Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
batcak - напреднал
благодаря на всички ви мислиа че общо взето разбрах за какво става въпрос
nanna_77 - напреднал
Какво разбираш под по голяма дължина?Аз съм мерил ниво за монтаж на ферми ,като маркуча е бил дълъг 50м.След монтажа на фермите всички бяха ,като под конец.Трябва да се изчака малко повече време водата да се успокои добре.Няма грешка с тази нивелация.
wentii - специалист
Старите майстори казват-глупав инжинер има,глупава вода няма!
schuldiner - майстор
... и една малка подробност.
Като се засекат крайните точки не е зле да се провери за издатини в средата. Да не стане като почне да се налива замазката да щръкне тук-там (бе то още на майките ще се види, ама пак е късно)... Ако се установят, издатините се премахват или общото ниво се повдига според тях (като се отчита минималната дебелина на замазката).
И чисто практично: на мен ми е най-лесно като взема крайните точки, да натегна канап по диагоналите и по него да следя за средното ниво. Пилетата ги оформям на 2 м надлъжно и по около 1,5 м на ширина за майките, щото на 2 м хващам 3 точки с 4-метровия мастар и грешката е минимална, а на ширина повече ми идва тежко за теглене.

ПП Няма значение колко дълъг е маркучът, събрани двата края или са на едно ниво, или не са, т.е. има проблем по трасето. Когато шлаухът е прозрачен, проблеми като запушване или мехурчета се установяват визуално - това му е по-лесното...
marian1 - майстор
Моя маркуч е 10+5 м както е видно с наставка -за по дълги помещения.Аз процедирам по следния ред- маркуча ми е прозрачен,купувам си една 5 л туба мин. вода и не пълня,ами всмуквам- предимстваата са - никакви мехури, и лесно пълнене.Когато наливаш вода от чешмата,тя идва аерирана,което може да доведе до въздушни мехури и от там до неточност.Когато си правя ниво,когато ще е ниско, си режа някоя летва - за мярка.После визуално определям до кое ниво да ми е замазката и от там си правя белезки по стените.После налагам тояжката - така мога да си преведа нивото и на 0.5 мм от пода.По време на взимането на ниво,постоянно се следи да не се прегъне маркуча-аз имам и епруветки в краищата му -помагат за различни нива. Успех!
Илиян Илиев™ - майстор
ЧефоС написа:
tysonlkr написа:
Според мен водна нивелация доста трудно ще се изпълни ако е за пода. Почти е невъзможно.
Както ти обясниха такава нивелация е за по високи нива :wink:
Става и за под, стена, таван. Стига да знаеш как. Но си има и тънкости в нивелирането. Аз съм постъпил така - купих си прозрачен шлаух Ф6 мм. Двата края прикрепих стабилно към дървени летви с дължина по около 1 м. Пуснах течаща вода през шлауха, докато се напълни плътно, без мехурчета.
Тънкости:
1. Максималната дължина на шлауха да е съобразен с двете най-отдалечени точки. По-голямата дължина води до грешки.
2. Преместването на подвижния репер да става много внимателно, и без излишни движения на шлауха.
3. Не трябва да се допуска прегъване на шлауха, както и провисването му през отвори до по-ниски нива
4. При всяко замерване да се връща шлауха в първоначалното положение с цел избягване на грешки.
5. и т.н. Опита показва.
Баце, нали знаеш какво са скачени съдове?

Какво значение има дължината щом говорим за скачени съдове?

Не знам какво е репер, но бих искал да знам до какво ще доведат излишните движения?

В кое първоначално положение се връща?

Иначе опита показва, че ти нямаш опит. А за пълненето мариан1 много добре е обяснил как трябва да стане, послушай го. :wink:
schuldiner - майстор
Илияне, за пълненето съм съгласен, но за другото не си прав.

Дължината има отношение към триенето, затова при големи разстояния говорим за маркуч, не за шлаух. При по-малко от Ф6 има и значително повърхностно напрежение на водата и пак не мери добре. Репер е изходната точка на меренето. Връщането към нея означава проверка. Проверка и на останалите точки две по две не е излишна.
Латите (летвите при Чефо) са частта, в която водният стълб е вертикален. Ако е нисък този стълб, може да не успее да изравнява или ще го прави бавно и постепенно. При "излишни движения" ще има излишно чакане да се успокои водата и прибързаното мерене може да доведе до грешка.
maxuel82 - специалист
Я да Ви обясня какво правих пък кажете дали е вярно :? Искам да си пусна нивелация по таван за слагане на гипсокартон !Взех прозрачен маркуч ф6 напълних го с вода както сте описали (чрез засмукване) Обаче водата ми дойде в повече в маркуча и излишната я излях ! Двата края на маркуча вдигнахме до тавана по диагонала на стаята и драснахме там където показваше водата ! После преместихме по другия диагонал и пак драснахме на стената после по средата на стените ! Накрая взех маркиращия шнур и съединих белезите НО като сложих нивелира по чертата имаше отклонение :? А като сложих мастара по чертата и нивелира отгоре за да стане право по новелир в единия край изкачаше по-нагоре с 2.5 см !!! Или водата греши или нивелира не е верен или проблема е в МЕН :-D
wentii - специалист
maxuel82 написа:
Я да Ви обясня какво правих пък кажете дали е вярно :? Искам да си пусна нивелация по таван за слагане на гипсокартон !Взех прозрачен маркуч ф6 напълних го с вода както сте описали (чрез засмукване) Обаче водата ми дойде в повече в маркуча и излишната я излях ! Двата края на маркуча вдигнахме до тавана по диагонала на стаята и драснахме там където показваше водата ! После преместихме по другия диагонал и пак драснахме на стената после по средата на стените ! Накрая взех маркиращия шнур и съединих белезите НО като сложих нивелира по чертата имаше отклонение :? А като сложих мастара по чертата и нивелира отгоре за да стане право по новелир в единия край изкачаше по-нагоре с 2.5 см !!! Или водата греши или нивелира не е верен или проблема е в МЕН :-D
Това с диагоналите не го схванах :? За ниво се взема една точка и от нея се бележат всичи други. Проблема може да е в прегъване на маркуча! Провери ли си отново четирите ъгъла? Като преместихте по другия диагонал,откъде взехте ниво и защо сте местили двата края на маркуча?
maxuel82 - специалист
wentii написа:
Това с диагоналите не го схванах :? За ниво се взема една точка и от нея се бележат всичи други. Проблема може да е в прегъване на маркуча! Провери ли си отново четирите ъгъла? Като преместихте по другия диагонал,откъде взехте ниво и защо сте местили двата края на маркуча?
Мисля че схванах ! За диагоналите и аз немога да обясня защо просто си мислях че така ще е по-точно !Маркуча не се е прегъвал тъй като не е много дълъг само 15 м !Бихте ли обяснили малко по-подробно как да "хвана"нивото на тавана ? За ниво премерих с ролетката 10см. от тавана и драснах на стената и по това ниво подкарахме с маркуча !

Тема "водна нивелация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: