Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
bjohnev - специалист
null написа:
когато използваш гасена вар, а не хидратна..
Двете са абсолютно едно и също нещо.
Справка:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0% ... 0%B0%D1%80

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0% ... 0%B8%D0%B4

Стягането или така нареченото "белване" на вече намазаната/изпръскана гасена вар е процес, в който калциевият дихидроксид реагира с въглеродния двуокис от въздуха, като губи вода и се превръща в калциев карбонат, т.е. варовик. Затова в помещения които са прясно варосани влагата не изчезва с дни! След като стегне "почти" не цапа. Все едно да се оцапаш от мрамор, който също е варовик.
null - специалист
абе хем е така - хем не е
отиваш в магазина и искаш гасена вар - дават ти едно чувалче с нещо като извара.
искаш хидратна вар - дават ти хартиен чувал с прах
като химичен състав може и да са еднакви, но предполагам, че имат някаква разлика в кристалната решетка или бах там какво, но разлика има.
ако боядисаш с хидратната вар после много цапа, а другата не.
не мога да споря за разликите. тъста ми един ден ми ги обясняваше. беше химик.
няколко майстори дето съм питал казват, че се усещала разликата и при хоросана между двата вида вар.
аз съм програмист и не мога да се меся, но така си знам.
sanders - специалист
Няма проблеми да е с вар. Ще цапа малко няма начин. Ако се прави с вар за да не запушва пистолета аз лично прецеждам през женски чорапогашник(и с латекса го правя). Много е финна дюзата и се запушва дори от супер малки парченца. Има един скапан латекс, който съдържа едни много финни парченца пластмаса. Според мен е някво въглеродно съединие, което се получа в самото производство. С такава боя си прецаках веднъж машината и се наложи да сменям всички гумички. Най-добре ще стане с пръскане. Кофти, че времето малко студено :)

Тука пръскам с латекс на варова основа
http://vbox7.com/play:9c62fcf8&r=emb
Може малко информация за тази помпа на грако. Предполагам че е бутална за високо налягане аз работя с подобна но ползвам полиуретанови бои.Какви дюзи се ползват за латекс и с какво нагнетяване трябва да е помпата.Тази с която работя е 1:32.
Благодаря предварително.
sanders - специалист
Аз ползвам рак-х 517 и 210 за финиш. Налягането го държа на 120 бара.
Гледам да не остават ленти като пръска. Така най-лесно се засича дали е малко или много високо. Според мен говорим за различни машини и номерацията не е еднаква. Качил съм снимки на дюзите с които работя най-често.

Прикачен файл

Rac-X-517-400x-1S.jpg
Rac-X-517-400x-1S.jpg (56.72 KиБ) Видяна 3021 пъти

Прикачен файл

graco_rac_x_fine_finish_tip.jpg
graco_rac_x_fine_finish_tip.jpg (7.54 KиБ) Видяна 3021 пъти
mitko414 - специалист
Ако избереш варианта с вар, не забравяй да добавиш 10% готварска сол, по старите книги пише, че се добавя за карбонизиране. Тогава и варта ще цапа малко или почти никак.

А за метода -- за мен най-удачен е с пръскачка за лозе. Вярно, че трябва да се повтаря и потретва, но пък става лесно.
Iliev Labs - специалист
Мисля че темата е подходяща и за моя въпрос.
Може ли да се измаже с хоросан тухлена стена, която е варосана, без да се чисти варта?
sanders - специалист
Не е добре :) да го правиш. Когато и да сме нанасяли хоросан върху варосана стена винаги сме гледали да накопаем или да свалим варта доколкото е възможно. Така не става добър контакт. Основата няма да е добра.
asenlynch - специалист
mitko414 написа:
Ако избереш варианта с вар, не забравяй да добавиш 10% готварска сол, по старите книги пише, че се добавя за карбонизиране. Тогава и варта ще цапа малко или почти никак.

А за метода -- за мен най-удачен е с пръскачка за лозе. Вярно, че трябва да се повтаря и потретва, но пък става лесно.
А пръскачката няма ли да се скапе от варта?
Дали ще може пак да се ползва за лозето? :? :?

Тема "Тухлена стена - как да стане бяла" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: