• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
bikerider_ - специалист
Здравейте!
Не знам точно кой е правилният раздел за тази тема, за това я пускам тук.
Трябва ми восък за правене на калъпи за скулпторски фигурки, но не знам от къде мога да закупя на килограм?
Благодаря за предложенията в аванс!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
От восък не се правят калъпите.
bikerider_ - специалист
Знам, че не се правят, друго се прави. Знаеш ли от къде мога се закупя?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ми проблем си беше. Сега не знам, но все се молехме на пчеларите. А те имат една стройна организация. Накрая един дядо просто си завъди пчели.
В Търново, София, Пловдив и Казанлък никакъв проблем не би трябвало да е. Има много художници и заради училищата ... имаш ли възможност да питаш някой скулптор?
И аз ще питам
bikerider_ - специалист
Хъм имам един познат, но той се занимава с дърво, по-рядко с отливки.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
bikerider_ написа:
Хъм имам един познат, но той се занимава с дърво, по-рядко с отливки.
Ама пък той ще да познава други...
Я, я сподели каква идея имаш
А леярна имаш ли предвид?
bikerider_ - специалист
Имам да отливам 1 дървен аналог, но понеже не може в леярска пръст, поради неналичието на делителна равнина, трябва да се направи аналог от восък.
Освен това искам от него да си правя калъпи върху пластелинови модели и да изливам гипсовите аналози вътре.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Видях ти темата за запояването.
А за пластелиновите модели ползвай силикони.
Сметни си приблизително обема на нужния ти восък и говори в местното пчеларско дружество. Нямат, но след кратко уващаване дават.
bikerider_ - специалист
За отливката на дървения аналог ми трябва не повече от обема на 3-4 кутии от цигари примерно.

Иначе с какъв силикон ме съветваш да правя калъпи върху пластелина? Силиконът не е ли много мек за да издържи течния гипс в себе си без деформации? Каква дебелина на слоя се изисква? И не на последно място мога ли да се снабдя с по-големи разфасовки, а не с малките от железариите, понеже имам да правя няколко отливки, а не ми се ще да фалирам! :-D

ПС:Трябва ли да се покрие с нещо пластелина, за да не залепне силиконът върху него?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
На нищо не ви учат май
Молдингът е динамична наука/занаят. Разбира се, че има силикони в профи опаковки. Комбинирайте се няколко човека и си купете.
Ти правиш впечатление на човек невежествен, но немързелив... ми вземи се порови, из нета е пълно с информация. Кое как се прави. Даже и тук сме писали доста за калъпите.
Конкретно на питането ти - ми прави се на няколко слоя. Първият е финият който определя качеството на повърхността. максимално като оригинала. Втори, трети обикновено са преходни, за заякчаване. Има си и арматура ако се налага. Последния слой си е гипс. По-яко и евтино нещо от гипса няма....
  • 1
  • 2

Тема "Восък за моделиране?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: