Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
night_shift - напреднал
За съжаление не мога да намеря такъв бойлер на старо. Ориентирам се към гъвкава неръждаема тръба, щом няма да е проблем за ЕЦ. Не мога да сложа помпа. Като гледам обаче в нета, има някакъв комплект за монтаж. Има ли нещо особено в монтажа? Мога ли да го направя с подръчни инструменти? И един въпрос - от последната снимка, как вкара в бойлера фитинга с женската резба, за да завинтиш отвън този с мъжката резба?
шоп - майстор
:-)))) не е сложно вкарването. Малко сръчност и изобретателност. Може да използваш тел или пръчка, остатък от тръба и т.н. Просто трябва да подведеш и да покажеш мъжкият фитинг през дупката. При наличие на две гумени гарнитури от вътре и вън при стягане не е нужно да се държи контра.

Гофрето се запресова с преса. Имам такава и ако си от Сф за два запресованя ще ти ги направя. Иначе може да си поръчаш и директен размер тръба със запресовани фитинги.
night_shift - напреднал
Не съм от Сф. Остава варианта с точен размер с фитинги.Не ми стана ясно как през дупка, образно казано 2 см., вкарваш нещо с диаметър 3 см.
А по темата... сигурно ли е, че серпентината ще работи с ЕЦ? Трябва ли да сложа обезвъздушител в случая? Не ми хрумва как иначе ще обезвъздуша една затворена система, а според бедните ми познания, ако има въздух, няма да има ЕЦ.

П.П. Ебаси сложнотията стана за един бидон топла вода :)))))
шоп - майстор
Няма такова нещо. Бидоните имат отвор/и с винтова капачка. Диаметъра е около 5 см. През него вкарваш фитинга.

Обаче ще ти е трудно монтажа на серпентината. Прочети ми темата: монтаж на серпентина в бойлер нагледно.

ЕЦ и серпентина са съвместими неща, разбира се ако спазваш диаметри, наклони. Въздуха и въздушните джобове не са съвместими с ЕЦ

П.П. наистина усложни иначе простата система. Серпентина се използва когато трябва да се разделят топлоносители.

Прикачен файл

ec.jpg
ec.jpg (29.67 KиБ) Видяна 1944 пъти

Прикачен файл

ec1.jpg
ec1.jpg (38.3 KиБ) Видяна 1944 пъти
night_shift - напреднал
Ако направя колектора като спирала от черна тръба, ще има ли естествена циркулация, след като единия край ще е в средата на спиралата и когато е изправена, няма да е в най-долната точка на колектора? Какъв диаметър тръба е подходящ за тази цел? Трябва ли да има разстояние м/у намотките? Определено ми се виждат дости твърди тия тръби и май спиралата ще дойде доста голяма, поради липсата на гъвкавост. С каучуков маркуч ще е лесно, но много по-скъпо.
lpoik - специалист
Maлко трудно ще върви по гравитация по тая спирала,но може да се сложи малка помпичка с терморегулатор да се включва при повишаване на температурата,като падне температурата да изключи. :? :partyman:
night_shift - напреднал
Искам да е с естествена циркулация. Ако трябва, друг колектор ще направя
шоп - майстор
night_shift написа:
Ако направя колектора като спирала от черна тръба, ще има ли естествена циркулация, след като единия край ще е в средата на спиралата и когато е изправена, няма да е в най-долната точка на колектора? Какъв диаметър тръба е подходящ за тази цел? Трябва ли да има разстояние м/у намотките? Определено ми се виждат дости твърди тия тръби и май спиралата ще дойде доста голяма, поради липсата на гъвкавост. С каучуков маркуч ще е лесно, но много по-скъпо.
Няма да имаш ЕЦ

Тези серпентини са за загряване на басейни и са с помпи. Когато са за подгряване на БГВ трябва водопроводно налягане. А при Вас водопровод няма:-(
lpoik - специалист
night_shift написа:
Искам да е с естествена циркулация. Ако трябва, друг колектор ще направя
Ето ти една схема на естествена циркулация.
Прикачен файл:
terasna_shema.jpg
terasna_shema.jpg (44.63 KиБ) Видяна 1786 пъти
http://www.bgsolarhome.com/bg/napravisisam.html
alsted - майстор
night_shift, не си ли получил лично съобщение? Бях с впечатлението, че ограничението е отменено :?

Тема "Слънчев колектор за лятна баня "направи си сам" и смесител." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: