Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
shotik - майстор
Вероятно имате от тези стенни часовници с батерии ,закачващи се на стената ,които са със стрелки.Аз съм забелязал два вида-едните с насечено движение на секундната стрелка за всяка секунда и други с плавно движение на секундната стрелка.
Имам и от двата вида по два и ми е интересно ,че по един от двата вида работят много дълго с една батерия,другите ги "ядят" за около два месеца.
От какво може да бъде това ,правил съм проба да им сменя батериите от една опаковка и се е стигало до този резултат,от което съм си направил този извод.

:? :wallbash:
stefan_gb - специалист
За тези с насеченето движение принципно се управлява един електромагнит /котвата му измества зъбно колело с един зъб при всяко задеистване/ а времето за задеистване е с някакъв генератор наи мпулси които е кварцово стабилизиран.
А за другия вид не съм запознат .
Предполагам че другия вид с постоянното движение на секундната стрелка се задвижва от някакво DC електромоторче което при работа изисква постоянно напрежение и от там идва по голямата консумация .Но като се има впредвид че съм пил няколко ракии може и да говоря глупости.

ПП:сега се замислих наи вероятно са изградени по един и същ начин но единия стрелката се измества веднъж на 5 секунди а дригия на всяка една и от постоянното движение /при втория/ което ще изисква повече консумация от захранващия източник.
ben84 - специалист
stefan_gb написа:
ПП:сега се замислих наи вероятно са изградени по един и същ начин но единия стрелката се измества веднъж на 5 секунди а дригия на всяка една и от постоянното движение /при втория/ което ще изисква повече консумация от захранващия източник.
По принцип ако пренебрегнем разните му инерционни сили и в двата случая енергията необходима за преместването на стрелката трябва да е една и съща. Няма значение дали ще я местим на 5 пъти по 2 градуса или 2 пъти по 5.
Устройствата на двата вида часовници /тези които съм виждал/ са почти еднакви с разлика в предавките, просто някои са по-ментета от други... може нещо да е презатегнато, може да е спестил китаеца някоя навивка в двигателчето, може и стрелката за секундите да не е балансирана и тн.
Пример: Имам часовник на 15-тина години който с една батерия изкарва около 2 години и такъв който и 2 месеца не може да работи с една батерия. И двата са от тия дето щракат през секунда, като първия е подарък /вносен :-D/ втория е от магазин за левче.
panalov - специалист
OFF На скоро ми се наложи да местя гардероба ,но отгоре му имаше часовник не стенен и естествено като падна се разглоби на съставните му части почнах да го събирам и го събрах -работеше, но вървеше на обратно :? .
Реших че съм обърнал самия механизъм обратно ,но така пък нямаше да съвпадат копчетата .
Разглобих го пак и го тряснах пак :lol: и си тръгна нормално и вече седмица си работи добре :roll:
stefan_gb - специалист
ben84 написа:
stefan_gb написа:
ПП:сега се замислих наи вероятно са изградени по един и същ начин но единия стрелката се измества веднъж на 5 секунди а дригия на всяка една и от постоянното движение /при втория/ което ще изисква повече консумация от захранващия източник.
По принцип ако пренебрегнем разните му инерционни сили и в двата случая енергията необходима за преместването на стрелката трябва да е една и съща. Няма значение дали ще я местим на 5 пъти по 2 градуса или 2 пъти по 5.
.
Според мен грешиш, разбира се че ако изместим стрелката 5 пътя по 2 градуса електромагнита в механизъма ще се задеиства 5 пътя а ако стрелката се измества при другия на всяко задеистване по 5 градуса електромагнита ще се задеиства 2 пътя за въпросните 10 градуса в примера . И при условие че въпросните механизми са еднакви следва първия да консумира по вече .
ЧефоС - специалист
shotik написа:

-едните с насечено движение на секундната стрелка за всяка секунда :
Имам няколко от тоя вид, но повечето ми стоят като паметници. Просто съм им махнал батериите. Причината - щракат много гадно, и ме дразнят като спя. Решил съм да ги заменя с тия с плавното движение. Имам зарядно и акумулаторни батерии 2300mAh, и с такива са ми всички дистанционни - телевизори, климатици, и т.н. Включително и фотоапарата. Вече са се изплатили.
shotik - майстор
ЧефоС написа:
shotik написа:

-едните с насечено движение на секундната стрелка за всяка секунда :
Имам няколко от тоя вид, но повечето ми стоят като паметници. Просто съм им махнал батериите. Причината - щракат много гадно, и ме дразнят като спя. Решил съм да ги заменя с тия с плавното движение. Имам зарядно и акумулаторни батерии 2300mAh, и с такива са ми всички дистанционни - телевизори, климатици, и т.н. Включително и фотоапарата. Вече са се изплатили.

Тези часовници с плавно движение също издават един неприятен шум,ако можеш намери от някой такъв , пробай и тогава си купувай,за да не останеш разочарован.

Тема "Електрическите часовници -питане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: