Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
reza4ka - специалист
Искам да направя една матрица от стъклопласти.Първия етап почти го приключих,остана само да ударя една шкурка на гипса по делителната равнина.Обаче тъпия гипс не иска да съхне.Шкурката се зацапва почти веднага...За първи път работя с гипс,колко време му е нужно на това чудо да изсъхне напълно?Втвърди ,но като го пипап чувствам ,че е влажен.Матрицата ще я правя с полиестерна смола.При съхненето се нагрява доста.Ако сложа сега смолата,плата и мата дали ще се прецака нещо гипса,как мислите?
Изображение
Последна промяна от reza4ka на вт авг 31, 2010 7:47 am, променено общо 1 път.
EDI - майстор
Да не ти е бил пресечен гипса.Когато се навлажни, съхне бавно, понякога хич не ще, остави го 1-2 дена.
schuldiner - майстор
За по-фино си ползвал сатен? Ако не ти се чака, има обикновен строителен гипс.
pavkatay - майстор
Има строителен и формовъчен гипс. За тези матрици би трябвало да се ползва формовъчен.
bikerider_ - специалист
За да не се зацапва шкурката, особено ако е водна и дребна, се работи ПОД ВОДА! Това е смисълът на водната шкурка! Водата отмива частиците прах по шкурката(едрина над 2000) и се получава много гладка повърхност. Няма проблем гипсът да не е снежнобял, а още да е сив и мокър, за да се шкури, стига да е твърд, а не чуплива пихтия. Изшкури го мокър под вода за много гладка повърхност и го остави на слънце за 2-3 дни.

ПС:Да те питам в какъв силикон прави калъпа и армира ли го с нещо, за да не се деформира от тежестта на гипса, че днес взимах един специален за калъпи с втвърдител и направо се разорих?
reza4ka - специалист
Този ползвах:

Изображение

Не зная какъв е,влезнах в една железария,казах ,че ми трябва гипс и ми дадоха него.Каква е разликата между строителния и формовъчния?Моя какъв е?
В случая не става с водна шкурка.Модела е дървен и не е промазан с нищо,само е пръснат две ръце с боя.Ако го намокря най вероятно ще стане на мекица :) Гипса не е за самата матрица.Не ми трябва да е супер гладко,просто трябва да е равно.След като махна гипса ще ударя една шкурка на смолата .Изравних го горе-доло.Още е влажен обаче няма време и сложих стъклото.След няколко часа ще го отхлупя,имам чувството ,че няма да се получи както трябва деба :-D


Изображение

bikerider_ не използвам силикон.
Последна промяна от reza4ka на вт авг 31, 2010 7:47 am, променено общо 1 път.
EDI - майстор
Гипса ти е насипен - разфасована фабрична хартиена торба.Понеже е в найлонова торба и е стоял доста в нея, е поел влага, има да го чакаш да втвърди.Купи си гипс във фабрична хартиена опаковка.
pavkatay - майстор
Аз не съм виждал и работил с формовъчен гипс, но преди време с мой приятел се опитахме да направим матрица за туистери-силиконови примамки за риболов. Ползвахме строителен гипс от магазина и нещата се получиха,но не добре заради силикона :sad: .
Тогава на гости му беше брат му ,който тогава работеше в завод за порцелан в Разград и той ни обясни технологията на формоването с гипс и за това,че този гипс в железариите е за строителни нужди.
С формовъчен гипс работят и скулптури, доколкото знам,но каква е разликата между двата вида не знам.
А откъде може да се закупи формовъчен гипс мога само да предположа- магазини за художници :?
reza4ka - специалист
Гипса си свърши работата,но ще правя нова матрица.Първия слой плат го пропих много добре а е напълно сух.Що стана така не знам.Другата сигурно ще е само с мат и вместо гипс ще използвам пластелин,с него би трябвало да става по-бързо.

Тема "За колко време изсъхва гипса?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: