Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
torbalan - Дървен философ
ти ако завариш два профила един за друг - за какво изобщо ти е дървената греда....

траверсите на влаковете до колкото помня едно време бяха дървени.... и стояха десетки години на всякакви метеоусловия...
а носещата колона на наваса ще е на сянка и на сухо в общия случай...
vanko68 - специалист
Няма иобщо такова нещо....ако цимента не е напукан,разбира се. Ела в Русе и виж плаваща бетонна работилница,разбирай кораб от бетон...
mladkal - майстор
Pol написа:
И никой ли не е циментирал греди ? :?
Ми, ако трябва да бъда честен - НЕ! Аз поне не съм циментирал и нямам намерение да ги циментирам (скоро захващам пореден навес) Циментирам си разни предварително подготвени (заварени, пробити, грундирани, боядисани) планки. Представи си едно "П" образно желязо от по-плътна шина.Отворената част на "П"-то нагоре. Разстоянието между двете страни според използваните греди 8/8 или 10/10см. След като бетона е стегнал слагам гредата между двете стърчащи железа и през предварително пробитите им дупки прекарвам парче шпилка с резба -10мм. Следват шайби, стоп гайки. Мислех си да се заигравам с хром никоелови елементи, но е излишно скъпо... Така като се скапи нещо резвам го с ъглошлайфа и подменям...Ако се поддържа правилно на 3-5 години (боя, отстраняване на избила ръжда и т.н) мисля си, че ще ме надживее... Гредите преди да ги забуча в "П" -то ги третирам с микс от отработено двигателно масло и нафта.Няколко ръце, за да се импрегнира добре.Лак къвто имам под ръка.
По описаният начин гредата остава над бетона и контактната й час от където може да "пие" влага е само челният й сряз.

Успехи! Ако нещо не е ясно, питай!

ПП.Правя корекция, за да уточня нещо наистина важно: Често пъти, когато се прави навес се набляга на закрепването на гредите към земята, основата. В същност това е важно, но не по-маловажно е и с какво ще бъде покрит този навес. Покрива, както при много други - къщи, гаражи, ЖК и т.н., е най-сложната, скъпа и отговорна част. Помисли добре с какво ще покриваш и обсъди внимателно с хора вещи...
Последна промяна от mladkal на чет апр 08, 2010 3:51 pm, променено общо 1 път.
mladkal - майстор
Pol написа:
Е тва е приказка - МЕРСИ
E, моля! :-D
Скоро (като ме напусне зимният мързел) щом го захвана може и некоя снимка да постна за по-наясно... Даже още довечера ще направя няколко на подготвените, но не завършени "П" образни планки.

Ако нещичко в технологията не ти е ясно, запитвай :) Тъй, тъй цЕл ден дремя тук... :)
housedoktor - майстор
Изисква се отделяне на гредата от бетона,за да не приема влагата. (DPC)Може да се използва стоманена плоча ,покривно фолио .Импрегнацията също помага -битум или нещо от рода. За колони използвам метални лапи .Колоната се закрепва с шпилки на растояние 10 мм от дъното на лапата .В Практикер продават такива-скъпички са но са много здрави и удобни Самият аз използвам ""дък тейп" за хоризонтални греди ,положени върху тухла или бетон Това е армираната изолациопнна лепенка .Много е подходяща за целта и лесна за употреба.Любопитен факт-изобретена е през 2 световна война за да се затварят с нея сандъците с патрони,за да не прониква влагата .Нямам на този комп снимка ,за да илюстрирам за съжаление

p,s. Колегата в предният пост е посо4ил ,това което имах впредвид
http://www.metamix.bg/drv2_frameset.htm
miliad - майстор
Не знам дали сте обърнали внимание, но при старите къщи никога дървените греди не стигат до нивото на земята.Повдигнати са на камък, като постамент.Така че когато вали и пръска вода гредата да се мокри минимално.Горните снимки са добри с тази забележка обаче.Аз съм правил нещо по просто. Правя си кофраж за постамент и в бетона слагам в средата да стърчи едно желязо/ дебела шпилка или арматура над 8мм/. В гредата от долу пробивам дупка и просто я нанизвам.Така ми отпада необходимоста да подържам желязо, а и никак не ми харесва да гледам разни планки по дървените конструкций.Кованото желязо е друга приказка.

Тема "ДА ГО ДУХАТ МОДЕРАТОРИТЕ !!!!!!!!! и админитеееееееееееееее" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: