• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,
искам предварително да се извиня за може би глупавите въпроси :)
Преди няколко дни един "специалист" ми инсталира соларен панел (2 кв.м.),
с всички необходими компоненти около него (клапан, помпа, разширителен съд, контролер и т.н.) и уж напълни системата с пропилен гликол. Когато монтажа приключи, вече беше вечер а и времето беше облачно цял ден. Затова и нямаше възможност да се провери дали всичко е наред, но ме увери, че системата е напълно готова за работа. На следващият ден, още сутринта обаче температурата на панела бързо достигна 110 градуса и ми стана ясно, че този "специалист" нищо не е направил. За мое съжаление следващите дни не може да дойде, тъй като е извън града. Предполагам че има въздух в системата и помпата не успява да превърти флуида (помпата иначе се включва според настройките). Вече имам сериозни съмнения относно правилният монтаж на всичко и за това искам да попитам Вас:

- Задължително ли е панелът да е най-високата точка от системата? В момента връзките от него се качват на още 50-60 см. над неговата горна точка и влизат през един комин надолу. Така се получава една голяма U-образна форма на връзките.
- От къде е най-правилно да се пълни системата с флуид? В момента са оставени две кранчета долу при бойлера и от там моя човек вкара антифриза с помощта на ...лозарска пръскачка (през едното подава флуид под налягане, а през другото изпускаше от време на време). Не би ли било по-коректно това да стане от връзка в горната част на панела?

Благодаря предварително и отново се извинявам за глупавите въпроси! Прилагам снимки на сегашното творение.

Поздрави,
В. Димов
LazarGanev - "Велик майстор"
Не е задължително панелът да е най-високата точка в системата, но е желателно (дори задължително) да има обезвъздушител в най-високата точка, щом пълненето ще става с ръчна помпа.
Да, пълненето се прави през пълнеща група от 3 кранчета, която е на удобно място (обикновено при помпената група) и няма нужда да се катери по покривите за да пълни.
Ако беше дал 50лв за една китайска електрическа центробежна помпа, сега всичко щеше да е наред и нямаше да я има тази тема :) . Но ти не се кахъри, нищо не е станало, тръбите нали са метални? Какъв диаметър са? Пропиленгликола разреди ли го предварително, или го вкарва концентрат, а отделно водата?
Здравейте,
благодаря за отговора! Мисля, че имам обезвъздушител (прилагам снимки), но явно не мога да напълня системата както трябва. Иначе тръбите са от тези гъвкавите неръждаеми гофри, ф20. Пропиленгликола първо го разредих (1:1), и така стана към -30 градуса. Какво ще кажете, дали да не променя пътят на тръбите и да пробвам да пълня отгоре? Или ако трябва да взема тази центрообежна помпа? Къде трябва да се монтира тя? Доста съм неграмотен в тази област :)

Прикачен файл

20160529_201401.jpg

Прикачен файл

20160529_201224.jpg

Прикачен файл

20160529_200708.jpg

Прикачен файл

20160529_200648.jpg
Andri01 - майстор
По принцип каква система искаш да направиш: отворена,с-ма под налягане или Drain Back ? Ако са първите 2-питаш Лазар Ганев и Филма,за третата...всички останали са "професори" :) :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Този твой "специалист" ми се струва голям мърляч и ще е цяло чудо ако дойде да си оправи бакиите. Мислех, че е направил пълнеща група, но уви - аматьорско изпълнение и най-вероятно не знае как да оправи нещата. Без преработка няма да стане, но системата е пълна с пропилен, има един ден цапаници и не е за тебе. Ако не дойде трябва да викаш друг да я оправя :x
Идеята уж е за система под налягане. А иначе наистина се оказа голям мърляч. Не знам кое е по-добре, дали да дойде да си оправи работите или изобщо да не ми стъпва вкъщи повече. Затова се допитвам до Вас, какво е най-добре да се направи, та да знам като дойде следващия да не стане същата работа :) По принцип не ми е проблем да пълня системата отгоре и ако това ще подобри нещата, мисля да я направя така. Ще се опитам и да променя височината на комина. Какво друго според вас трябва да се направи? Поне да знам какво да изисквам от следващите майстори.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ако имаш ей това нещо долу (може да не е купешко, а сглобено от 3 крана, без дебитомер) можеш да си пълниш системата сам с центробежна помпа, независимо, че нямаш обезвъздушител в най-високата точка. Тоест- трябва ти да с вгради тая пълнеща група и центробежна помпа
Изображение
Благодаря за отговорите! Тъй като съм в командировка в момента, съм завил колектора с един брезент. Тези дни като се върна във Варна ще закупя центрообежна помпа и пълнеща група.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ама ти от Варна ли си? :)
nikolovvd - майстор
Човека излезе късметлия, че си му под ръка! :)
  • 1
  • 2

Тема "Въпроси за инсталация със соларен панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: