Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Здравейте.Имам комбиниран бойлер- на ток и дърва,чисто нов но му откраднаха преди години смесителя и душа.Сега дойде време да го монтирам на вилата,но от този модел не виждам по магазините за да го разгледам.Питането ми е как да свържа смесителна батерия и душ към болера, ако някой знае или има такъв?Има щуцер с резба 1/2външна отгоре до изхода за комин.Има и един такъв щуцер в долната част на около педя от печката му.Под клемната кутия в която се връзва ел.,има един щуцер,само че с вътрешна резба 1/2,като за тапа.Предполагам изтакател,не съм сигурен.Благодаря предварително.
PCL82 - майстор
Такъв бойлер съм виждал да се продава в бриколаж на окръжна болница.

В книги имам и схеми но не са ми под ръка. Основното е, че тези бойлери обикновено са безнапорни. Това значи, че на изхода на бойлера-горе директно се свързва изхода към душа, без никави кранове.

Смесителната батерия е по-специална и спира студената вода към бойлера, и осигурява смесването на директна студена вода с топлата от изхода. Има превключвател за душ и долен чучур.

Ако сложиш кран на изхода ще се създаде налягане и ще го раздуеш. Може да се пукне и да залее печката и електриката и става лошо.
Гледах ги тези сегашните и в бриколаж и в алати.Те са с 2 чучурки по средата отпред и много не могат да се оприличат като свързване с моето.Въпреки че е нов бойлера ми е стар като модел.Сигурен съм че още се ползват някъде.Благодаря за сега. :?:

Прикачен файл

Снимка 1376.jpg
Снимка 1376.jpg (44.1 KиБ) Видяна 6612 пъти
PCL82 - майстор
Ако са само тези два извода, които си означил със стрелки то принципът е много прост! През долният извод влиза студената вода а от горният излиза горещата (понякога вряла). В началото слагаш главен спирателен кран на студената вода (черният на картинката, той не е задължителелен).

Смесителната батерия има роля да регулира влизащата студена вода, която после излиза като топла от горния извод. Горният извод отива без никакви кранове към душа. Преди душа с тройник трябва да се осъществи смесване със студена вода. Така с двата крана можеш да регулираш температурата. Имай предвид че смесването е неравномерно, защото студената вода е с по-високо налягане от топлата.

Прикачен файл

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (7.59 KиБ) Видяна 6589 пъти
Много благодаря.Изглежда разумно и ще го пробвам.Ще ми отнеме малко време,имам да фугирам и други дребни ходения,но предложението е много навременно.Мерси.

Тема "Комбиниран бойлер - Свързване на смесител?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: