• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 103
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
dangelov - напреднал
MrMurdjo, такава лента има в плотерите и може да бъде и повече от метър. Има плотери, широки по 2,3,4 метра. Принтерите, формат А0 също имат такъв енкодер- EPSON STYLUS 4000-4400, 3800,4800 и т. н. Мога да питам за цена на готовата лента, тя е резервна част.
А за твоята MINOLTA може и да можем да помогнем :lol:
MrMurdjo - майстор
dobrev
Ами общо взето такъв е и моят гергелек :) Различното е, че съм извел лентово кабелче с куплунг 2х5 и директно се включва към контролера, като взема 5 волта от него. Сириуските обаче май бяха различни от пиновете на
PicStep
възприето от много други.

dangelov
Мисля, че моят е неспасяем. Коника Минолта Маджиколор 2350. Половината му тонери са оригиналните още, но явно е слаб по рождение. Има проблем с транспортиращия механизъм на хартията. Когато тръгне да трансферира, не тръгват челните валци на хартията и задните я правят на акордеонче, съответно грешка в трансфера. Според мен е механичен проблем с някои от съединителите и соленоидите, които ги командват. Разстилал съм го на бюрото 3-4 пъти, оправя се за малко и после отново същото. Неам нерви. Накрая му бих един шут с крак (буквално) и макар да няма нищо счупено отвън, съвсем го ошашавих :) Че и за вторични не го искат. Пък тежи пущината.
dangelov - напреднал
STEPER, това колегата valkovv май е това, което ти трябва. Аз обаче искам да ти изпратя едно чудо на техниката, дето скоро ми попадна. Това е мотор, стъпков с редуктор и енкодер в самия редуктор. Не съм разглобявал редуктора, за да го видя какъв е вътре. Има странно задвижване откъм мотора- оста му е гладка и влиза много стегнато между три шайби. Такова чудо не бян срещал :shock:. Поздрави!
MrMurdjo - майстор
Не знаех, само предполагах, че може да ги има като резервна част. Смятай там с бързоходен постоянно токов мотор с редуктор и управление по ШИМ и дори при разрешение 600 точки на инч каква бързоходност и добра точност може да се постигне. Луфтовете на гайки и майки просто се елиминират, във всеки един момент се знае точната позиция.
Имам свалени два от тези спец оптрони, но никъде не намерих данни за тях. Вероятно са ОЕМ продукция и не се публикуват официално от производителя.
dangelov - напреднал
Колеги, извинявам се за малко несвързаните писанки, но имам някакъв проблем с клавиатурата на лаптопа. Не остава време да го поразглобя малко.
Чудя се дали е подходящо да се изработи на струг, винт от ТЕФЛОН или ТЕРАФТАЛАТ :?




valkovv ,би ли ма написал на лично скайп или телефон,че не мога все още да пиша лични съобщения :)
velsi - Почетен майстор
julikb написа:
Чудя се дали е подходящо да се изработи на струг, винт от ТЕФЛОН или ТЕРАФТАЛАТ :?
Гайка да, ама винт от тефлон? :? Според мене няма да стане. Много е мек материала и дори и да се изработи ще се огъва и ще поддава. Как изобщо ти хрумна?
MaK - помощник
Винтът е стоманен , добре е да е закален да не се износва и огъва и полиран да не износва гайката и за по-малко триене. Може и от неръждавейка . Гайките са от бронз , текстолит , чугун или твърди полимери - nylon,Delrin и др.Тефлона подава при натоварване . Гайките са с компенсиране на луфта - Anti-Backlash Nut .
MaK - помощник
Линийка за оптичен енкодер с точност 0.01мм може да се отпечата на принтер или плотер с резолюция 2400т/инч на фолио . Оптрони могат да се вземат от мишка с топче . Пред фотодиодите се поставя маска като лентата , но с друг растер . Не знам как ще се защити от стружки и надраскване .Трудно се позиционира 1м лента на фокуса на фотодатчика . Предпочитам роторен енкодер с ремъче или стоманена корда заворен в кутийка . По копирите има много дълги и много фини назъбени ремъци .
MrMurdjo - майстор
Оптроните от мишка с топче не вършат работа, защото не дават информация за посокатана движение.
Оптична линийка с нужната точност може да се направи на експонатор за цветоотделки при 3600 точки на инч и директно върху филм, който е силно контрастен и дименсионално устойчив на нагряване. Емулсията е здрава и плътна, но би могло да се ламинира/залепи втори прозрачен слой, който да я пази. Така и самата лента ще стане по-дебела и здрава.
Нормално стои опъната с пружинка от единия край, а специалният оптрон бяга по протежението й.

По същия начин и според мен дори по-лесно може да се изработи и диск. От гледна точка на защитеност, той може да бъде изцяло затворен. При него единствената грешка ще идва от луфтовете на механиката.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 103

Тема "CNC електроника, управление на стъпкови и серво мотори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: