• 1
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
STEPER - специалист
Здравейте,

Не е тайна,че FDM е най-популярната технология за 3D печат.
5 Axis 3D принтери. Как ви се струва това?
Малко информация за тези които биха се заинтересували от тези нови машини.
https://5axismaker.co.uk/5axis-printing
А ето и малко видео по този въпрос.






Поздрави
STEPER - специалист
Здравейте,
WobbleX. Един мод който решава въпроса с некачествените и криви китайски винтове
и не дотам прецизно настроена Z ос.Работи перфектно.
Поздрави

PERFECT Layer Stacking with this System
STEPER - специалист
Здравейте,
Моля за малко съдействие.
Опитвам се да печата PLA тип карбон с фибри и графит, но екструдера
започва да забива и след време като изплюе събралия се талаш, продължава нормално
до следващата забивка. Но вече на модела липсата на материал си е казало своето.
Принтера е с bouden М4 екструдер на Voron ,нова дюза 0.4,слой 0.2.
До сега не съм печатил материал с такива екстри, но интересното е,че с първите
100-150 метра от ролката проблеми нямаше въпреки,че имаше модели с 4 и половина часа печат.
При смяна с обикновен PLA всичко заспива :wink: .
Моля ако някой е имал подобни проблеми или има идея нека да сподели.
Поздрави
brum - майстор
Неконсистентност на материала или износена дюза. Пробвай да смениш дюзата първо. Ако проблема се повтаря нещата отиват към кофти материал.

ПЛА с карбон по принцип се печата с рубинена дюза. Или така пишат. Уж много бързо износвало стандарна дюза.
STEPER - специалист
съб дек 02, 2023 9:48 pmbrum написа:
Неконсистентност на материала или износена дюза. Пробвай да смениш дюзата първо. Ако проблема се повтаря нещата отиват към кофти материал.
ПЛА с карбон по принцип се печата с рубинена дюза. Или така пишат. Уж много бързо износвало стандарна дюза.
Здравей brum,
Избрах този материал не заради физическите му свойства,а за това,че
дава много добър и точен отпечатък на дребни детайли с по-висока сложност.
Захванал съм се да си правя едно мултифункционално устройство за многоцетен
печат - MMU към принтера и ми беше необходим такъв материал.
Освен това и цвета много ми допада - приятно матово черно със сив отенък.
Мойте принтери са Voron и черното е основен цвят в тях, а черно матово PLA не съм срещал
да се предлага. Винаги е било лъскаво и това не е много гут за този принтер.
Използвал съм нова дюза но стандартните месингови. При мен всичко е хоби и определено
няма да дам пари за рубинова дюза не,че не си струва но просто целта не оправдава
средствата.
Сега съм поставил малко по-голяма дюза - 0.5,коригирал съм някой опции в слайсера
и съм пуснал детайл за печат. Вече 1 час и 54 мин. полет нормален. Няма проблем.
Вероятно нееднородността на "сглобката" ще се окаже като причина и кофти материал.
Поздрави
brum - майстор
Порови се все пак в нета относно износването на месинговата дюза от материали с карбон. Карбона прави проблем. Най-много прави онова фосфоресциращото. Говоря по спомени, че ги четох тия неща преди години...
STEPER - специалист
нед дек 03, 2023 4:30 pmbrum написа:
Порови се все пак в нета относно износването на месинговата дюза от материали с карбон. Карбона прави проблем. Най-много прави онова фосфоресциращото. Говоря по спомени, че ги четох тия неща преди години...
Благодаря brum,
Поразлистих нещата в нета. Надявам се да се справя. :?
Винаги има първи път.
Поздрави и остани си със здраве
mironcho - специалист
Сигурно вече си свършил печатането и писанието ми е излишно, но за армираните пластмаси препоръчват дюзата да е поне от закалена стомана. Цената ѝ не е много повече от месингова.
brum - майстор
Закалената стомана е в пъти по-слаба от към топлопроводимост. Иска се внимателен подбор на температурата за работа според скоростта на печат. Но ако имаш нерви да настройш температурите е добър вариант. Особено като се има предвид цената на рубинените дюзи.
STEPER - специалист
вт дек 05, 2023 8:58 ammironcho написа:
Сигурно вече си свършил печатането и писанието ми е излишно, но за армираните пластмаси препоръчват дюзата да е поне от закалена стомана. Цената ѝ не е много повече от месингова.
Здравейте,
Не само,че не съм свършил печатенето а продължавам с опити и четене за всичко що касае
карбона. Но нещата не са толкова розови както изглеждат. Всичко опира до качеството на материала и
хардуера да е пригоден за печат на композитни материали.
Изводите които си направих от толкова много информация е,че
скоростта на екструдиране, адхезията, скоростта и температурата на печат
са подобни на тези на основния материал в случая PLA.
Аз използвам в случая карбоново PLA и опитвам с настройките за печат на
PLA.
Единственото нещо при него е добавянето на карбонови фибри които по принцип не се разтвярят,
не подлежат на омекване и рядко се топят и така могат да доведат до запушване на екструдера.
Въпрос на време е износването на месинговата дюза. При всяко печатене на нов модел аз използвам
нова дюза което ми дава основание да не обръщам внимание на този проблем.
Използването на дюза от закалена стоманена,може да гарантира износване от карбоновите фибри, но
в сравнение с месинговите дюзи, недостатъкът на тях е по-ниската топлопроводимост.
Необходим ми е печат със слой 0,2 и по-малък,но тук изниква друг проблем. Когато дюзата е
по-близко до печатното легло,налягането в боудена се увеличава при отпечатването на всеки следващ слой
което според мен довежда до натрупване на фибри.На подаващото устройство на екструдера му трябва
време да се справи с това но 2-3 слоя остават без материал а следващия слой като награда получава
топка от фибри. Рисковано е продължаването на печат защото на това място модела се разслоява.
Опитах всичко що касае екструдер с боуден. Ще продължа с директ драйв екструдер.
Надявам се при него да има някакви положителни резултати.
Поздрави
  • 1
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: