• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
peter_m - специалист
Моля за актуална (примерна) цена на стъкла 8 мм. и 10 мм. на квадратен метър, както и цена на скосяване на ъглите. Ще се ползват за аквариум. Както и ако някой знае цех в Пловдив за да се вземат от производител (т.е. да не плащам на прекупвачи). Препоръчайте и марка силикон за аквариум, знам че има по-специални (малко по-скъпи) за тази цел, но не съм разглеждал по магазините.

Благодаря.
Johny - майстор
Ето от тук: http://www.gardbg.com/stakla_ogledala.html можеш да си изтеглиш ценова листа. Само дето искат 2лв линеен метър за кантиране, а пък тези: http://www.kristian-neiko.com/bg/?go=about - ми взеха по 1лв. За Пловдив не зная фирми.
joro_tsanev - специалист
По добре недей скосявай ръбовете, където ще лепиш,защото ще намалиш контактната повърхност.Ако искаш кажи ми едни примерни размери и мога да попитам за цена само за нарязване.
peter_m - специалист
Благодаря, намерих един форум, в който пише много неща. Ориентирах се също така за някакви средни цени на различните дебелини, както и за шлайфането на ръбовете. Както и намерих човек, който с това се занимава (акваристика) от много години, има добри отзиви за него и дава гаранция за работата си. За някой лев отгоре не си заслужава аз да се занимавам (да търся стъклар, да купувам силикон(който ще ми остане), да лепя ... и като нямам опит да оплескам нещата...). Вече от там насетне смятам да си правя сам останалото - капак с осветление и шкаф.
joro_tsanev - специалист
Понеже сме в "Направи си сам" и помислих,че сам ще искаш да го сблобяваш. Успех с аквариума.
sstefanov - майстор
peter_m, като си намерил нещо, поне сподели какво точно си намерил, така би било по-коректно (стига да не е тайна).
новия12 - специалист
peter_m - колега и аз от известно време работя на тая тема. също съм от пловдив. след много лутане и питане по аква магазините се наслушах на всевъзможи цени . намерих подходящия човек от пловдив . всички го познават из българия и ми го препоръчаха. имах късмет че и той е от пловдив. казва се мишо. дано и ти да си попаднал на него.
ето виж аз за момента до къде съм стигнал http://aquariumbg.com/forum/napravi-si- ... ast-vtora/
аквариума ми е двулицев 250 литра - от 10мм стъкло - 200 лв . преди това ми направиха оферти доста магазини - по едни и същи размери ми обявиха цени от 270 до 380лв.
познавам и още едно момче което се занимава с аквариуми и тои е отворен и знае начина на спънките горните и долните . взима по евтино - заради кризата де.... но аз вече бях поръчал моя...
дано да съм ти бил полезен ... :) пиши на ЛС ако имаш въпроси...
новия12 - специалист
радвам се че има съфорумец с които да коментираме тема извън насоките на сайта. пък и аз съм абсолютно начинаещ в тая област. твоя аквариум колко литра ще е ?
peter_m - специалист
Ами счетох, че не е нужно да правя реклама.
Ето това е форума, в който общо взето има всичката нужна информация за аквариумите:

http://aquariumbg.com/forum/

и този:

http://www.aquaportal.bg

има и други ...

Относно стъклата:

Ориентировъчни цени на стъкла за м2:

4мм - 10лв
5мм - 16лв
6мм - 18лв
8мм - 36лв
10мм - 42лв

(прави впечатление двойната разлика между 6 и 8мм)

Една подробност - Някои фирми взимат примерно 20% повече заради отпадъците :?

Цена на шлайфане (или затъпяване на рязовете) - 2-3 лева л/м - прави се ръчо или на машина (машината е препоръчителна за по-дебелите стъкла) - препоръчва се при правене на аквариуми (най-малко заради острите ръбове)

Както се сещате има изисквания за дебелината на стъклата в зависимост от размера и обема на аквариума (ако държите ще спомена размерите)

Аз съм се спрял на размери 80/40/40 (или подобни - ще се доуточни). Това прави 128 литра (118 литра вода).
За този размер е необходимо стъкло минимум 6мм (а най-добре 8мм) Ако се ползва 6мм са необходими "разпънки" (допълнителни ивици стъкло, които се поставят долу и горе за по-добра устойчивост и за да не се счупи аквариума поради голямата тежест на водата и налягането и)

И така: 80*40+2*38.4*39.2+2*80*39.2 = 1.2м2 + 80*40 (грубо казано) = 0.24 м2 за капаци (5мм)

1.2*18+0.24*16 = 25лв (грубо) (без ивиците за разпънки и държачи за стъклените капаци)
шлайфане - 13 метра (грубо)*2лв (примерно) - 26 лв.
Общо стъклен материал (с малко аванс за всеки случай) - 55 лв.
+ силикон (лепило) - 6,7,8 лв, може и повече (по-добре да е по-скъпо(качествено))
Да кажем че става 65 лв. (по мои сметки)

Цените на офертата, които намерих (в лева за литър):

стъкло 5 мм - 0.5 лв/лт
стъкло 6 мм - 0.60 лв/лт
стъкло 8 мм - 0.80 лв/лт
стъкло 10 мм - 0.90 лв/лт

Или за моя размер: 128*0.6 = 76.8 лв (дори има и безплатен транспорт - естествено не за това се ориентирах към офертата)

Имах желание сам да го направя (основно да спестя някой лев), но за десетина лева повече получавам: никаква загуба на време, обикаляне по стъкларии, търсене на ниски цени, чакане за изрязване на стъклата, после пак разхождане да ги взема, не дай си боже да има нещо грешно или криво ... сглобяване (сигурно ще ми трябва и втори човек) ... и риск нещата да не станат както трябва. И най-важното като си го поръчам ще го направи човек, който се занимава с това много години (даже дава гаранция, че няма да протече).


Сещате се какво става ако потече аквариума в следствие на некачествена изработка ...

За сега съм до тук. След няколко дена евентуално ще се разбере ще го бъде ли или не. Тогава обещавам да направя нова тема, тъй като освен стъклата има още много работа, която вече смятам сам да свърша -най-вече трябва да се прави шкаф и капак с осветление + разбира се всичко останало по оборудването ... Но да стигна дотам ...

П.С. Да, за Мишо става въпрос, но засега имам само една разменена кореспонденция с него :)
Последна промяна от peter_m на пон мар 07, 2011 6:12 pm, променено общо 1 път.
новия12 - специалист
аз тръгнах по твоя път - смятане на стъкла и размери - силикони и четене по същите форуми... и стигнах до мишо калкана...
да попаднал си на същия човек. много хора ми го препоръчаха. занимава се с внос на всичко което ти е необходимо.малко е труден към спазването на времето за изпълнение - колкото дни ти каже - умножаваш ги по три.... :-D иска по често ръчкане по телефона и напомняне че чакаш.... :-D
желая ти успехи....
  • 1
  • 2

Тема "цена на стъкла за аквариум" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: