Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
tony741
Здравейте майстори!

Много ми харесва вашият сайт! Бих искала да запитам нещо - ще се нанасям в нова сграда. Още правят замазка, под която вървят тръбите за парното. Много се чудя какво да си сложа на пода. Обожавам истинския паркет, но чувам мнения, че не е ок да слагам такъв в нова сграда. Кажете ми моля какво да направя. Май отивам към варианта ламинат, но с идеята да си оставя нивото на теракота, такова, че след 2-3 години да си сложа дъбов паркет. Преходната лайстна трябва да скрие разликата от няколко милиметра.

Очаквам мнението ви
EDI - майстор
Паркета е добро решение, но подовата замазка трябва да изсъхне добре, тъй като паркета може да се изметне.Нека замазката съхне поне една година, а по възможност и повече.За паркета е необходима повече поддръжка - циклене, евентуално оцветяване, лакиране и т.н.При ламината няма такава опасност, освен това лесно се поддържа.
masteradmin - майстор
Тиж тази статия Направа на сух под от Гипсофазер
. Върху това може спокойно да редиш естествен паркет. Естествения паркет е вечен. Евала на всеки който може да си го позволи.
jacko - специалист
На мене лично този въпрос ми звучи като "Каква кола да си купя MERCEDES или KIA" според мене, само според мене лично, естественият паркет е в пъти по добър от тази пресована и лакирана хартия, наречена ламиниран паркет :) виж за замазката не съм много сигурен, но мисля че ако я направиш март-април, след септември едва ли ще има и капчица влага, все пак говоря за замазка от 2-3 см. защото моята беше 10см и наистина съхна 1 година, то не беше конденз, то не беше чудо... 118 квадрата замазка, сигурно поне 500 литра вода се изпари под тоя гранитогрес :(
tony741
Категоричното ми мнение беше да си сложа паркет, обаче като обикалях по магазините и ме стрестнаха с тая влага. Замазката е вече направена или предстои тази седмица /не съм ходила до апартамента скоро/ и трябва да се нанасям в жилището в края на август. Дотогава обаче не вярвам да е приключило съхненето. Дори в един магазин ми казаха, че 5 години има строителна влага в новите кооперации. Малко пресилено ми се струва.
А имам лош опит с паркет - в предишното ми жилище скърцаше ужасно. И новия бук и стария бук. Друг е въпросът, че май тотално объркахме технологията на полагане - върху замазка от теракол, отгоре изолацията, която се слага под ламината и няма да описвам звуците, които се чуваха. Побърквах се.
elfljo - помощник
Пред мен стои същата дилема. Майка ми много държи да имало паркет в хола ми ( 25кв. м), а аз се чудя дали да не е ламинат. В края на краищата надделя ламината поради следните съображения:
1. По-евтин е, съответно по-малко държи от паркета, който с едно циклене и лакиране става като нов, но пък като е евтим може да се сменя по-често, като няма нужда да се купува лепило, да плащаш на маистор за редене , циклене, лакиране поне 2 ръце. Има голямо разнообразие на цветове, ако искаш да го постигнеш с паркета, доста трябва да се бръкнеш за опехов паркет например. В къщата на родителите ми има паркет и освен, че фугите станаха на места огромни, се навъдиха с времето разни гадини и освен, че паркета скърца зверски като ходиш, вечер ти правят компания разни дървояди и ти пилят нервите до скъсване. От паркета в къщи съм извадила 2 тлъсти гадни дървояди, които бяха прояли всичко наоколо, гадините мръсни! И сега освен,че е прояден паркета е и надупчен, защото в яростта си да убия грозните твари издълбах 2-3 дъски, но те пък си бяха проядени вече, така че кой знае какво не съм направила.
Мислех си в началото за да не е ламинат и да угодя на майка ми да сложим трислоен паркет или както там се нарича в България. Така ще си спестим лепило , лак , които ама никак не са евтини, циклене, лакиране. Само че 1 кв. м. струва ( поне в Бургас) към 80-90 лв. Така че като си направя сметката за 25 кв.м х 80-90 лв ми се видя пълна лудост. Затова ще слагам ламинат, харесала съм си един много тъмен, по 18лв квадрата и като се прецака ще го сменя с друг
Osiris - специалист
АААми гадинки я сега има такива хубави импрегнанти за дърво ама кой да ги ползва да чукна на дърво по моя сечак още паяк не се е качвал импрегнанта се оказа много добър и дано не се появяват гадове щото като ги усетя ще им се прииска да се самоизядат :?
Акакво ще кажете за паркет от дъб или бамбук и двата изглеждат мнооого добре :?
Duke_BG - специалист
В хола си сложих Бук екстра качество нареден тип Дюшеме, а в детската ламинат равносметката беше, че почти за една и съща квадратура 15.5 кв хола и 15 кв в детската хола ми излезе с 120 лв повече (но парктеа го намерих на страхотната цена от 17.50 лв/кв - материала беше наистина екстра качество, но май имаше несъразмерни жлебове, но при редени тип Дюшеме нема никакви грижи, а и майсторите си разбираха от работата), ламината не е MDF а ПДЧ.
Недостатъците на ламината са че много тропа, а цената на самия ламинат не е висока, но пък первазите са доста солени (поне така беше когато аз ги слагах).

За дървоядите едно време дядо ми имаше по столовете (доста древни столове) и ги мореше, като с масльонката в дупките слагаше машинно масло :)
masteradmin - майстор
Някаква идея как става това ?

Прикачен файл

img88.jpg
img88.jpg (61.93 KиБ) Видяна 6888 пъти

Прикачен файл

img87.jpg
img87.jpg (59.64 KиБ) Видяна 6888 пъти

Прикачен файл

img83.jpg
img83.jpg (64.64 KиБ) Видяна 6888 пъти
masteradmin - майстор
Ще ви дам жокер.

Прикачен файл

img85.jpg
img85.jpg (66.43 KиБ) Видяна 6887 пъти

Тема "Паркет или ламинат?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: