• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
gunoff - специалист
С още един колега се оказа, че вдигаме кръвно и решихме да си купуваме апарати. Той си взе Микролайф и вече година го ползва, а на работа много хора го ползват. Железен е, затова и аз си купих такъв. Кардиолога го хареса - каза, че алгоритъма на работа на апарата му харесва, дори си го записа като модел. Аз го купих по-евтино с голям късмет, но е дълго за разказване. Иначе е от 185 до над 200 лв. Има и функция, когато е в автоматичен режим да следи за предсърдно мъждене - когато го обсъждахме с въпросния приятел аз се обърках и казах "предсмъртно мъждене", а той рече "Да де, другото му име..." :)

Апарата наистина е скъп, но нямах поглед върху други марки, а тази имах възможност да наблюдавам много дълго време и ги прежалих парите. Модела е BP A200 AFIB.
Неговия е BP A100 Plus - някъде е по-евтин, а някъде по-скъп от моя - явно зависи от аптеката...С наклонената си поставка според мен е по-удобен за работа, но няма връзка с комп за да си графираш данните. Това естествено изобщо не е необходимо...
И още нещо за избора ми - голям човек съм и маншетите на повечето механични апарати не могат да ми обхванат ръката, не чувам добре пулса и др., а и един хубав механичен минава 200 лв с двата маншона...
Има и бюджетен вариант и може би него трябваше да взема - полуавтоматичен, пак на същата фирма Полуавтоматични апарати за горната част на ръката.
kuger - майстор
Ползвам апарат на Медисана, електронен. Проверяван при няколко лекаря, на принципа лекаря мери, без да знае, че ще пробвам и с апарата. Апарата показва наличие и на аритмия. Разлика почти нула. Имах и "Гражданин", за китка - пълен ташак.
kokoten - помощник
Електронните апарати продавани в БГ в голямата си част са абсолютни боклуци,внимание заслужават тези от около 200лв. и нагоре.В спешните центрове и болниците кр.нал. се мери с апарати част от многофункционален монитор които се калибрира задължително всяка година и дава отклонение до 2% от реалните стоиности.За домашни нужди по-добре,точно и евтино е да си купите обикновен апарат с манометър и слушалка и разбира се да се научите да мерите кр.нал.(КН).В основата на принципа на мерене на КН стои физичен закон формулиран преди повече от 200г. същността се състои в това,че при преминаване на флуид през тесни отвори се чуват шумове защото потока от ламинарен става турбулентен.Тези шумове се наричат"шумове на Коротков".Когато маншета притисне артерията,спира тока през нея.При бавното отпускане,на слушалка поставена на мястото на пулсация на артерията,при отваряне на последната се чуват шумовете на Коротков и тогава се отчита на манометъра горната граница на КН.При продължаващо отпускане на маншета лумена на артерията постепенно връща обичайната си форма,потока кръв става ламинарен и тогава се отчита долната граница на КН(шумовете изчезват).
Друго което трябва да се знае,че стойностите на КН не зависят от физически усилия,дори КН може да се понижи поради по-доброто кръвоснабдяване на мускулите и оттам относително намаляване на обема циркулираща кръв.
За меродавно се счита КН измерено сутрин веднага след ставане от сън в продължение най-малко на 3 дена(колкото повече дни,толкова по-точни ще са стойностите.Измерването на налягането през останалото време(т.нар.инцидентно КН не дава реална представа и не може да служи за поставяне на диагноза високо КН).
В/у стойностите на КН оказват влияние множество фактори(не забравяйте,че стойностите на КН това е разликата м/у атмосферното налягане и налягането в артерите.Сами разбирате,че атмосферното налягане се мени постоянно и ако на човек са му нарушени регулаторните механизми КН ще му бъде,ту високо,ту ниско без реално то да се е променило.
Накрая искам да ви кажа,че хипертоничната болест е едно много сериозно заболяване.Тя е в основата на всички сърдечно-съдови и мозъчно-съдови заболявания,които пък са 80% от причините за смъртта на българите(другите 20% остават за онкозаболяванията,също не малък процент,но това е друга тема.
Макар и многословен,надявам се да съм бил полезен.
kozl - майстор
Забелязах следното при измерване на кръвното на майка ми. Стрелката мапочва да пулсира на горна граница, римерно 160, а аз звук в слушалката не усещам. Звук чак пре 100. Долната граница 80 и звука изчезна и пулсациите на стрелката. Понеже майка ми гледаше в манометъра, заключи, че има високо, а слушалката ми подсказваше ниско. Кое е истината :?
Като меря моето кръвно нямам разминаване м-у звук и пулсации на стрелката.
  • 1
  • 2

Тема "Как да се измерва кръвното налягане сам." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: