• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Стефан - майстор
pavkatay написа:
някой сблъсквал ли се е с проблем за носеща способност на профили с различно сечение. някакви данни за критични натоварвания при натиск . конкретно ми се налага да заменя съществуваща винкелна колона 50х50 с някакъв затворен профил(квадрат), който да поема същото натоварване. но да е с по-малка страна
Не обичам да давам съвети без конкретен пример. За общия случай си има справочници. Ако зададеш конкретна задача, със снимки и предназначение на проблема, може би ще получиш и по-точен отговор. Но, при така поставена задача, аз не участвам. :lol:
vladimury написа:
25 мм. плътен профил също става, а 35 може съпротивителния му момент е малко по малък от на 40
Или може би искахте да кажете инерционния момент на профила?

Желая да коментирам с колеги с техническо образование.
pavkatay - майстор
благодаря на всички. накрая работата стана като се консултирах с мой приятел архитект, а той се обади на конструктор. за справочниците знам,нали такова образование имам. но не ми се е налагало да работя с тях след като съм си направил дипломната работа и затова (и поради краткото време с,което разполагах) предпочетох да заложа на опита, а не само на знанията си. става въпрос за оферта. ако клиента се навие ще споделя подробности. интересно изпълнение е :)
pavkatay - майстор
Стефан написа:
pavkatay написа:
... предпочетох да заложа на опита, а не само на знанията си. става въпрос за оферта. ако клиента се навие ще споделя подробности. интересно изпълнение е :)

Лошо Седларов, лошо. Аз не бих рискувал да се изложа така. :lol:
разбира се не 'на сляпо'. ама ти верно си чешит, бе, стефане. как смяташ, че съм се изложил :? като се доверявам на всичко,което ми се казва или...за какво ми е тази глава на раменете
bigshop - специалист
Стефан написа:
Лошо Седларов, лошо. Аз не бих рискувал да се изложа така. :lol:
Ако приеме мойте предложения няма да рискува. Предложените от мен сечения имат по голяма площ на напречното сечение (по-висока якост) и по-голям минимален инерционен момент (по-висока устойчивост) от това, което ще се замени.

Това достатъчно ли е, или има и нещо друго? ( предполага се, че това което ще се замени не е от високоякостна стомана)
vladimury - специалист
vladimury написа:
25 мм. плътен профил също става, а 35 може съпротивителния му момент е малко по малък от на 40
Или може би искахте да кажете инерционния момент на профила?

Желая да коментирам с колеги с техническо образование.
Ами НЕ исках да кажа съпротивителния ако случайно отвотите таблица по съпромат и погледнете ще разберете какво съм имал в предвид. А да и в момента съм трети курс в ТУ - София още нямам техническо образование, но за сметка на това има петица по съпромат.
pavkatay - майстор
pavkatay написа:
....... става въпрос за оферта. ако клиента се навие ще споделя подробности. интересно изпълнение е :)
Както обещах.....
Влязох в голямо приключение(приятно ангажиращо). Идеята и желанието на клиента е да се затвори тази тераса с дограма. За да е по-леко няма да има зидария никъде. Отдолу фикс на 1 м. височина,после 1,7 м алуминиево плъзгане и най отгоре 0,3 м фикс. Пет такива модула ще има между колоните и стената и още един на късата страна отдясно.
Първоначалното ми питане беше за ориентировъчен размер на заместващи профили за тези колонки (клиента не желае да се вижда нищо друго освен алуминии), за да си направя оферта,но Стефан ме 'попари' :) . Идеята е да вкарам метални профили в алуминеви такива.
Според снимката и размера на съществуващия покрив и сега подпиращите го винкелни колонки конструктора ми определи профил 30х30х3.
Купих алуминия за работата ,включително алуминиеви профили 40х50х1,2 в,които ще вкарам колоните. И....... изненада :sad: . Профили с размер 35х35 се оказа, че се търсят много рядко и почти никой не ги държи на склад, а със стена 3мм нямаше никъде(някакви възможни доставки по заявка с незнайна дата,но за 16 метра .... :lol: )
Пак консултация с конструктора и отговора- и 35х35х2 става , но е по-добре .х3.
Реших,че щом съм на границата ще смятам по-подробно и ще пробвам -ще издържи ли. (като маймуните,които преди да изядат някой плод с костилката мушват една отзад да видят ще мине ли :-D )
Използвал съм много приближения и допускания при разчета,затова ще помоля ако някой има забележки да ги сподели,но да е културно :)
Процедирах по следния начин:
- сметнах, че 17 кв.м. покривна конструкция според таблиците,които изнамерих (и архитекта ми каза-150кг/м2) ще трябва да носят 2500кг сняг (това е 50см сняг с отн. плътност пробл. 30%). Към това тегло добавям (много грубо и предполагам завишено) 1000кг собствено тегло на конструкцията-покрив с греди , летви и битумни керемиди;
-разпределих товара между 17 опорни точки в стената и 6 (една е в стената отляво и 5 колонки) в предната част на терасата, като съм пренебрегнал хоризонталната съставляващна силата на тежестта, защото наклона на покрива е много малък. Получих около 300 кг макс. разчетно натиоварване на моите колонки( те са най-слабата част :) );
- купих 3 м. профил 35х35х2 (толкова е реално колонката). Закарах го пред работилницата,запънах го между два бордюра и с крика на колата го натоварих на натиск, като между крика и профила имаше парче ПДЧ. Не е истина с няколко завъртания на крика каква дъга се получи :roll: - деформацията(провисването) беше почти 4 см спрямо оста.Установих,че профила се е 'забил' в ПДЧ-то с около 2 мм( 1,8 с шублера).
Реших,че не знам какво усилие е приложил крика и няма как да го измеря( начина е кантар отдолу и запъване на пръта отгоре,но такива условия не успях да открия никъде);
- отрязах 1 см от профила , сложих го между две парчета от ПДЧ-то и го 'сгазих' с предната гума на камиончето. Установих,че профила се е 'забил ' на 0,8 мм в плоскостта;
-отидох при познат в пункт за прегледи и си измерих теглото на предния мост( с моя милост на седалкта-795 кг :) )- следователно съм натоварил с около 400 кг.
- върнах се и натоварих пак профила с крика( имаше мнения и съм почти съгласен с тях, че крика упражнява усилие между 800 и 1000 кг). След няколко опита докарах проникването на металния профил в ПДЧ-то с 0,8 мм и при това положение измерих провисване 1 см( корекцията на това провисване с ръка ми струваше усилие от не повече от 2кг-не съм го мерил,защото смятам,че е пренебрежимо).
Изводите,които си направих са, че деформацията на профила от 1см няма да се получи,защото:
- изпитанието беше при две шарнирни опори на профила, а в реални условия и двете опори ще са неподвижни, т.е. ще имат съпротивителни моменти,които ще компенсират тези 1-2 кг,ако се стигне до там;
- при изпитанието със сигурност не съм постигнал идеален контакт на цялата площ на напречното сечение на профила в двата му края, т.е със сигурност е имало напречно усилие;
- профила фабрично си имаше някакво отклонение от оста с 2-3 мм(рецептата в следващите подточки);
-при захващането на модулите между колонките смятам да използвам рапидни винтове през 30 см.По този начин профилите на дограмата ( 2 броя за всяка колона), алуминиевия профил 40х50 и колоната ще са шинирани един към друг и ще работят заедно- макар и малко това ще повиши носещата способност и ще изправи фабричната кривина на носещия профил;
- теста е при 400 кг на колона( и без подсилването от ал.профили) ,което натоварване едва ли би се достигнало в реални условия.
Понеже наистина се получи много дълго обяснение , тук е момента да благодаря на всички,които го прочетоха докрай(въпреки,че съм 'тежък' за четене) и на всички ,които ще дадат мнение.
В заключение ще кажа, че всички до ,които се допитах ( включително ръководителя на обекта) или опрях за съдействие ми казаха,че се втелясвам (използваха и по-тежки категориии :-D ), но в такива случаи-'на кантар' предпочитам кантара да клони към мен :)

Прикачен файл

P1010034.jpg
P1010034.jpg (67.16 KиБ) Видяна 5113 пъти

Прикачен файл

P1010031.jpg
P1010031.jpg (81.37 KиБ) Видяна 5113 пъти
pavkatay - майстор
След 4 месеца най-после си завърших обекта.
Непрекъснато променяне на условията на сделката ,цигания и отмятане от уговорките съпътстваха работата. Накрая и с малко пари ме 'удариха'......
Всичко това беше дирижирано от местен плевенски бизнесмен ,който ми се представяше като 'Вальо Митов съм.... '
Както и да е -стана добре.
Първоначалната идея за затваряне на цялата тераса с дограма отпадна след като се установи,че арматурата е изгнила и терасата беше допълнително укрепена и разширена.
Иззида се стена около моите проблемни колонки и над нея затворих с плъзгане.
Този пост ще е малко като реклама за,което се извинявам,но е завършек на темата :) .
Ето какво се получи:

Прикачен файл

16.jpg
16.jpg (79.56 KиБ) Видяна 4873 пъти

Прикачен файл

15.jpg
15.jpg (65.43 KиБ) Видяна 4873 пъти

Прикачен файл

11.jpg
11.jpg (83.63 KиБ) Видяна 4873 пъти

Прикачен файл

7.jpg
7.jpg (113.63 KиБ) Видяна 4873 пъти

Прикачен файл

6.jpg
6.jpg (77.6 KиБ) Видяна 4873 пъти
  • 1
  • 2

Тема "носеща способност на профили- нов въпрос и нова информация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: