Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
dakata__92 - напреднал
Колеги, желая да си купя слънчев бойлер, но незнам какъв да бъде. Искам да го ползвам възможно най-дълго време през годината да е с нагревател и прочие. Така, четох за бойлери с отворена и затворена система но така и не намерих обяснение каква е едната и другата система и коя е по-добра. Имало вакуумни, някакви с антифриз и общо взето незнам какъв да търся... Моля, помогнете!
Направете ми разяснение за разликите, положителните и отрицателните страни на системите от отворен и затворен тип, цени за около 200 литров бойлер и прочие.

Предполагам, че системите с вакуумни тръби са доста ефективни. Търся нещо за около 1000 лв. Тъй като искам системата да я ползвам и зимно време, нагревател и управление задължително трябва да има. Та по темата отностно зимата си мислех, че ако не желая да пускам нагревателя на бойлера да топли цял ден водата за да достигне примерно 60 градуса, когато навън температурата е 5/10 градуса, на топлата вода връщаща се от колектора към батерията мога да свържа някакъв евтин варянт на проточен бойлер тип направи си сам. Търся си някакъв читав водосъдържател и поне 8 kW нагревател за да осъществя идеята ми. Тоест примерно от бойлера водата ще слиза с 25/30 градуса целзиева температура и ще я донагрявам на момента примерно до колкото може да се донагреее в това проточно бойлерче и да се изкъпеш бързо, без да чакаш 2 кW да греят 200 литра до 60 градуса 2/3 часа. Искам да си го направя в табълце с полипропиленови тръби и кранчета. Като цяло ще е изолирано а тръбите ще имат нагревателен кабел да не замръзват. Дайте идеи за слънчев бойлер и за водосъдържател и нагревател (комбинация) за да се пробвам да го свържа. Попаднах на тази тема:
viewtopic.php?t=44152
Колегата се е справил изключително, но на мен ми се искаше с нещо готово да си сглобя водосъдържателя, не да го правя аз.
шоп - майстор
Има много писано по темата. Отдели още време и ще разбереш плюсове и минуси на всеки тип система. Изясни си какво ще ти върши работа и после ако имаш въпроси ще помагаме.
Тони Ст. - специалист
Слънчев колектор,управление,циркулационна помпа,серпентина в бойлера вътре в къщата! Общо взето това е конфигурацията. А като подробности:под налягане,отворен тип или Drain Back.
LazarGanev - "Велик майстор"
И увеличи бюджета поне двойно, за да има пресечна точка между търсене и предлагане. :cool:
Чираче - майстор
LazarGanev написа:
И увеличи бюджета поне двойно, за да има пресечна точка между търсене и предлагане. :cool:
Аз бих казал тройно, за да ти остане някой лев за почерпка. :? С 1000 лв си точно "до никъде". Бойлера задължително вертикален. Ако в бъдеще предвиждаш някакво локално отопление, бойлера го вземи с две серпентини.
dakata__92 - напреднал
Колеги, бойлер няма да имам долу. Водосъдържателят ще е горе на покрива, до които имам прекарани двойка тръби, за студена вода от налягането на водната система. Помпа няма да има защото тук налягането е голямо. общо взето водата ще е горе и от налягането на системата ще ходи до душ батерията (смесителя) и директно си се къпеш.
Изображение

Идеята ми е някъде по средата да сцепя тръбата, топлата от и да добавя проточен бойлер. или нещо донагряващо. Не мисля, че повече от 1200 лв ще идат за някаква читава система, хайде и 1500 да отпусна, повече не мисля да влагам. Бойлер в помещението няма да имам, тоест системата няма да ми е разделна, а от типа моноблок.
Тони Ст. - специалист
Направи сметка ,колко пари ще отиват само за отопление на тръбите до бойлера зимата . И като го загряваш на ток,какви загуби ще има в студа.
Чираче - майстор
dakata__92 написа:

Водосъдържателят ще е горе на покрива, .
Мисля, че нещо се заблуждаваш. Вземи попрочети малко повече, преди да предприемеш каквото и да е.
LazarGanev - "Велик майстор"
А какво правиш като спре тока при -15*С? :cool:
Чираче - майстор
LazarGanev написа:
А какво правиш като спре тока при -15*С? :cool:
Ще духа супата :lol:

Тема "Соларен бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: