Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Здравейте, специалисти.

Както с всеки ремонт (почти), така и с моя има някои усложнения. Четох много преди да започна, но ето че известно време след като е завършено всичко се появиха някои неща. Едно малко уточнение преди да спомена за проблемите: става дума за панелен блок, двете тераси са зидани, като едната само е приобщена, другата е оставена като балкон (но с теракот на пода и нова дограма)

1) Стените бяха направени с гипскартон (на лепене) и всичко е ОК, въпреки, че на места имам чувството, че някои от топките са се отлепили. Цепнатини се получават на места, разбира се по фугите. Не знам дали това е нормално, но след няколко опита да се заличат се свиква с тях :sad:

2) По-важния проблем идва с терасата (неприобщената). Четох точно в този форум, че е хубаво дограмата да не стига горе до плочата при зидане на тераса, а да се направи нещо като трегер и последвах този съвет, като преди това повърхността се изми хубаво (имаше нещо като червен винервайс - така си беше оригинално), грундира се 2 пъти и след това се направи трегерчето от итонг. Дограмата бе сложена без проблем и всичко бе ОК. Половин година обаче след ремонта трегерчето се отлепи и се получи цепнатина между него и тавана. На снимките долу можете да видите точно за какво става дума. Така отлепено изкара една зима, но заради студа цепнатината достигаше близо сантиметър (в момента е 1-2 мм). С какво и по какъв начин мога да я затворя? Днес гледах в Бриколаж "течен стиропор", гледах и силикони разни. Моля, дайте акъл с какъв материал да я затворя цепнатината. Мисля да изстържа малко от трегера и след това да напълня със силикон, но нека се допитам първо до вас. Кажете, моля, по каква технология и с какви материали да поправя проблема.

Благодаря ви предварително.

Поздрави,

Явор

Прикачен файл

DSC00097_800.jpg
Ето въпросната цепнатина
DSC00097_800.jpg (27.36 KиБ) Видяна 2103 пъти

Прикачен файл

DSC00098_800.jpg
Още една снимка
DSC00098_800.jpg (29.18 KиБ) Видяна 2103 пъти
ArturDent - Почти Безобиден
По първа точка - ами то винаги се появява такъв проблем при ГК - има разни варинати с ленти, но не винаги се получава, бетона и ГК имат различно топлинно разширение.
За второто, когато аз правих такъв "трегер", пробих кухи отвори в газобетона, и от там с дюбели забучих блокчетата за тавана. Кухите отвори са защото няма толкова дълги дюбели.
За ГК - ясно - и ленти се слагаха, и шпакловката със сатен не е правена дебело (нали и аз помагах :lol:

Относно пукнатината - то хубаво (т.е. не е), но... вече е свършено. По какъв начин и с какъв материал да се опитам да се справя, така че поне да не се отваря - стои грозно най-малкото. Хубавото е, че поне влага няма! Така че може би само козметична интервенция ще е необходима.

Очаквам съвети/мнения...
pavkatay - майстор
Ако наистина е цял сантиметър -пяна.
Проблема ти идва от температурните раширения( за ПВЦ са доста големи). Пяната би го решила, ако може да я вкараш там. После теракол, шпакловка, боя.....
Метода на Артър съм го прилагал на едни газобетонни фигури по тавана вкъщи. Работи безотказно.
Може да пробваш да прекараш АМО винтове през дограмата и газобетона чак до бетона на горната плоча, ако разстоянието позволява.
А пяната няма ли след като се раздуе да увеличи ефекта като натисне трегера и при това да се разруши? Освен това увеличаването на фугата става на зима (както спомена причината е свиването на дограмата), та ако го направя сега - когато пукнатината е милиметър на зима няма ли да се получи горе-долу същият ефект? А да се прави при ниски температури не е препоръчително (поне за пяната)
pavkatay - майстор
pavkatay написа:
..... Може да пробваш да прекараш АМО винтове през дограмата и газобетона чак до бетона на горната плоча, ако разстоянието позволява.
Това в комбинация с пяна ще е най-добре. И така би трябвало да се направи още в началото може би.....
Пяната няма чак толкова голямо усилие при раздуването, че да разруши конструкцията.
С пяна може да се работи и при ниски температури- има зимна пяна. При минус 12 градуса съм монтирал и не е мръднало.
Като гледам газобетона над дограмата не е дебел, така,че може да се се прекара АМО винт. Преди това фугата е хубаво да се запълни. Ако може с пяна( след разчовъркване)-добре, ако не може -не знам. Някой ,който има предства и е работил да каже. :)
chapara - майстор
Има анкерни бплтове с голяма дължина,трябвало е преди това но.....,и сега можеш да ги сложиш през газобетона в плочата,но и да потънат в газобетона(за щурцовете дет са пропуснати няма да отварям дума).Ако има голями отвори с пяна ,ако са малки акрилен силикон.китосваш и боята. :wink:

Тема "Пукнатина - дайте съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: