Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
alien - специалист
като малък баща ми ме вземаше в гората да режем дърва, учехме се в движение, гонихме професионалистите.... които правеха много кубици... не помня колко но са като торнадо... дървото се бута и се прави на метровки за секунди
щил и хускварна са най доброто от край време но си искат своето...

всяка сутрин ни събираха на една поляна... всички търкат веригите с пилите... и ние търкаме... трябва да е остро като бръснач
дървото се реже поне 20см над земята - надолу кората е пълна с прах и затъпява веригата много бързо да не говорим да опре в земята...
до обяд тичам след баща ми с бутилка масло и бутилка бензин, почти в движение му доливам резервоарите и той продължава
на обяд всички спират за половин час, тишина... и отново търкаме с пилите...
после рязане до вечерта... случва се инцидентно да се затъпи ако опре неволно в земята - пак бързо заточване
когато веригата се поддържа постоянно остра заточването става много бързо - на всеки зъб по 3 пъти с пилата, пилата също трябва да е като нова
като съм гледал на какво ги подлагат тия машини... просто няма какво повече да се желае, само искат добра поддръжка
nimic99 - помощник
Днес я понаточих с пила и зъбите станаха доста остри но като я пробвах несамо че несе получи но и стана по зле сега невади дори прах и с пълна газ нишо нестава само драска дървото няма никокво съпротивление сякош нама зъби а веригата не е наобратно!
Andri01 - майстор
[quote="maleeeestrax"]Това което знам за скоростта на рязане е ---ако е запалена реже много по-бързо отколкото като е угасена :rock:[/quote
Един чукча си купил резачка "STHIL", на първия месец прави рекламация с писмо:" Г-да,вие ми казахте,че машината може да отреже 8 кубика дърва на ден! Но,тази която купих стига максимум до 7куб. Машината ви е развалена!"
От фирвата изпращат двама инженери на място. Те отиват с чукчата в гората,да видят защо не може да стигне норматива от 8 кубика. Чукчата започва да реже и...наистина в края на деня стигнал само до 7 кубика.
- А представи си колко щеше да отреже, ако беше запалил резачката!? - казал единия инженер на другия .... :?
kr1100 - майстор
[quote="bigdragon"]
Така или иначе, на две износени вериги се сменя дъската.
Това как го измисли или някъде прочете ? Как стигна до тази велика мисъл ?
1 верига , ако я дадеш на джелатско машинно точения за 4-5 точения за нищо не става.Имам горчив опит с Коледжиков ите - хвърчат искри при точенета сякаш режа с ъглошлайф метал, а зъбите се смаляват. затова си купих острилката от ЛИДЛ .
Относно смяната на дъската има дърто истинско ел Гризли 1850нВт -дъска не съм му сменял-само вериги ;купих преди 20г Сакс Долмар 1300Вт с калпава дъска - смених я с нова и само нови вериги. От 1г имам моторна Мак SC380 и на нея дуъска не съм сменял
Масло не икономисвам ,след работа щателно почистване и при нужда заточване вече с острилката от ЛИДЛ.
Към парка прибавям и 1 разтегателна 4 или4,5м ел резачка за клони от ЛИДЛ.
nimic99 - помощник
Андри амати как ги чу какво са си говорят нали си се мъчил да нарежеш и осмиа кубик.
maleeeestrax - специалист
Когато веригата е точена много пъти има едни зъбчета които чистят триците и те започват да опират във материала тъй като зъба е износен и по-нисък и веригата спира да реже и в този случай или се купува нова верига или викате чукчито. :supz:
nimic99 - помощник
Да веригата е износена ще я сменя но май нокой не слуша аз какво питах в началото да купя ли същата (PM3)3/8P или друг модел ммммм?
koveslav - майстор
maleeeestrax написа:
Когато веригата е точена много пъти има едни зъбчета които чистят триците и те започват да опират във материала тъй като зъба е износен и по-нисък и веригата спира да реже и в този случай или се купува нова верига или викате чукчито. :supz:
Има едни шаблончета,с които след всяко точене задължително се проверява височината на тези ограничители (дето опират) спрямо зъба.И ако е нужно се притриват на шмиргелчето по шаблона и веригата пак е в джаза с пълен капацитет.Веригата се изхвърля,когато зъба се изяде от заточване до линийката щампована върху него.По-нататък започва лесно да се криви и чупи и става опасен.При внимателно заточване с домашна машинка това ще стане след поне 15-20 заточвания.При заточване в кофти сервиз,това може да стане още след 4-5 заточвания.
nimic99 - помощник
Немисля че шаблона ще помогне макар и не много стара но трябваше да каже че при първото и пробване беше на една гре в която за съжаление имаше пирони но веригата не се скъса а само се поучукаха зъбите затова един приател я поуправи с машинка за точене но доста скъси зъбът
bigdragon - майстор
nimic99 написа:
.... само се поучукаха зъбите затова един приател я поуправи с машинка за точене но доста скъси зъбът
Или ни бъзикаш, или си икономисваш много обясненията.
Така на час по лъжичка обяснения и помощта ще бъде на час по лъжичка.

Вземи си шаблон, плоска пила и намали височината на ограничителя пред режещия зъб.
Този зъб определя дебелината на стружката...
Апропо, така увеличаваш и скоростта на рязане, стига да имаш мощност на машината.

Обърни внимание след 3.30 минута.

Тука е след 7-та минута

ПП @kr1100, явно малко четете и учите нещата по трудния начин...

Тема "Гарнитура за резачка STIHL" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: