• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Изображение

Takezo Sensey
crez - майстор
Пластификатора е различно от хим.вещество провив замръзване. Пластификатора придава на бетонната смес много добра обработваемост (пластичност), без да се увеличава количеството на водата. Същевременно при запазване на консистенцията на бетонната смес позволява силно намаляване на количеството на водата позволява редуциране на количеството на водата в бетонната смес до 10 %.– оттук и подобряване на якостните показатели на втвърдения бетон, може да се използва ефективно и за намаляване на количеството цимент при запазване на якостните качества на втвърдения бетон. Това е!
Защита срещу циклите на замръзване и размръзване или (въздуховъвличане) е съвсем друго нещо. Добавки за забавяне на втвърдяването са друго.
Въздуховъвличането е особено ефективно в осигуряването на защита срещу вредното влияние от циклите на замръзване и размръзване. Когато водните частици в бетона замръзнат, въздушните клетки освобождават вътрешното налягане, като осигуряват микроскопично пространство, достатъчно да побере увеличението в размера на водата при замръзването й. Някои въздуховъвличащи смеси съдържат катализатор за по-кратка и пълна хидратация на портландцимента. За да защитят бетона от повреди при замръзване, мехурчетата въздух трябва да имат подходяща големина, разпределение и обем. Плюсовете на въздуховъвличането:
-подобрена защита на бетона от сурови климатични условия;
-голяма издръжливост на цикли на намокряне и изсъхване;
-висока трайност.
Обикновено дозировката на въздуховъвличащите добавки варира между 5% и 8% от обема на бетона. По стари спомени май се използваха някакви калиеви соли, но това е само за процеса на отливане.
laki1968 - специалист
ок,може и да не се казва точно пластификатор-просто някога в русия като го слагахме в разтвора така му казвахме...но човека кат иде в магазина ще го разберат
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Така, сега и аз излизам кух глупак.
crez, супер обясни, благодаря. Добави, моля и за варовите разтвори. Конкретното питане бе такова.
crez - майстор
n_a написа:
Така, сега и аз излизам кух глупак.
crez, супер обясни, благодаря. Добави, моля и за варовите разтвори. Конкретното питане бе такова.
Няма такова "животно" за варови р/ри. Принципа е при низки температури не се маже/зида, а замръзналия варов р/р през зимата не променя кой знай колко качествата си. Варовия р/р се страхува повече ако изсъхне и загуби водата си. Аз я прибирам зимно време в стари варели,доливам вода и затварям с капак. Нека с това да приключим темата. Аз поне няма да взимам повече отношение по нея.
  • 1
  • 2

Тема "Има ли някаква добавка против замръзване за варов разтвор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: