Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
spokoen - специалист
Как да ремонтирам от външната страна на прозореца?

Драги колеги още на следващия ден след смяната на дървената дограма, в стаята, с pvc останах разочарован. Алуминиевите козирки, с които толкова много се гордеехме, че ще ни предпазват най-вече от дъжда...оказаха се кошмар. За съжеление долната козирка беше закрепена с 4 рапидки 1,5см, а горната за добро или за лошо широка и то захваната между дограмата и итонга над него. Просто казано и двете козирки изкараха толкова време ЕДИНСТВЕНО НА МАГИЯ.

Преди няколко дена свалих долната, намазах я с лепило за плочки, отворих дупки и я закрепих към перваза с болтове 6х80мм, като рапидките бяха заменени с нитове. Мога да се похваля, че вече няма мърдане за нея.

Пиша тук обаче, защото тези дни, край тези урагани загубих отново съня си и започнах да мисля за горната козирка. Както казах по-рано монтирана е между дограмата и итонга (тип сандвич), но това не ме успокоява особено. Над него има едно циментово "стъпало" както се опитах да начертая, а между тях има 10-20см луфт. Всеки път когато духа силен вятър или силен дъжд, така се клати, че се чудя как още стой на място.
От вътре, дори и да сваля стъклопакета на прозорците, които не се отварят, силно се съмнявам дали ще успея да го измасторя както при долната. Апартамента се намира на 4-и етаж. Нуждая се от вашата помощ.

1. Най важното - смятате ли, че има възможност човекът сам да го направи от вътрешната страна или да се обърна към професионалисти?
2. Ако търся такива, да бъдат алпинисти или фирма със скеле?
3. Предложете ми човек или фирма (гр. София).
4. Какво бих могъл да сложа между козирката и "стъпалото", за да няма луфт и да не се клати?

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (68.23 KиБ) Видяна 2211 пъти
Последна промяна от spokoen на вт ное 30, 2010 7:00 pm, променено общо 1 път.
jekasus - майстор
На въпрос 4- Монтажна пяна.
spokoen - специалист
Ако разстоянието е 20см и дължината на козирката около 3,5м
....0,2х0,15х3,5= 0,1 кубик да пълня с пяна? Или да направя само "точки" ?
По останалите въпроси? :)
Благодаря!

Едит: Хрумна ми нещо. Свалям стъклопакета. Пробивам дупки. През тях пълня с пяна. Закрепвам отново с по-дълги болтове в същите дупки. Звучи реално, но не знам колко лесно се сваля стъклопакета.
pavkatay - майстор
Аз не бих ти сложил горната козирка. Не знам каква работа ще ти върши(освен главоболията) ,но първия паднал лед от горния етаж ще ти реши проблема :-D .
А долната козирка захваната към дограмата и уплътнена със силикон по контактната повърхност върши чудесна работа . И няма да я отвее вятъра ако е захваната с рапиди. Е ,има и момент на преценяване на място за начина на захващане,но това с болтовете 6х80 е прекалено :shock: .
Решението с пяната за горния перваз е добро. Не ти трябва да го дупчиш -просто се пресягаш с ръка и пълниш с пяна над перваза. Периодично -на 1-2 години иска подновяване, а външната топлоизилация ще ти реши проблема перманентно :)
spokoen - специалист
pavkatay написа:
Аз не бих ти сложил горната козирка. Не знам каква работа ще ти върши(освен главоболията) ,но първия паднал лед от горния етаж ще ти реши проблема :-D .
А долната козирка захваната към дограмата и уплътнена със силикон по контактната повърхност върши чудесна работа . И няма да я отвее вятъра ако е захваната с рапиди. Е ,има и момент на преценяване на място за начина на захващане,но това с болтовете 6х80 е прекалено :shock: .
Решението с пяната за горния перваз е добро. Не ти трябва да го дупчиш -просто се пресягаш с ръка и пълниш с пяна над перваза. Периодично -на 1-2 години иска подновяване, а външната топлоизилация ще ти реши проблема перманентно :)
Аз още съм "за" горната козирка, НО по-тясна и разбира се здраво закрепена.
Леда от горния етаж още не ми е разрешил проблема, може би защото тя стой между дограмата и стената.
Относно долната козирка и рапидките просто НЕ съм съгласен с теб. Толкова е просто. "Прави нещо като за винаги, а не за 2-3 сезона". Това е моето мото и ще продължа да вярвам в него, особено след като видях резултатите от рапидки и силикон САМО. Болтовете 6х80 може би са повече от необходимото, но важен е резултата :)
Оценявам обаче съвета ти и затова ще ти задам следния въпрос:
Колко е надежден варианта само с пяна, след като горният перваз е по-къс от козирката...може би чак половината от нея. Пяната има ли залепващи свойства или не? Относно външната изолация съм съгласен :) Чакам отговор и на останалите ми въпроси от първия пост.
pavkatay - майстор
Пяната ще уплътни разстоянието между козирката и този бетонен пояс и ще възпрепятства колебанията.
А стъклодържателите можеш да ги свалиш и сам,но понякога е трудно и може да повредиш тях или касата. Затова по-добре повикай някой да свърши тази работа.
spokoen - специалист
Благодаря за отговора! Относно другите въпроси? :)

Тема "Как да ремонтирам от външната страна на прозореца?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: