• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
STEPER - специалист
Iliev Labs написа:
edesign, май се изказах малко неподготвен за Roland, но въпреки това, по света има хиляди фирми които продават с фактура.
STEPER,Не разбрах, екструдерната глава я купуваш, или я правиш ти?
И това управление, дето ползваш, лесно ли е за употреба? Юзър френдли ли е?
Срещал съм информация за един модел на Roland - iModela-iM01c,/roland-imodela-3d-printer-cnc-mill-next-generation/ който не е чист 3D printer
a CNC рутерче което може и да печати.
По принцип един рутер може да се подготви за 3D печат стига да се оборудва с екструдера.За целта се инсталира един допълнителен софт
който го превръща в принтер.Но не мисля,че това е приемливо и оправдано за мен,да оставя един такъв механизъм да джитка 24 часа непрекъснато,
за да ми направи една чаша за кафе например :-D Аз го пробвах този начин с Mach3 и моя рутер но само така заради интереса без да монтирам екструдер.
Аз споменах,че управлението е на базата на Ардуино тъй като е стандарт при тези принтери и то по нищо за сега
не се различава от това което ползват всички и наистина е "Юзър френдли" :)
Един път настроено,зареждаш материала, избираш фаила от SD картата,натискш старт и Воала :)
Обаче за мен този етап с настройката след като всичко беше готово не бих казал че ми беше много лесно.Работи се няколко вида софтуер с нови
понятия а има и десетки конкретни настройки които трябва да се тестват за конкретния модел.
Екструдерната глава аз си я правих а закупих само дюзата /0.35/,след като прецених,че свредлата които имам 0.3,0.4,0.5,0.6 и които мога да счупя докато я
пробия ще ми излезнат 5 пъти по скъпо от нея.Някой неща действително човек трябва да остави други да се погрижат за това и да закупи.

Прикачен файл

roland-imodela-3d-printer-cnc-mill-next-generation.jpg

Прикачен файл

iModela-iM01c.jpg
iModela-iM01c.jpg (117.13 KиБ) Видяна 6616 пъти
hygro - майстор
Евала STEPER, май си форумния първопроходец, доколкото никой друг не е се е представил :thumbs:

Сега се замислих за екструдерните глави за гранулат, за които писах по-горе. Доколкото с шнек трудно може да се постигне прецизен заден ход, няма и да може да се прекъсва нишката. Вероятно решението на дядото е по-добра база за проблема със себестойността.

Според мен, с няколко елементарни стъпки на ниво софтуер може и да се реши проблема с използването на различен цвят нишки, без непременно да са нужни две и повече екструдерни глави - отвеждане на дюзата, заден ход на ролката, зареждане на втората нишка, изцеждане на "макулатурата", прекъсване на нишката, връщане на дюзата... Трябва и зумер, който да те вдига от леглото, за да направиш манипулацията :)
MrMurdjo - майстор
@STEPER
Доколкото можах да видя от снимките, имаш подвижен портал. Не е ли по-добре от гледна точка на разпределение на масите, да се направи с подвижна маса и неподвижен портал? Последният, поради неподвижния монтаж, би могъл да е механично уякчен и да не се влияе от вибрации.
STEPER - специалист
MrMurdjo написа:
@STEPER
Доколкото можах да видя от снимките, имаш подвижен портал. Не е ли по-добре от гледна точка на разпределение на масите, да се направи с подвижна маса и неподвижен портал? Последният, поради неподвижния монтаж, би могъл да е механично уякчен и да не се влияе от вибрации.
От гледна точка на точност и качество за сега тази кинематична схема има най-много предимства.И това не е случайно.Вземи CNC рутера за модел.
Първо печатенето започва от горе ,когато масата е на 0,2-0,3 мм. от печатещата глава /в зависимост от настройките/ и се движи с тази стръпка на долу.
Усилията върху механиката на Z са най-малки защото под влияние е и собствената тежест на работната маса.При тази стъпка надолу не се печати.Липсват всякакви вибрации от движение на X и Y.
Но най-важното е,че при полагане на поредния слой, детайла не се движи /както и когато се фрезова и при рутера/
Можеш да си представиш при движение на работната маса напред назад,при смяна на посоките,как ще се чувства този детайл от снимката който се е залепил към основата
с твърде малка площ и още под влияние на температурата.Освен това при модели които имат детайли под по-голям ъгъл ,разнесени в пространството принтера печати и подържащи нишки /които след това се махат/ но спомагат да се запази геометрията и точността на модела ако последния е неподвижен както в случая.

Прикачен файл

ABS-plastic.jpg
ABS-plastic.jpg (43.62 KиБ) Видяна 6590 пъти

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (37.32 KиБ) Видяна 6590 пъти
STEPER - специалист
hygro написа:
А гранулатът е 1,50 - 2,50 $/kg
Откъде може да се закупи някакво количество за проби :?:
Имам на предвид ABS гранули.
hygro - майстор
Гугъл например изплю това на първо търсене: http://www.amz-bg.com/bg/catalog/category14.html
Материал продават тук http://www.herz-bulgaria.bg/bg цената е 50 лв/кг, но не си спомням със или без ДДС беше. Аз наскоро си взех този кит http://www.youtube.com/watch?v=2aG3U_gFSao за да придобия малко практически опит с 3д принтирането. Принтера работи, но има разни досадни недостатъци. Някои много лесно отстраними, други не толкова. Сега нямам много време да си играя с него, но се надявам скоро да направя малко ъпгрейд.
STEPER - специалист
radolin написа:
Материал продават тук http://www.herz-bulgaria.bg/bg цената е 50 лв/кг, но не си спомням със или без ДДС беше. Аз наскоро си взех този кит http://www.youtube.com/watch?v=2aG3U_gFSao за да придобия малко практически опит с 3д принтирането. Принтера работи, но има разни досадни недостатъци. Някои много лесно отстраними, други не толкова. Сега нямам много време да си играя с него, но се надявам скоро да направя малко ъпгрейд.
Благодаря много за информацията колега. :supz:
А разполагаш ли с някаква информация откъде може да се закупи ABS пластмаса на гранули?
Имам идеята да си екструдирам сам нишката за принтера,че то малко скъпо излиза материала така. :)
Разгледах страницата на поляка и кита който си закупил ми харесва.Не е чак толкова черен дявола както се казва :wink: .
Всичко се оправя.Само е необходимо малко повече време за настройките /които хич не са малко/ след което резултатите радват.
Поздрави и успех
VLADO66 - майстор
Не съм в час с тази техника-може ли някой да ми разясни това:



Каталунската компания „Нейчъръл машинс“ започва продажбите на първия 3D принтер за храна, съобщава испанската агенция ЕФЕ.

Принтерите ще бъдат произвеждани в Китай. Вече са постъпили около 400 поръчки от различни страни.

„Фудини“ (Foodini), както се нарича устройството, позволява

да се „принтират“ различни блюда – от хамбургери до шоколадови или макаронени изделия.

На продуктите може да се придават всевъзможни форми.

След многобройни изпитания и подобрения „Фудини“ скоро ще заработи в ресторантите, фурните и сладкарските цехове, а също в кухните на обикновените хора, прогнозира изданието.

Цената е около 1000 евро.

Принтерът е със сензорен екран за избор на рецептите или за разработването на оригинални блюда.

Вместо мастило, той използва капсули с различни хранителни съставки.

.
STEPER - специалист
VLADO66 написа:
Не съм в час с тази техника-може ли някой да ми разясни това:
.
HI.
То повече от това няма какво да се каже.
Използва се технологията FDM (fused deposition modeling) /моделиране при постапено отлагане на материала на слоеве /
каквато е и при 3D принтерите само,че материала :) е по-различен.
И нищо чудно щом по тази технология строят и къщи вече.
Предполагам,че и софтуера е по-специфичен тъй като едва ли се работи с 3D обекти както е при принтерите.
Пък може и пицата :-D да я правят с 3D софтуер.Знае ли човек.
Поздрави
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: