Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
peter_m - специалист
Оглеждаме да купим някой парцел или парцел с къща(вила) в пловдивски регион, по-точно в близките родопи. Обаче се оказа, че повечето (да не кажа всички) имоти във вилните зони са по Параграф 4. В общи линии разбрах какво означава това. Обаче въпроса който не ми е много ясен е какво да се гледа при евентуална покупка. До колкото разбрах нотариалния акт показва, че имота вече е купен от настоящия собственик (след като навремето му е бил даден за ползване). Нотариалния акт на имота гарантира ли ми, че няма да се появат по някое време хора, които претендират за собственост и да се почнат едни дела и недай си боже връщане на имота (и построеното в него). Все пак като сделката мине през нотариус всичко би трябвало да е наред :? Мога ли да съм спокоен, че всичко за в бъдеще ще е наред ако имам нотариален акт.



И все пак по обявите си пише - Параграф 4 ... някак си е малко стряскащо.
8180 - майстор
Със собствеността, според мен, както при всяка сделка.
Има и др. неприятност - ограничения за обема на строителство.
Аз Чл.4 го запомних и формално обясниха, че се води земеделска земя с възможност за ограничено застрояване до 35м2.
Провери, че може да греша, но при мен така беше с необходимост от смяна на предназначение и усложнения+пари, които са доста.
peter_m - специалист
Уж не са земеделски земи и се намират във вилни зони и наоколо има много вили. Другите, които са си ниви ги пишат "затревени ниви до регулация, които след смяна на статута са подходящи за застрояване ...". На обява по параграф 4 никъде не съм видял да пише че има ограничение. :?
Или да накарам собственика да извади виза, там нали очертават застрояването, височината, кинт, плътност ... , това нали не е скъпо, ако откаже значи е ясна работата.
JOUO - специалист
пар.4 означава земеделска земя със право на застрояване на "сезонна вилна сграда до 35 кв.м." съгл. ЗУТ. Ако искаш нещо по-голямо да построиш и масивно отиваш на вариант смяна на предназначението на земята = ходене по инстанции и много пари.
Гаранция, че няма да се появят други собственици и да претендират за правото си на собственост няма, винаги има едно "но". Успех ти желая с покупката!
peter_m - специалист
Значи това отпада като вариант :( Ще се търси нещо в самите села, не по вилните зони.
pavkatay - майстор
35 м2 разгъната площ ли е?
ArturDent - Почти Безобиден
Аз минах през същата процедура, ами май отиде към 6 000, от които само 2000 лв. е дъжавната такса за смяна на предназначението.
Другото проекти, геодезисти, таксички и т.н.
8180 - майстор
Петер,
Има и някакви изключения с тези "вилни селища".
Те нещо са си сменяли няколко пъти предназначението имат някакви "парцеларни" (май) планове, но процедурите са спряли - кой построил, построил.
Актуална и читава инф. може да получиш и при Гл. архитект - той дава визите. 20 лв. и се чака,уж 2 седм., но винаги възникват продължения.
Опитай консултация, ако много си харесал парцела. Не знам дали не трябва да идеш с продавача.
bobimimi - напреднал
Аз си купих такава земя в вакарел и си построих 150 квадрата къща имам вече и нотарялен акт

Тема "Параграф 4" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: