• 1
  • 2
Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
dyodi - специалист
Здравейте! Моля за мнение какви мерки бих могла да взема и в каква логическа последователност, за да реша възникнал проблем с подова настилка. Предприела съм ремонт на стар монолит. СМР се извършват от „майстори”. При свалянето на стария балатум в една спалня, повечето от него си остана на пода (текстилна основа, влакна на къдели и пр.). Опитах да почистя по-добре сама с шпакла, погледнах за идеи и във форума, но ставаше много бавно, затова позвъних във фирми за къртене да питам могат ли да почистят с машина. Познавам хората от тези фирми като свестни, затова послушах съвпадащите им мнения - да избегна машинно почистване, тъй като щяла да се повреди замазката и после да се наложи да правя нова, по-добре било да се замажат някак остатъците от балатума към пода. Говорих с майсторите, които правеха шпакловка на стените в същата стая, че планирам да се прави замазка за фиксиране на остатъците от балатума и изравняване на пода преди полагане на ламиниран паркет. Вчера се изненадах, като ги заварих, че бяха доста напреднали с подовата замазка – без предварително грундиране на пода, съмнявам се, че го бяха и измели, защото по начало нямат склонност да чистят, пък и не видях чували със събран боклук, подаваха се някакви дълги боклуци изпод напредващата към вратата на стаята замазка (от свалени тапети), та едва успях да се вредя да издърпам един такъв боклук, а видът на замазката беше като гьол от изсипани кофи със сив разтвор, просто се ужасих, но беше късно да ги спирам на метър от вратата. Видът на замазката е като от натрупана „тлъста” сива паста, на места изглежда като покритието на сладкарските пасти – накъдрено с шприц. Прибрах се, че гледката не беше за слаби нерви, и след нощ на размисъл сутринта освободих майсторите, макар да не бяха си довършили планираните „корекции”, но пък вероятно предотвратих нови гафове. Тази част, която беше нанесена последна – до вратата, е над 1 см, защото повърхността се е изравнила с мозайката в коридора, същата част при съхненето избледня първа, та си представям колко ли е дебела замазката при отсрещната страна – след повече от 24 часа върху нея още не може да се стъпи. Сега, тъй като не мога да понасям тая недомислица на пода, се чудя как да постъпя. Мога да понеса да се изкърти замазката - тайно, за да не ми се смеят съседите на слабия инвеститорски контрол, пък после да мисля наново за подовото покритие, но стените вече са шпакловани, макар и да не са шлайфани още, нали ще се вдигне прах, какво ще се случи с шпакловката (минаващ случайно майстор каза, че на тази шпакловка й трябва още една ръка)? Мога ли да опаковам с покривен найлон и строително тиксо белите стени и после да се кърти? Всеки компромис и замазването на проблемите води до още по-големи проблеми, затова не съм склонна да оставям замазката като „заварено положение”. Моля за идеи какво да правя по-нататък, предварително благодаря. В случая „Направи сам” се отнася за това, че сама решавам кое след кое да се прави (не особено успешно засега, главно, защото изпълнителите ме изненадват със самоинициативи зад гърба ми, но когато съм оставяла друг да решава за ремонта, конят още по-сигурно отива в реката).
wanderer - специалист
не мога да коментирам проблема ти с пода, но ако ще действаш радикално не вижадам проблем от напрашаването на стените. ако правилно съм разбрал все още не са боядисани?? по скоро трябва да се пазят от механични увреждания, но всичко е поправимо. след шпакловане и шкурене и преди боядисване свалям прахът с помощта на широка четка тип баданарка с мек естетствен косъм.
nikolov333 - майстор
За основа на ламиниран паркет, замазката трябва да е суха и равна.. Не знам каква замазка са сложили, но щом казваш, че още не е изсъхнала, може и саморазливна да е. Платено ли е всичко до тука на майсторите..?
dyodi - специалист
wanderer написа:
... след шпакловане и шкурене и преди боядисване свалям прахът с помощта на широка четка тип баданарка с мек естетствен косъм.
Благодаря за бързия отговор и за идеята.
dyodi - специалист
nikolov333 написа:
...Не знам каква замазка са сложили, но щом казваш, че още не е изсъхнала, може и саморазливна да е. Платено ли е всичко до тука на майсторите..?
Замазката е с лепило Вакол Стандарт (притеснявам се цитирането на наименованието да не е реклама, но не знам как иначе да го обясня). На майсторите е платено.
chapara - майстор
Ако замазка като цяло не е компрометирана има възможност да не се кърти цялата, а само 2,3-4 см., да се почисти със строителна прахосмукачка и след грундиране да се направи хубава изравнителна земновлажна замазка, която ако има добър изпълнител дори да се шпаклова на пресно. Стените, както са ти подсказали могат да се изметат, ако има чукнато да се изкърпи и да се шлайфа. Ако го правех за себе си, бих го направил по този начин, без компромиси, които после биха се отразили на мебелировката дори.
dyodi - специалист
chapara написа:
Ако замазка като цяло не е компрометирана има възможност да не се кърти цялата, а само 2,3-4 см., да се почисти със строителна прахосмукачка и след грундиране да се направи хубава изравнителна земновлажна замазка, която ако има добър изпълнител дори да се шпаклова на пресно. Стените, както са ти подсказали могат да се изметат, ако има чукнато да се изкърпи и да се шлайфа...
Благодаря. Добивам все повече кураж да се предприеме къртене на замазката, пък да става, каквото ще.
nikolov333 - майстор
Ако решиш да я махаш, задължително, направете новата с мастар по "майки" подравнени с лазерен нивелир или водна нивелация. :idea: Виж няколко филмчета как се прави в youtube.. тъкмо ще прецениш майсторите още докато правят майките и дано да няма повече къртене.. Не си виновна за незнанието си, защото това си е тяхно задължение, но за съжаление при нас трудно се намират знаещи и можещи и по неволя се специализират клиентите.. :)
dyodi - специалист
nikolov333 написа:
... направете новата с мастар по "майки" подравнени с лазерен нивелир или водна нивелация.
Благодаря за мнението. Надявам се да имат лазерен нивелир, силно се впечатлявам, като видя да употребяват такъв :) . Днес водих за оглед на злополучната замазка ръководител на фирма за ремонти, и на него не му хареса замазката, но каза, че ако над нея ще се реди ламиниран паркет, проблемът е по-малък, отколкото ако ще се полагат плочки. Въпреки това се разбрахме, че ще искам да се изкърти замазката и да се положи после нова. Но ми възникна въпросът, вкл. и във връзка с втората спалня, където не е правена замазка, а само е премахнат мокетът, колко висока трябва да се направи замазката - какво ниво трябва да се постигне със замазката спрямо нивото на коридора, където сега е мозайка, но ще се полага гранитогрес и ще се повиши нивото на пода (с гранитогреса и лепилото) с около 2 см. На нивото на мозайката в коридора ли трябва да излезе замазката в спалнята преди полагането на новите подови настилки? В строителната фирма трябва да знаят, но аз профилактично питам и тук, за да знам какво да искам.
nikolov333 - майстор
А в момента нивото и равно ли е с мозайката?
  • 1
  • 2

Тема "Рискове при къртене на нова замазка на фона на недовършена шпакловка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: