• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Тани - модератор
Възможно ли е наливането на стоманобетонна колона с бетонпомпа и какъв трябва да е кофража. Днес едни майстори ми казаха , че е не е възможно , но на мен не ми се вярва , че по големите обекти наливат само на ръка!!
Възможно ли е с подръчни материали да направя достатъчно здрав дървен кофраж за колона 25х50х320 ?
Тани - модератор
Отговори на половината от въпроса ми! Но все пак как да направя достатъчно здрав кофраж?
професионал - специалист
Ако не могат да направят кофраж за колона,за наливане с помпа и не смеят да пускат вибратор,не им казвай "майстори".Само за една колона ли става въпрос?Каква ще ти е сметката ако "да".
jekasus - майстор
Не си казал какви подръчни материали имаш, с пдч плоскости със сигурност няма да стане.
bulhomes2 - майстор
Тани, в Карлово гледах строежа на блока до стадиона (с/у блока на Кинтекс). Май Румен се казваше строителя (изчезна ми сега). Всичкия бетон освен помпа беше и с вибратори. Но кофража беше метален. Много ме кефеше да наблюдавам строежа. Иначе и моите строители се дърпаха от помпа за колоните и поясите, но за последния етаж ги натиснах. Кофража го стягаха с арматура фи 6 (вече знаех, че ще ми хартиса доста). Сега да видим дали ще успея да ти го обясня. Две срещуположни платна. По дължината им от външната страна слагаха по една греда, пробиват платната с фи 6 от двете страни на гредите, вкарват арматури и ги стягат. Арматурите остават в колоните. След декофрирането стърчащото се изрязва. Специално за тези кофражи ползваха шперплата, който бях взел за под керемидите. Бракуван шперплат (за това, че няма лице) беше 41-2 лв листа (18 ли 20 мм). OSB на такава дебелина май върви около 30 лв, но шперплата е къде-къде по-здрав.
Тани - модератор
Става въпрос за 6 колони с общ обем 2,4 м³, а височината им е 3,20 м. Аз за земята си виках и бетон помпа, че не ми се занимава с колички , а за височина над 3 метра, хич и не ми се мисли да бъркам на ръка и да вдигам с кофи!!! . 4 от колоните са свободно стоящи( стърчащи :lol: ) , а две са долепени до стена. Кофража смятам да си го правя аз. Имам рендосани дъски 2см дебели , както и капаци от сандъци от същите дъски и са с размери 40х80 ако не се лъжа.

ПП

bulhomes2 , благодаря за идеята ! Като идваш към Сопот се обади да почерпя!

ПП2 А през какво разстояние се вързват гредите?
Илиян Илиев™ - майстор
Всеки ден кажи-речи има за какво да се учудя. Кви пробивания, кви пет лева? Пък и греди с арматура фи 6? :shock: :?

Изливане на колона на ръка по желание на майсторите? Да се уволнят на момента. :x

Тани, за съжаление днес махнахме кофража на последната от 6 колони. 2 са 40х50 и 4 са 40х60. Височина 3 метра. Изливахме на ръка, защото и с бус не се стига до мястото, камо ли бетон помпа. Иначе вибратора беше постоянно включен. Демек на всеки 3-4 колички вибрирахме.

Не съм знаел, че е толкова плачевно положението, иначе да съм снимал как се прави, хем ние караме през пръсти, а не по книга, но важното е че нямаме изпуснал кофраж да чукна на дърво.

Тия дни ще гледам да щракна снимки на това от което има нужда една колона за да не отвори кофража. Не зависимо дали е от дъски или от кофражни платна. Без снимки няма как да го обясня. Няма да е утре, че ще съм на друг обект най-вероятно.

Дано ме изпратят мен да свалям кофража на подпорната стена за да снимам и него.

п.п. Пробиване на платна... връзване с арматура фи 6... :lol:
bulhomes2 - майстор
Що ли пък нищо смешно не виждам. Това съм видял да го правят - това казвам. Много смешно. Направо да се скъсаш от смях.

Тани, есента доизрязвах стърчишките и може да те излъжа, но имам чувството, че бяха през около 50 см. Ао не забравя събота и неделя като ида ще видя и ще пиша. Ама очаквам през това време Илиян да ни светне как трябва да се прави и моите мерки да не ти трябват.
Илиян Илиев™ - майстор
През 50 сантиметра връзваме и ние. Даже и през 60 - 65 за икономия, но си е рисковано при кофраж от дъски 2 сантиметра.

Въпроса е че не пробиваме платната и не губиме време да стягаме арматури шестица.

Смешното е че тук и преди 30 години са го правили така, а в България при толкова гастербайтери все още се връзва с арматура и тел ползвайки греди.

Самата система не е никак сложна. Дори от няколко години се представят нови системи, но много скъпи и хората си карат по стария начин.

Не се обиждай, не се обръщам към теб лично, а към майсторите кофражисти.

И колоните се изливат върху основата преди да се прави долната плоча. Тук де.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Наливане на бетонна колона с бетонпомпа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: