• 1
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 103
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
erolchy - специалист
Дам, защото търся по нета и има доста варианти, но не знам колко са читави. Някой има ли наблюдения за този модел TB6600HG ?
MrMurdjo - майстор
MrMurdjo написа:
Има едно правило, че захранващото напрежение не трябва да надвишава корен квадратен от индуктивността, умножен по 32. За тези мотори при 3.2 mH се получава около 57 волта (114 в при последователно), но тук вече зависи и от самия драйвер дали може да се справи с ограничението на тока и формиране на неговите дискретни прагове за всяка комбинация на псевдосинусоидите в двете намотки.
Самоцитирам се тук за колегата stivemaster, защото от движение не можах да си спомня какво точно беше това правило.
tsenkov - специалист
Не те съветвам. Купих си 2бр 3 осни управления с тях и 2 пак триосни но с кутия и дисплеи - изкараха по няколко часа. От БГ купих драивери 3 броя/че ми трябваха спешно/ от тях един не тръгна въобще ,втория работи 15 мин, и само един работи още но не знам до кога. Интеграла може да е хубав но предполагам че проблема е в качеството на сглобката или икономия на елементи.
MrMurdjo - майстор
Моето мнение е същото. Днес разговарях с колегата stivemaster точно по този въпрос, защото има големи ядове. Оказа се, че драйверите му са на ТВ6560, която е дъвкана много къде ли не и общото мнение е, че за сериозна работа не става. Просто чипът е проектиран за други специфични нужди, вероятно за задвижване на офис техника.
Като гледам, вероятно има останал голям излишък от чипове, може би заради спряно производство на изделията и китайците масово бълват някакви драйвери, слагайки ги и в кутийки да приличат на популярните и действително работещи такива.
Истински драйвер за ток над 3 ампера за мен не може да е на интегралка. Иска си мощни МОСФЕТ Н-мостове. Всичко събрано в един корпус много трудно се справя с разсейването на топлината и пиковете на обратната индукция, както и защитата на нисковолтните логически схеми.
erolchy - специалист
С изключение на тези примерно https://www.indiegogo.com/projects/ioni ... otor-drive , това го вмъквам само като показно за новите технологии. Мен лично ме впечатли.
Iliev Labs - специалист
Наблюдения 65 страници в CNCZone.com
http://www.cnczone.com/forums/general-c ... tware.html
http://www.cnczone.com/forums/stepper-m ... ering.html

Аз поръчах от Китаи и за два месеца пристигна.
Три драивера и контролер на една платка. Като тая от първия линк.
С някакъв готов файл от CNCZone го подкарах с 2 ампера на 12 волта.
Нямам готова механика и нямам наблюдения лично.
Имаше само една студена спойка, която оправих на бързо.

В същата пратка имам и 2 контролера и 7 драивера. Драйверите са тия от втория линк.
Всички имат студени спойки.
Не съм се занимавал с тях повече от час, но нищо не ми тръгна.

Аз си знаех, че купувам брак, защото един драйвер с доставката е 7.50 щ. долара. А само чипа беше десет долара.
Важното за мен е, че имам работещо решение за 3 оси. Всичко това ми излезе към 160 - 180 лева.
Следващият път ще си ги купя от България. Въпреки по високата цена, поне ще ползвам гаранция.
Сигурно над 1 милион рутерчета по света са с TB6560.
Сега механика ме мъчи...
tsenkov - специалист
Ползвал съм този контролер 3 Axis CNC Stepper Motor Driver Controller Board 3.5A TB6560 и съм много доволен. Първия работи вече 5 години. от 10тина броя само един дефектира и то по моя вина.Става за работа но не и за машина с която да си вадиш хляба. За хоби е перфектен. Тръгва без проблемно.
stivemaster - майстор
Благодаря Ванко, купих си два драйвъра от Екзорор (големия и малкия), един мотор 6Nm и сега преправям задвижването на Х оста (че няма място за по големия мотор),после трябва да пренаредя и таблото с новите драйвъри и захранвания.За мотора на Z оста който е такъв поръчах 48v захранване, но се чудя за този 6Nm да взема ли 90v колкото излиза според публикуваната формула или 60v колкото ми казва този от Екзорор .

Моля някой с опит с този мотор, да сподели как и дали понася 90v , както и ако знаете по мощно но пък за долу горе такива пари захранване, че това май ще е на ръба.
MrMurdjo - майстор
Ако следваш правилото, което цитирах малко по-нагоре, то при 2.2 mH индуктивност се получават малко над 47 волта. Става дума за мотора 85BYGH450B-06D-15J от Ексорор, с 6 Nm момент на удържане. Забележи, че номиналното му напрежение по данните на производителя е 3.5 волта. Това е напрежението, което може да се подаде директно към намотките без ограничител.
За другия - 60BYGH301B, вече писах, че съгласно формулата максималното напрежение за него е към 57 волта. Следователно 48 в ти е максималното препоръчително.
90 в е твърде много, ограничителят на тока в драйвера вероятно няма да се справи и ще формира много изкривени нива и стъпала на тока през намотките. Т.е. вероятно моторът ще работи зле.
Моят съвет е да се ползват по възможност еднакви двигатели за навсякъде и едно и също захранващо напрежение за всички. Не на последно място и от гледна точка на взаимозаменяемост, също и еднаквост на драйвери и настройки за всички.
Даже и да са с различна мощност, хубаво е да са с близки индуктивности на намотките.

Освен това да напомня отново, че въртящият момент, който се цитира, е момент на удържане. Т.е. въртящ момент, който трябва да се приложи към вала на захранен мотор в покой, за да бъде завъртян вала принудително. При въртящ се двигател, неговият въртящ момент прогресивно намалява с увеличаването на оборотите, като зависимостта не е точно линейна, и стига до обороти, когато въртящият момент е нула. Това е състоянието, когато времето между две отделни стъпки става по-малко или равно на времето, нужно да протече ток през намотка и да се индуцира електромагнитно поле. Високите напрежения постигат именно това - намаляване на времето за достигане на оптималния ток (съответно магнитно поле). Но не може да се прилагат произволно високи напрежения.

Тази обратна зависимост между обороти и въртящ момент съществува при вички двигатели, включително и ДВГ.
stivemaster - майстор
Аз много се забавих ама на хоби проект. Нямам възможност много да работя по плазмата и това със смяната на двигатели ме върна още назад.Освен тях смених и драйвърите, захранването,планки за двигатели, кутии, други крайни изключватели, че попаднах на едни Омрон, пък пълен миндил .... Нови ограничители за Х оста, демпфери и т.н. Вече двига 15 м/мин и по Х и по Y ,като това не е на макса но не мисля че е необходима по голяма скорост.Сега ще трябва да измисля или по точно да избера, вече измислена схемка за свързване на транзистор с който да включвам реле на 48 волта с петте волта на контролерчето, за да мога да пускам източника. Релето (триконтактно) едновременно ще го ползвам и да отделя връзката с електрода и масата по време на дъгата, тя след като съм установил допира така и не ми трябва. Е такива забавления ...
Ето малко снимки :

Прикачен файл

IMG_20150321_175805.jpg

Прикачен файл

IMG_20150425_180005.jpg

Прикачен файл

IMG_20150425_180038.jpg

Прикачен файл

IMG_20150425_180149.jpg

Прикачен файл

IMG_20150425_180319.jpg
  • 1
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 103

Тема "CNC електроника, управление на стъпкови и серво мотори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: