• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Emerald
Много модерния напоследък дизайнерски прийом позволява осъществяването на най-смели идеи с малко усилия и най-вече супер-евтино.
Техниката е позната от много отдавна-датира буквално от времето на изобретяване на хартията.
Наричат още тази техника "салфетъчна". Названието произлиза от френската дума "couper",означаваща изрязвам.
Позволява декориране на мебели, стени, керамика и порцелан, дърво и дори плат.
Осъществяването е елементарно. Снабдяваме се в художествен магазин с лепило за декупаж, желателно съдържащо вече лак и салфетки с подходяща рисунка. Изрязваме нужната част от салфетката,която ще лепим. Върху подготвена повърхност (дървото с бял грунт желателно) нанасяме с четка лепило, отделяме най-горния слой от салфетката с рисунката и залепваме старателно. С четка топната в лепилото разглаждаме отгоре добре картинката от средата. Оставяме да изсъхне и ако в лепилото няма лак, след изсъхване нанасяме лак. Изделието допълнително дизайнерите често обработват с т. нар. "краклюр" (не знам как е на български) за създаване на антична, разпукната повърхност.

http://smell-colour.com/mebel1.html

http://www.salon.by/decupage.shtml

Ето галерия с декорирани по този начин предмети:

http://album.brydova.cz/decoupage-ubrousky?page=57

Сега вече любимият ви мотив може да присъства навсякъде в стаята ви. Ако стаята на бебето ви е декорирана с мечета, такива можете да направите по креватчето, по мебелите, по съдовете и по пердетата.
Имате желание за красив фриз отделящ два цвята в стаята ви, но не намирате подходящ или пък това което намирате е доста скъпо?
Салфетките са евтини и на пазара се намират с всякакви рисунки. Направете фриза сами!
masteradmin - майстор
Ще сме ти благодарни ако сложиш една снимка преди повреме и след технологията и малко повече инфо. Ако не е тайна разбира се.
Bobby - специалист
Emerald много ми хареса саксията ще напишеш ли повече за технологията със салфетките, защото сега искам да обзаведа детската стая и искам нещо по различно. Благодаря ти предварително.
Bobby - специалист
продължавай за плата....а какво лепило беше това??
masteradmin - майстор
За памучни тениски ако може
Emerald - модератор
==
Последна промяна от Emerald на пон мар 23, 2009 11:11 pm, променено общо 1 път.
maria_d - помощник
Значи реших да се пробвам и стана доста добре, ще кача снимки по-късно. В магазините за художници продават специално лепило за декупаж и може да се направи със салфетки, а може и да се направи и по друг начин с всеки вид картинка, снимка, дори и от принтер. Аз го направих с опаковъчна хартия.
За да се направи с картинка се намазва с лепилото един пласт, след 20 минути се маже още един пласт, и се оставя да изсъхне за 24 часа, изрязва се картината. След това се потапя в леко топла вода и след 20 минути (аз го направих и след 5, така че става и по-бързо) се маха пластът хартия, а картинката остава на лепилото като найлонче. След това се залепя на повърхността където искате да я залепите, заглажда се за да излезе водата и въздуха, и се намазва леко с лепилото отново. :-D
А и да допълня когато правите със салфетка е достатъчно да намажете само отгоре. На тъмна повърхност на мен почти не ми се виждаше картината, и затова оставих още един пласт, т.е. лепих салфетките с два пласта хартия и стана по-добре.
suevian - помощник
Звучи много интересно, веднага ми хрумват какви ли не идеи :-) Моля пусни снимки когато можеш. Как се казва лепилото което използва?
maria_d - помощник
Ами трябва да го видя защото не го помня. Утре ще го кажа и ще кача снимките. Ако си от София ,аз си го купих от магазин за художници на ул. Шипка №6.

Ето тук намерих снимки на декупаж, за идеи. :)
http://decoupage.altervista.org/galleria.html

Ето снимките:
На първите две е направено със салфетки.
Изображение

Изображение



А тези са с пренасяне на картината. Още са мокри и затова е блед цвета, после като изсъхнаха стана по-наситен.

Изображение

Изображение

Лепилото:
Изображение

Изображение
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Декорирайте в техника "Декупаж"!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: