• 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 45
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Привет! Аз съм нов и ми е итересна темата за ЦНЦ. Вече направих фрезата с контролера, драйверите и тн. , но все оше немога да я пусна да работи както трябва. Програмата с която работя е Мач3. Много ще съм благоарен ако някой може да ми разясни някой специфики. Благодаря
stivemaster - майстор
Ако не питаш конкретно, как очакваш да ти се помогне.
edesign - специалист
Искам да ви представя мой софтуер за генериране на G-код - ProCNCDraw.
Създадох го през последните няколко години.
С него може да се рисува, да се импортва DFX файл, също може да се използва за фрезоване на платки (отваря гербери).
Идеята ми е не толкова комерсиална реклама, защото не вярвам да има БГ продажби (поради основно нелегалния софтуер използван в БГ, а големите фирми закупуват супер скъпи софтуери), искам ако някой има желание да го използва.
Така ще се открият бъгове, а и приемам и идеи за подобрения.
Процеса ще е бавен тъй като нямам много време.
Но дори и на това ниво софтуерът е напълно достатъчен за 2,5D рязане.
Демо версията има по-малка точност от "купешката" (кръгчето не е точно кръгло, а назъбено), така че всички функции могат да се тестват.
stivemaster - майстор
Браво колега,много радващо че има тук все още хора като теб.А различни постпроцесори предвиждаш ли?Конкретно за плазмено рязане ме интересува и на какъв език евентуално ще бъдат,че да могат да се пипат.Аз работя с Шиткам та опита ми е основно с нея и съм доволен.
edesign - специалист
G кода по какво се различава за плазменото рязане?
Нали пак е обикаляне по контур?
Там проблема е в контролера, който трябва да следи разстоянието до листа метал.
Т.е. пускането, спирането на дъгата и движението нагоре надолу мисля, че трябва да го прави самият контролер който задвижва машината, а не G кода.
Може би имате предвид да се подават М команди в определените моменти за включване и изключване на дъгата?

Точно затова публикувах софтуера за да може да се добавят полезни неща и да се коригират бъгове.
stivemaster - майстор
За да не пиша цяла страница виж Шиткам ,избери джет инструмент и ще видиш разликата.Трябва ти диалогов екран за такъв инструмент в който да могат да се задават основните параметри за рязане - при плазменото това са височина за пробиване ,време за пробиване,височина за рязане скорост на гмуркане и т.н.
След това трябва да имаш възможност да се коригират постпроцесорите ,както и да се добавят нови.Програмата трябва импортирайки файл, да анализира съдържанието и да може да се определят правила, относно обработката на отделни участъци.Това са най съществените предимства на Шиткам, които я правят може би най добрата нискобюджетна програма за листов разкрой (мое мнение).
stivemaster - майстор
Гледам сте се утрепали да пишете, ама да по питам все пак.Някой да има машинка, която да движи с GRBL че да е разцъквал това ,че ми стана интересно ?
edesign - специалист
Не използвам тази програма, за платки използвам моята но...
Идеята е че платките се фрезоват с V фрезерчета иначе ако е с цилиндричен остават мустаци на пътечката. Ако тя е с малка ширина (да речем под 0,6мм) и се шкури за да се изчисти то това ще доведе до отлепването й и изхвърляне на платката.
А материала винаги е много крив, говоря за парчето текстолит върху което се гравира. V фрезерите увеличават диаметъра си рязко като влизат по-дълбоко в материала. Така това ще доведе до изтъняване дори изчезване на пътеки с малки ширини, тъй като фрезера ще ги е забърсал.

Т.е. това е като при плазменото рязане. Трябва във всяка точка да се знае разстоянието между origina по Z до материала.

Това което са направили с тази проба е растерно да си свалят Zтовете предварително.

Обаче при теб при плазменото рязане дали материала няма да се деформира отново по време на работа и тази предварителна таблица дали ще върши работа?
stivemaster - майстор
Аз не питам в този аспект.Аз за плазменото рязане реших проблема, със следенето на височината по Z с контролер по напрежение.Тук питам за друга програма, която като тази (предназначена очевидно само за платки) да дигитализира повърхност и да създава облак от точки които после да се импортват даречем в Солид Уоркс и там да се създаде 3D Солид.
edesign - специалист
Забрави, ако има такава програма то цената ще е в пъти спрямо тази на солида :)
По принцип скенерите за 3д принтерите правят това което казваш.
Най-простите варианти са с механично опипване, само че поради ред недостатъци нямат голямо приложение.
И като цяло те генерират STL файла.
Такъв файл който да се импортва в солида, за да можеш да го редактираш мисля няма комерсиален смисъл, така че едва ли някога ще се появи смислен софтуер, който да прави това.
Приложението би се свело само до копиране на нещо вече създадено с цел някакви корекции.
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 45

Тема "CNC софтуер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: