе ми казаха да пробвам да го направя с пистолет за течен силикон, но се чудя колко ли пръчки силикон по 1кв. см ще отидат?! :? :-D
А и в момента да търся и да се организирам с други хора за закупуване на силикон нямам време.
borko-67 - специалист
Защо не пробваш с гипс?
Намажи заготовката с растително масло залей я с гипс и готово!След това боядисваш готовия "калъп" с блажна боя.Чакаш да изсъхне и вече можеш да го ползваш.Като вече мажеш него с масло.
Преди това трябва да си направиш едно подходящо сандъче в което да сложиш модела и да изливаш гипса.
Така съм виждал да правят.Дано помогне.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
bikerider_ написа:
Чакай, че офтопикът ми стана повече от онтопик мненията, но като сме почнали да доизясня... :-D
По принцип ни искат да издялкваме направените от пластелин модели от блокове гипс (затова все още не са ни учили как се правят калъпи, освен във формовъчна пръст), но аз нито се чувствам скулптор, нито имам времето и 10 ръце, да ги сменям, като ми станат мазоли, за да правя 5 скулптори от гипсови павета 1 по 1. Затова за по-лесно и бързо реших да работя в калъпи. Правих калъп от няколко слоя хартия и лепило и май той си остава по-лесен дори от силиконовия. Иначе ми казаха да пробвам да го направя с пистолет за течен силикон, но се чудя колко ли пръчки силикон по 1кв. см ще отидат?! :? :-D
А и в момента да търся и да се организирам с други хора за закупуване на силикон нямам време.
И единия силикон и другия, са в пистолет. това на пръчките не е онова... наистина ще спестиш много време в опити и чупене нна ръце, ако питаш гугъл и като си поизбистриш материята и ютюб.
Просто си много далече от материята и няма см аз да ти обасявам АБ, щом сам можеш да стигнеш до ЕЖ, които вероятно ти трябват.
А това да се дялка гипс е неимоверно тъпо. Даскалът прекрасен е от по-по-миналия век май.
bikerider_ - специалист
Не е даскал, а скоро произведен в професор умопобъркан тип е... :evil:
bigshop - специалист
Попитах човек, който е правил такива неща (минал е по пътя на bikerider_). Ето какво споделя той:

Като силикон за предпочитане е Церезит санитарен. Като отделител се използва течен сапун (за ръце например). За да не попие в дървото отделителя, дървото е хубаво да се лакира. Силиконовият калъп се поставя в гипс (може и не целия) за устойчивост.

Друг вариант за калъп е специална пяна, подобна на тази за дограмата. Тя върви със специален отделител. Работи се в кутия, в която се поставя модела. След това калъпа се разрязва, вади се модела и готово. Някъде в ютуб имало и филмче.
bikerider_ - специалист
И аз си мислех, че става с обикновен санитарен силикон, но си мисля, че за всичките фигурки, които ще правя ако все Церезит ползвам, ще ме доведе до фалит... :-D Намерих 1 фирма, която продава специално силикони за калъпи по близо 27лв./кг.
Иначе аз няма да снемам отпечатък от дърво, а от пластелин, за да излея гипсовия прототип на пластелиновата фигура, вместо да го издълбавам от монолитен блок гипс. :roll:
mladkal - майстор
Относно восъка за който питаш биват няколко вида. Първи вид е монолитен -парче с голяма плътност и известна твърдост. Чисто физичните му свойства като твърдост и плъстност са до тези на калъп неизползавн -чисто нов- сапун. От него могат да се издялкат с подходящи длета, остри фини предмети, пили и т.н. на различни детайлни фигурги. Понася и известно шлайфане, но на ръка. При по-големите обороти на машинки се нагрява и се затлачва.
Втори вид восък е на зърна. (Той пък се дели на подвидове) Обикновенно той се ползва в шприц машини от които пък се шприцват във вече готови гумени калъпи.
За направата н амодел майка можеш да използваш каквото и да е, а в последствие да отлееш краен продукт-майка, на която да направиш гумена матрица и от там многократно да мултиплицираш изделието си.
http://www.vapson.com/pages/products/w_v_mm.html - вулканизиращ преса , а по-нодалу в сайта и видовете восъци...
http://www.castaldo.com/english/product ... u_eng.html -

За неясноти и повече въпроси, който желае на ЛС!

Успехи...
svetliopi44 - Чирак...
bikerider_ написа:
И аз си мислех, че става с обикновен санитарен силикон, но си мисля, че за всичките фигурки, които ще правя ако все Церезит ползвам, ще ме доведе до фалит... :-D Намерих 1 фирма, която продава специално силикони за калъпи по близо 27лв./кг.
Иначе аз няма да снемам отпечатък от дърво, а от пластелин, за да излея гипсовия прототип на пластелиновата фигура, вместо да го издълбавам от монолитен блок гипс. :roll:

Приятел дай повече информация за този силикон , че аз намирам само 2кг. за 138лв. ... :x
miliad - майстор
Може да е късно но все пак http://beehoneyportal.com/forum
Запитването за восък може да го направите и там.Всеки пчелар има восък, проблема е че обикновенно му трябва за обмяна за восъчни основи.Но срещу добра цена не мисля че някой ще откаже.
  • 1
  • 2

Тема "Восък за моделиране?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: