• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Zurlata - специалист
верно да сори, за кода не бях се вгледал щото вчера много на бързо....
тоя филтър дето ползваш се казва по принцип Moving-average.

2М резистор е много до 1М работи добре АЦП-то

Следващия проблем ще бъде че така увити с тиксо диодите, като залезе слънцето на запад и сутрин на изгрева може да тръгне да се завърти на изток чак след 10-11 часа (казвам може, завии от много неща)

За решаване на тоя проблем поне най лесните 3 решения всяко със своите недостатъци :
1* пускаш вътрешен таймер в процесора -демек правиш часовник и след 8 часа вечерта да завърта до откат на изток и да заспива до сутринта - не се оскъпява щото е само софтуерно, но има да пишеш доста код, и поне веднъж на 3 години сверка на часовника щото кварцовите кристали не са много точни ( 1Е-5 сек.) и ще трупа по някоя минута на всеки 2-3 години ама за хоби не е проблем
2* фото диоди 4 броя на по 90 градуса един от друг така имаш датчик за 360 градуса, четеш ги всичките , построяваш (виртуално софтуерно) кривата на насоченост и въртиш мотора така че максимума да отиде в средата - иначе казано слънцето е в центъра. датчика се усложнява и софтуер по сложен ама е готино иначе.
3* когато и двата диода покажат стойност под някъв праг - тайъв дето съответства на нощно време, се завърта на изток и заспива до сутринта. Проблемче - ако е в града на някой покрив и залеза се пада откъм улицата дето грее цяла вечер улична лампа хич няма да се завърти на изток! Или пък зъл кумшия нарочно го святка с фенерче да ти прай секано! :axe:

тва като за хоби са нах хубавите варианти поне аз така си мисля - приемаме че имаш процесор -както е при теб, иначе разни там кофи с капки вода и поливане на градинки с цветя е друга бира!
Най добре си е астрономическо следене + оптично. Щото само оптика прави мизерии често, замърси се, паяци... стареене на ЛЕДовете от УВ след време щото те са пласмаса... ама за хоби едва ли на някой му пука.

А и бех забелязъл че ЛЕД от тия кристалните - прозрачните които светят ЗЕЛЕНО даваха най-голямо напрежение на изхода, може би заради пика на чуствителнос във видимия диапазон на зеленото....
ivanovbg - майстор
Ми то с часовник не му трябват и диоди :lol: :lol: :lol:
Zurlata - специалист
смей са ти ! :-D
Просто нищо няма!
само в началото изглежда така, с часовник с часовник .. колко да е часовник. кварца изостава , знаеш с около половин до 1 може и 2 па и 3 минути на година. освен ако не е от едни специални и много скъпи.
та и само с часовник пак има ядове в дългосрочен план.
Тва беше причината едно време да турям GPS - модул от китай за 3 долара и си гатов! Сателитите имат атомен часовник зарад Айнщайн - той е виновен! И съответно имаш точно време от 1 секунда за 100 хиляди години.. кво ти трябва повече! достатъчно за един тракер :lol:

абе майтап да пада, с диодите си е най евтино и лесно за начесване на краста и хоби за развлечения, ама нестава за комерсиално
2v6 - майстор
Zurlata написа:
верно да сори, за кода не бях се вгледал щото вчера много на бързо....
тоя филтър дето ползваш се казва по принцип Moving-average.

2М резистор е много до 1М работи добре АЦП-то

Следващия проблем ще бъде че така увити с тиксо диодите, като залезе слънцето на запад и сутрин на изгрева може да тръгне да се завърти на изток чак след 10-11 часа (казвам може, завии от много неща)

За решаване на тоя проблем поне най лесните 3 решения всяко със своите недостатъци :
1* пускаш вътрешен таймер в процесора -демек правиш часовник и след 8 часа вечерта да завърта до откат на изток и да заспива до сутринта - не се оскъпява щото е само софтуерно, но има да пишеш доста код, и поне веднъж на 3 години сверка на часовника щото кварцовите кристали не са много точни ( 1Е-5 сек.) и ще трупа по някоя минута на всеки 2-3 години ама за хоби не е проблем
2* фото диоди 4 броя на по 90 градуса един от друг така имаш датчик за 360 градуса, четеш ги всичките , построяваш (виртуално софтуерно) кривата на насоченост и въртиш мотора така че максимума да отиде в средата - иначе казано слънцето е в центъра. датчика се усложнява и софтуер по сложен ама е готино иначе.
3* когато и двата диода покажат стойност под някъв праг - тайъв дето съответства на нощно време, се завърта на изток и заспива до сутринта. Проблемче - ако е в града на някой покрив и залеза се пада откъм улицата дето грее цяла вечер улична лампа хич няма да се завърти на изток! Или пък зъл кумшия нарочно го святка с фенерче да ти прай секано! :axe:

тва като за хоби са нах хубавите варианти поне аз така си мисля - приемаме че имаш процесор -както е при теб, иначе разни там кофи с капки вода и поливане на градинки с цветя е друга бира!
Най добре си е астрономическо следене + оптично. Щото само оптика прави мизерии често, замърси се, паяци... стареене на ЛЕДовете от УВ след време щото те са пласмаса... ама за хоби едва ли на някой му пука.

А и бех забелязъл че ЛЕД от тия кристалните - прозрачните които светят ЗЕЛЕНО даваха най-голямо напрежение на изхода, може би заради пика на чуствителнос във видимия диапазон на зеленото....
Аз проблем с аналоговия вход засега не съм забелязал, дори и без резистор - кабела до диодите около 2 педи.
Резистора 2M го сложих, защото преместих контролера на около 10 м от мотора и панела, за да ми е по-лесно тестването и промяната на софтуера.

Движение през нощта засега не е възможно - захранването идва само от панела и нощно време няма ток нито за мотор, нито за контролер.

Засега схемата работи стабилно, но не съм наблюдавал какво става сутрин до 10-11 ...

П.П. Избягвай да ползваш термини, които не са ти ясни. На 99% от хората им изглежда доста "интелигентно", но мен яко ме дразни. Предполагам имаш добри намерения, затова няма да се заяждам и този път :wink:
Zurlata - специалист
Извинявай че споделих опит, щом те дразни няма повече да се меся.
А за резистора 2 М пак ти казвам че е много ако имаш нискоомен источник на напрежение и към него възжиш 2М ок, обаче диода е високоомен источник а АЦП-то на Атмегата не работи правилно в този случай това от опит, а също и от Дейташиита на Атмел може да видиш.
Не че хич не работи но не мери правино, това може и да е причината както ти спомена по горе че някой път подминавало и се връщало после....
до 1М и паралелно кондензатор към 100-200nF е стабилно, по принцип знаеш че трябва с ОУ да преобразуваш тока на диода в напрежение и после към АЦП-то ама се усложнява.

Прикачен файл

ADC Atmel AVR.png
ADC Atmel AVR.png (62.24 KиБ) Видяна 2760 пъти
2v6 - майстор
Zurlata написа:
Извинявай че споделих опит, щом те дразни няма повече да се меся.
А за резистора 2 М пак ти казвам че е много ако имаш нискоомен источник на напрежение и към него възжиш 2М ок, обаче диода е високоомен источник а АЦП-то на Атмегата не работи правилно в този случай това от опит, а също и от Дейташиита на Атмел може да видиш.
Не че хич не работи но не мери правино, това може и да е причината както ти спомена по горе че някой път подминавало и се връщало после....
до 1М и паралелно кондензатор към 100-200nF е стабилно, по принцип знаеш че трябва с ОУ да преобразуваш тока на диода в напрежение и после към АЦП-то ама се усложнява.
Бъркаш - хубаво е да споделяш опит. Нямам нищо против нито да се месиш, нито да ме дразниш :)
Чети по-внимателно ...

Пробвах с различни комбинации на кондензатори и резистори. С кондензатор намаляват пулсациите (усилили са се след като удължих кабелите). Засега ще пробвам само с добавяне на кондензатор 100n.

Забелязах наистина проблем с връщането сутрин от крайно западно до крайно източно положение. Има доста механични причини, но реших да пробвам да коригирам проблема софтуерно. В новата версия сутрин след поява на светлина (и захранване на контролера) започва придвижване само на изток, докато диодите бъдат осветени достатъчно силно. След това при разлика между двата диода се подава импулс за движение на запад. Движение на изток през деня няма.

Прикачен файл

solar_tracker_2014_08_02.zip
(1.69 KиБ) Свален 58 пъти
Zurlata - специалист
Хм! верно хитро си го измислил това с връщането.
минава ми нещо през ум незнам дали би се проявило някога ама не е изключено, в смисъл след захранване на контролера казваш тръгва на изток, обаче ако е гъста облачност и волтаика не дава достатъчно мощност, след като включиш двигателя напрежението кляка (само контролера черпи малко ток и не го товари), контролера се рестартирва примерно, после тръгва отново... когато двигателя е изкючен напрежението е достатъчно, пуска пак двигателя на изток и .... пак зацикляне. незнам дали се изразих ясно какво имам предвид.
Аз имах такъв проблем при акумулаторно захранване, което да речем си е същото по принцип, то зависи и от мощноста на волтаика и облаците и двигателя, но при определени съвпадения може да се прояви. Аз го реших проблема като първо след като софтуера е взел решение да върти при липса на основно захранване първо натоварва акумулатора (в случая волтаика) за 2 сек. с резистор със стойност такава че да черпи около 50% от номиналната мощност (или в случая да речем 2 колкото на двигателя) като след първата секунда измерва напрежението и ако е в определени граници тогава пуска двигателя и завърта ако не си трае и след 30 мин примерно пак пробва. и така докато успее и после си влиза в нормален режим.


а за шумотевиците по кабелите като са по дълги, при мен най-добре се получи с кондензатор 100nF резистор 1М и заземяване на платката (AGND), филтриране на захранването на процесора и на аналоговата част. Най-хубаво ще се получи ако се направи преобразовател ток-напрежение с ОУ и после да се подаде към процесора, малко се усложнява с външна платка ама като цена е нищо говорим за 2-3 лева!

голяма мисал му дръпнах, дано да става ясно.
2v6 - майстор
Zurlata написа:
Хм! верно хитро си го измислил това с връщането.
минава ми нещо през ум незнам дали би се проявило някога ама не е изключено, в смисъл след захранване на контролера казваш тръгва на изток, обаче ако е гъста облачност и волтаика не дава достатъчно мощност, след като включиш двигателя напрежението кляка (само контролера черпи малко ток и не го товари), контролера се рестартирва примерно, после тръгва отново...
И аз предполагах за недостигането на мощността, но се получи съвсем друг ефект (или по точно дефект :? ).
Панела започва да дава ток достатъчен за работа на контролера още преди да е изгряло слънцето. При опит за задвижване се подава сигнал към релето и ... още тогава пада напрежението. Контролера не се рестартира, но релето става на зумер - разбрах го с дни по-късно...
Този проблем се реши с добавяне на голям кондензатор успоредно на панела (47000 микрофарада). Продължи обаче да има едно досадно щракане с часове преди слънцето да застане срещу панела.

Започнах тестове с нова версия. Схемата вече има и мерене на напрежението от панела:
Прикачен файл:
Solar tracker diagram Arduino Nano V2.jpg
Solar tracker diagram Arduino Nano V2.jpg (81.85 KиБ) Видяна 2649 пъти
Тази сутрин е записало следното време:
Прикачен файл:
solar_tracker_com_2014_08_18_1904.GIF
solar_tracker_com_2014_08_18_1904.GIF (26.48 KиБ) Видяна 2649 пъти
Ако се вярва на вградения часовник в ардуиното старт на контролера около 6:25 (слънцето изгрява около 6:35).
Последна команда за движение на изток в 7:20.
Сутрин се изчаква 30 минути след старта. Мотора се пуска на изток и при падане на напрежението под 8V се спира, изчаква се 10 минути и пак. Тази сутрин е имало 3-4 включвания на релето за движение на изток.

По-принцип при мъгливо или облачно време сутрин, когато панела е обърнат на запад генерирания ток е по-голям от дни с ясно небе.

Прикачен файл

solar_tracker_2014_08_17.zip
(894 Байта) Свален 63 пъти
Zurlata - специалист
Викаш проблемите почнаха! Абе научих се аз, че прости неща няма само изглеждат такива в началото :shock:

релето дрънчи като звънец щото мисля че под някъв праг на напрежението не задържа котвата а точно толова пада волтаика като го захранш с двигателя. КОндензатора дето си сложил решава проблема само на релето но не и на двигателя, включи ли се и той и мисля че ако волтаика дава недостатъчна мощност супер-капа няма да помогне.
Тоя проблем е много досаден!

по-горе дето ти писах как съм го решавал не исках да разтягам локуми щото незнаех въобще при теб ще го има ли, но щом да, ще довърша малко по-подробно от предния ми пост
ше се изцитирам:
...Аз имах такъв проблем при акумулаторно захранване, което да речем си е същото по принцип, то зависи и от мощноста на волтаика и облаците и двигателя, но при определени съвпадения може да се прояви. Аз го реших проблема като първо след като софтуера е взел решение да върти при липса на основно захранване първо натоварва акумулатора (в случая волтаика) за 2 сек. с резистор със стойност такава че да черпи около 50% от номиналната мощност (или в случая да речем 2 колкото на двигателя) като след първата секунда измерва напрежението и ако е в определени граници тогава пуска двигателя и завърта ако не си трае и след 30 мин примерно пак пробва. и така докато успее и после си влиза в нормален режим....
Занчи сега малко с повече подробности. Преди да вътря с двигателя, пускам онова товарносъпротивление да речем 2 ома (зависи от мощноста на системата...) но не през реле а през мосфет транзистор с малко напрежение Гейт-сорс от рода на 5 волта, за да няма такъв ефект на релето, волтайка се натоварва и ако няма мощност напрежението кляка, с процесора мерим през това време и ако напрежението е над определен минимум тогава пуска въртене на мотора. Само че тук има една уловка много рядко (но не значи никога че е невъзможно) може да се сучи като включиш товарното съпротивление напрежението да клекне дотолковаа че системата да се рестартира, значи аз кво правя: Преди да включа товарното съпротивление за да мерим напрежението под товар, първо записваме в две клетки (примерно $01 и $02) от EEPROM числата да речем $AA55 , после пускаме товарното съпротивление за да мерим напрежение под товар.
И тук изкачат 2 вероятности:
1)=има достатъчно мощност и издържа теста -> в клетки $01 и $02 записваме стойност $00 и си продължаваме с въртене на мотора.
и вероятност 2)=напрежението кляка и системата збъгясва и се рестартира. това е най неприятно НО! имаме решение! след рестарт преди да прави каквото и да е процесора проверява въпросните две клетки $01 и $02 и ако в тях стойноста е $AA55 значи при предишния опит за тест е клекнало и се е рестартирало - съответно решаваме какво да правим , може да заспим за поне 1 час и пак да пробваме. или след рестарт ако стойноста в двете клетки е различна от $AA55 значи всичко някога си преди си е било наред и си продължаваме нормалните функции....

незнам дали успявам да се изразя ясно за кво става на въпрос, ама такъв или подобен тест трябва да има навсякъде където не се знае във следащия момент какво ще е захрнването, а пр волтаика си е баш така, знам че взе да се усложнява ама е само софтуерно и с два три елемента за 2 лева! По добре го направи сега и да знаеш че за вбъдеще всичко е изчистено отколкото след 2-3 години да те изненада неприятно с нещо. Има друг проблем но при твоя тракер няма да се прояви щото е малък. Ако е много голям и пускаш така директно с реле мотора - а той ще е мощен при голям тракер така ще блъска от инерционните моменти на конструкцията при спиране че ужас, и .... мотора го управляваш с процесора презс Мосфет с ШИМ -плавно подаване на ток от нула до максимум - въртене... малко преди достигане на желана позиция плавно намаляне на тока
от максимум до нула и изключване, а колко преди достигане на позиция да започне намаляне на тока зависи от масата на конструкцията двигателя, предавателното отношение и куп други лайна, но на практика за дадената конструкция се вижда кога и се задава като твърда стойност иначе един тон проблеми ако се опитваш софтуерно да го изчислиш това време... изпада в разни резонанси че ти идва да си изгрезеш ушите! :-D

айде успех и споделяй какво се случва. тая тема със следенето ми е на сърце. кога имам време хвърлям по едно око
2v6 - майстор
Zurlata написа:
Викаш проблемите почнаха! Абе научих се аз, че прости неща няма само изглеждат такива в началото :shock:

релето дрънчи като звънец щото мисля че под някъв праг на напрежението не задържа котвата а точно толова пада волтаика като го захранш с двигателя. КОндензатора дето си сложил решава проблема само на релето но не и на двигателя, включи ли се и той и мисля че ако волтаика дава недостатъчна мощност супер-капа няма да помогне...
Проблеми не виждам засега. Първата схема също работеше, но винаги има какво да се желае повече.

С новата схема се цели сутрин панела максимално бързо да се завърти от запад на изток.
Кондензатора е далеч от супер (само 0.05 фарада), но се оказва с доста енергия:
Прикачен файл:
solar_tracker_2014_08_19_0759.gif
След включване на мотора напрежението пада под 8 V след около 5 секунди и след това се зарежда за около 3 секунди. Това се случва когато панела е с гръб към слънцето - получава само разсеяна светлина.

Мисля спокойно може да се пусне мотора с първото зареждане над 8V, а да не се чака половин час. Всъщност дори в момента при старт закъснението от 30 минути се презаписва с 10, защото напрежението е под 8V ...

От утре ще се тества задвижване през 1 минута.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Автоматично насочване на фотоволтаичен колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: