Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
PetyrVeliki - специалист
Привет,

От известно време гледам, че едната плочка в детската стая се е спукала и само се каня да я махна и залепя наново. Затова се хванах и махнах парчетата ... при което обаче забелязах, че съседните плочки наоколо са като "във въздуха". Като ги почукам и бият на кухо. Затова взех, че махнах всичките, които се бяха разлепили отдолу и които като стъпиш върху тях и те се движат.

Резултатът е този:

Изображение

Предварително имам закупено лепило за плочки, и си мислех, че само трябва да махна старото лепило (с изчегъртване или къртене, леко и внимателно). Обаче - старото лепило не се маха! ... Станало е супер твърдо, като цименти направо. Като го ударя със секача - все едно в бетонна плоча удрям.
А от друга страна - ако реша направо да залепя новите с лепило за плочки - така като гледам ще се надигнат над останалите.

Затова - става ли да направя така, както е посочено в тази тема - viewtopic.php?p=1399, мнението на masteradmin? Да ги залепя с малко С200 или силикон?

Мерси предварително.

ПП: след няколко месеца мисля така или иначе да слагам ламинат в тази стая, но преди това реших да се поупражнявам в лепенето на плочки там :) ... само дето не очаквах старото лепило да е толкова трудно за махане :(
MASTER - специалист
С този контакт който имат плочките с материала, ако е истинско лепило не виждам шанс да се разлепят. То няма и следа от гребен, сигурен ли си че е лепило, а не някаква адска смес от цимент и пясък 1/1. Ако почнеш да блъскаш интензивно с къртач или секач-в твоя случай има опасност останалите плочки също да отлепят от вибрациите

С каквото и да лепиш без да махнеш от матриала ще надигне леко. Ако не ти е фатално - опитай.

Ако искаш да махнеш материала - ъллошлайфче с видиев диск, внимателската и ще стане.
Ще се вдигне прах обаче - маркуча на прахосмукачката трябва да е на сантиметър-два зад флекса.
Площа не е голяма, не е кой знае каква играчка ...
zz_stefanov - майстор
Ако беше маркирал всяка плочка от къде си я свалил, можеше да ги залепиш с C200.
Правил съм го: първо се почиства добре с прахосмукачка и се лепи точно по отпечатъка. Затиска се и се чака 24 часа. Няма осезаемо надигане на нивото. После се фугира. Едната, която залепих беше също пукната и понеже нямаше резервна, така си я поставих.

пп Сега като се взрях в снимката, ми аз поне не виждам никаква фуга.
kozl - майстор
zz_stefanov написа:
пп Сега като се взрях в снимката, ми аз поне не виждам никаква фуга.
Най-честата причина да се надигнат плочките.
Обичайно плочките се лепят на по-ниска Т и после като се сгрее помещението плочките се надигат, защото няма фуга м-у тях и няма какво да моеме топлинните разширения.
Освен, че трябва да се пили под плочките, ще трябва и да се пилят и ръбовете на плочките, за да се осигури фуга. Така стана и у нас, въпреки, че изрично исках от мАстора да ми остави фуга, но он си беше със собствено мнение и ги налепи без фуга, а ефекта на отлепване се появи на втората година откакто се нанесохме.
некои майстори добавят към лепилото цимент да е по-здраво и после зор за махане.
Сега наблюдавам на сина плочките и те са без фуга, но ги правиха лятото в жегата и 2 г. минаха още без аварии.
velas - специалист
По-важно е дали плочките не "подпират" в стените...ако е така, след 1-2 год. ще има същата манипулация...
lyubohar - майстор
Отлепени плочки съм лепил с С200.
Почистват се плочките и пода идеално и се лепят коя,където е била.
Фугира се.
А иначе на мен на два пъти ми се надигаха плочки в кухня-буквално пред очите ми.
Станаха като наводнен паркет.
На мястото на строшените залепих разни шарени и стана весело.
Но под кухнята ми беше абонатната-от старите огромните.
След тези инциденти изолирах тавана на абонатната с фибран.
Е,температурата у дома падна драстично.
PetyrVeliki - специалист
Започнах да ги лепя обратно, с С200. (Лепилото свърши три плочки преди края, затова стана на два пъти.)
Две неща се получават:
1. Сега се залепват здраво, като ходя по тях няма проблеми.
2. На някои плочки доста добре им се получи нивелирането, няма разлика с предишните.

Обаче останалото като цяло не :D ... Нивелацията на 2/3 от плочките не е съвсем ОК. Но най-големият проблем ми е друг: имам чувството, че са се разширили тези плочки, мамка им ... една ми остана и в последното място не мога да я пъхна. А хем като ги махнах първоначално и с една шпакла ги остъргах по ръба, че имаше остатък от фуга. Или лепило, не знам точно. Доста минималто обаче ... най-много милиметър на дебелина.

Та, уж сега са по-тесни, а сякаш са се разширили. Така че - какво мога да направя за тази последната? Някой беше споменал стъргане, но как по-точно?
Или пък да взема да купя една по-малка :D

(Това ще остане под леглото, а и нали след няколко месеца ще слагаме ламинат ... обаче ми се иска да я лепна и нея, да не я мисля после или да ме е яд, че баш' накрая съм оставил нещата недовършени.)
kozl - майстор
Пилиш ръбовете на плочката и и намаляваш размера. Ако искаш качество търсиш машина с диск и рязане с вода и плочката да може да се води по линеал.
Аз пилих гранитогрес със специална шкурка за камък, но изкривих линията, защото пилих с флекса на ръка. Сега малко личи, че фугата не е по права линия. Но пък го направих аз с наличната техника. Използах монтажен силикон.
lyubohar - майстор
Намалянето на размера става с ъглошлайф и диск за керамика.
Гледаш диска да пили в посока обратна на лицевата страна на плочката.
Трябва си точна ръка.
Може плочката да я стегнеш м/у две летви по линията на пиленето.
Става мазало от прахта!

Тема "Надигнати плочки в стая - старото лепило прекалено твърдо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: