Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Чук - помощник
Бях затруднен от задание за хора със заболяване, при което не могат да се хранят с голяма част от храните.
Проблемите са два.Първо искат сокът да бъде от различни плодове, а решенията за портокал трудно биха били приложими за ябълка.
Второ са капризни- искат сок без остатъчни парченца, но на болен човек не може да се държи сметка.
Аз измислих един вариан от две стъпки- първо правят пюре по някакъв начин(например машинка за кайма или имаше реклами на пресички за чесън) и на втори етап с марли да изтискват, но също се касае и за деца и ми се искаше на нещо като преса да се извършват всичките дейности за да няма големи хамалогии, защото тях и без това ги мързи...
Не знам съществуват ли преси за такова високо налягане, например правене на зехтин/олио в домашни условия и т.н. но и цедките са проблем...
Обмислям вариант за лабораторна центрофуга, но тези центрофуги имат драстични разлики в цените и не знам въобще къде в ценовия диапазон се намира необходимата ми.В интернет има формули за съответните изчисления, обаче за да ги ползвам трябва по някакъв начин да установя необходимото ускорение, при което парченце ябълка се разделя на сок и утайка.

Ако някой е достатъчно компетентен и способен в тази област(за разлика от мен) и желае да се наеме, то ще му бъде предложено заплащане.
smlxl - специалист
Чакай малко. Ти твърдиш, че не знаеш с какво да изстискаш сок от ябълка? Сокоизстисквачка за 30 лв ще ти свърши перфектна работа. Имам такава. Перфектен сок от ябълки си прави. После си го филтрирай ако искаш и през филтър за кафе-машина щом толкова те дразнят частичките плод.
ЧефоС - специалист
Не съм лекар, но ако е възможно, сподели какво е заболяването. Надявам се, че тук вероятно има и лекари по съответната специалност.
Чук - помощник
Измислих го.Мерси за съдействието!
Частичките не ме дразнят, даже предпочитам, само че така ми поръчаха.
Не съм запознат с подробности около заболяването, но като разбрах колко малко неща могат да консумират реших поне от соковете да не се лишават.
velsi - Почетен майстор
Е, сподели тогава как си го измислил, че да знаем и ние. Може да ни потрябва.
smlxl - специалист
Ей така най-обичам. Хора, дайте идея, помагайте... и после дим да ни няма.
Кажи наистина, как реши задачата?
PCL82 - майстор
У нас имаме българска сокоизтисквачка "Малина" произведена 76г. Представлява мотор, който върти една съдинка. На дъното й има ренде, което настъргва плодовете. По страничните стени на съдинката има множество дупки и допълнително се слага една пластмасова филтър-лента, за да не се набият дупките с частици и да се чисти по-лесно. От центробежната сила сокът минава през дупките и изтича през чучур. Остават само малки власинки. Ако и тях не трябва да ги няма, може да се сложи филтърна хартия. Работи много добре.
smlxl - специалист
PCL82 написа:
У нас имаме българска сокоизтисквачка "Малина" произведена 76г. Представлява мотор, който върти една съдинка. На дъното й има ренде, което настъргва плодовете. По страничните стени на съдинката има множество дупки и допълнително се слага една пластмасова филтър-лента, за да не се набият дупките с частици и да се чисти по-лесно. От центробежната сила сокът минава през дупките и изтича през чучур. Остават само малки власинки. Ако и тях не трябва да ги няма, може да се сложи филтърна хартия. Работи много добре.
Ами и аз това съм му казал че правя, но не разбрах това ли ще използва като идея или нещо друго е решил.
Чук - помощник
Имах предвид метода, при който се прави обикновен сок и след това се филтрира, докато аз си бях поставил за цел как с първите капки да се получи чист сок и така сам се затрудних.


Относно машините за сок- аз съм имал българска, имам и от новите и мисля, че по-големият диаметър на барабана и цилиндричната форма са от критично значение, но и новите правят сок.
В моята нова машина цедките са монтирани в пластмасово тяло(изглежда за икономия на метал) и при контакт пластмасовият ръб изхвърля част от материала.Видях, че някои не са така и затова споменавам.
Намерих информация, че българските все още се продават: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic ... msg7742645

П.П.
Обърнете внимание, че има вариант не всичката филтърна хартия да става... не съм запознат с подробности около обработката на дървесната каша с избелващи химикали, но доколкото разбрах оказва влияние.
В рекламите на памучни филтри се упоменава изрично: "these 100% unbleached cotton reusable coffee filters" в смисъл, че не са третирани с белина/химикали съдържащи Хлор.
boltik - специалист
Аз имах и я разкарах.Неможе да изцеди и 50% от сока.Цетката е конусна и нищо не цеди.Трябва да е цилиндрична.Буквално материалът излита преди да е изцеден.

Тема "Извличане на чист сок от твърди плодове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: