Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
miroki - майстор
То и аз имам един 120x120 на 220 v. Но като не знам какъв да е потока...
Може и да е излишно голям.
За това исках да разбера, какво се ползва реално.
Въпреки, че аз лично си суша суджука в хладилника.
Вземам конски и след седмица в хладилника се почва.
Георги Иванов(алцек) - специалист
А нашите дядовци като са сушили суджука навън под стряхата,какъв ле ще да е бил потока аджеба?
Понякога се втелявате.Поставяте вентилатор може и от баня и следите, като е готово прибирате в хладилника и се обаждате на приятел.То не бяха изчисления на секунди,кубици сякаш е космическа совалка.
miroki - майстор
Ами като ти каже някой да е 20 вата и 12 волта вентилатора?
Пък 8 см. са 1,5 вата.
То няма лошо и под стряхата, но пробвай във Варна и пак кажи за резултата.
Последна промяна от miroki на нед сеп 20, 2015 2:16 pm, променено общо 3 пъти.
Iliev Labs - специалист
Здравейте!
Много се зайгравате с тези вентилатори.
Не трябва голям поток въздух.
Аз съм сушил само на открито.
И съм забелязъл, че при по влажно време, съхне по бавно и вкусът е друг. По-добър.
Явно си иска време. Месото да се отпусне и подправката да попие.

Е ТОВА Е ВАЖНО !:
koveslav написа:
alantion написа:
......Опитах без пресоване-кълцаната луканка стана като "Петроханка"-безформена. Ако се пресова(мердани),се оформя и има "търговски " вид.Това е разликата.
Според това,което са ме учили старите,дупченето с игла на червото и валирането се прави,за да се изваждат въздушните мехури оставащи при пълненето. Така се елиминират възможностите за гнилостни процеси,мухлясвания и т.п. във вътрешността на изделието Т.е. не става въпрос за търговския вид на луканката,а за здравето ни! Докато се валира се овалва и в брашно,за да се попие избиващата мазнина,която пък иначе може да граняса,а и за да се запечатат отворчетата,които сме направили.
И друго, от което трябва да се пазите, като дявол от тамян, е -високи темперетури!
В пресното месо има едни мазнини, които се втечняват още при стаина темперетура.
От покупката на месото, през обработката, по време на съхнене, до крайния продукт - никога не минаваите 15 градуса! Важно е! От начало до край, когато и да минеш 15 градуса - гранясването е неизбежно.
Глезени домашни котки не ядът гранясъл колбас !
bulhomes2 - майстор
Поздравления за колегата, че толкова подробно е описал начинанието си. Едно малко уточнение. Материала за стените няма абсолютно никакво значение. Ти вкарваш постоянно въздух с външна температура, така че шанса вътре температурата да е различна от външната е нула.
kuger - майстор
алцек написа:
А нашите дядовци като са сушили суджука навън под стряхата,какъв ле ще да е бил потока аджеба?
Понякога се втелявате.Поставяте вентилатор може и от баня и следите, като е готово прибирате в хладилника и се обаждате на приятел.То не бяха изчисления на секунди,кубици сякаш е космическа совалка.
Че то, и аз ги суша под асмалъка, но тая година имам едни малки четирилапести демони, та сушенето ще става под плочата на входа към къщи.
Колегата, къде е писал, че на влажен /при мен морски/ въздух, стават по-добри, ще оспоря. Мухлясват, зеленясват, както иска сам да прецени. На село всичко става, в града си е жив мазохизъм.
dikata1975 - специалист
Благодаря на автора на темата за идеята.Определено върши работа.





Това е за 48 часа сушене
Изображение



Не съм спазил изцяло технологията ,но важното е идеята не материалите.
Изображение



Изображение


Изображение

Тема "Сушилня за колбаси,пъстърма ,риба,пиле и други ..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: