Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Колеги направих си термопомпа от стар японски климатик Дайкин 100волтов. Параметрите на климатика са следните:
коп- 5.89
номинална консумация 680W
максимална производителност 4.7kW
За направата на термопомпа използвах топлообменник Данфос D22L-50. Разглобих вътрешното тяло и извадих тръбния(фреоновия)датчик,разпоих от платката и температурния датчик (термистора).
Тръбния (фреоновия) датчик монтирах на топлообменника близо до входа на фреона,а на температурният датчик добавих 9Ком съпротивление и го монтирах на връщащата се вода от радиаторите ,преди помпата.
Стартирах машината и в началото всичко изглеждаше добре,температурата на водата започна да се покачва и за около половин час достигна температура 50С изходяща и 45С връщаща при температура на фреона 58С вход и 24С изход.Това се случи при зададена Т на дистанционното 21 градуса.Консумираната ел. енергия измерена с ампер клещи бе около 2.8 до 3.6 ампера.
След около 4 часа започнаха проблемите които вече месец не-мога да реша,климатикът рязко покачи разхода на ел. енергия до максималната 8.2 ампера ,налягането на фреона мерих с манометър до 55бара налягането надвиши показанията на манометъра и от външното тяло започна да се чува свирене като от свирка.
Някой може ли да ми каже къде е проблема, пробвах какво ли не,намалих количеството фреон от нормалното което е 1.3кг. до 1кг.,местих датчиците на други места но резултата е същия .Свиренето и високото налягане продължава около 30 секунди след това всичко се нормализира за няколко часа и после пак.Забелязах,че когато вдигне налягането Т на входа на фреона се покачва до 86С а изходът остава непроменен 24С,и температурата на водата леко започва да пада.Когато спре да свири и нормализира налягането Т на водата се нормализира пак на 50С. След месец опити реших да проверя дали проблема не е в самия климатик развалих всичко заредих климатика отново с 1.3кг. фреон(забравих да спомена, че климатика е с R410 A)върнах датчиците по местата им в вътрешното тяло и го пуснах,вече 20 дни климатика работи нормално без да свири и вдига налягания което ме кара да мисля че на климатика му няма нищо.
Някои може ли да ми каже къде греша когато го направя на термопомпа .
Благодаря предварително...
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
wesko1891 написа:
Стартирах машината и в началото всичко изглеждаше добре,температурата на водата започна да се покачва и за около половин час достигна температура 50С изходяща и 45С връщаща при температура на фреона 58С вход и 24С изход.
Забелязах,че когато вдигне налягането Т на входа на фреона се покачва до 86С а изходът остава непроменен 24С,и температурата на водата леко започва да пада.
Не съм специалист, ама тея 24гр. изглеждат изключително странни. На изхода на фреона на самият топлообменник ако са измерени.
Да падне изхода на фреона до 50-48гр. ми изглежда нормално. Ама с вода на 45гр. как се охлажда фреона до 24гр???
Изглежда във самият топлообменник пада налягането и темп. на фреона се понижава до 24гр.- като запушен ми изглежда. После пък се оправя ??? :?
С вътр. тяло върви нормално, ама ти не го дъниш много сигурно. Инвертор ли е, че не каза- предполагам че е.
Я го дай на 30гр. да поработи час/два да видиш има ли индикации за проблема някакви.
Успех!
:partyman:
Климатика е хиперинвертор . Пробвах го като климатик на 30гр. няма никакви проблеми прави си температурата без никакво усилие.И на мен ми е много чудно това с изх. температура на фреона и го отдавам на това че меря с лазерен термометър .Мисля,че когато го карам да работи като термопомпа ТРВ-то не получава правилна информация от датчиците и ограничава притока на фреон защото свиренето се чува от външното тяло.
Не ми е много ясно как работи това ТРВ ако някои ми обясни ще съм му много благодарен.
Колеги някой няма ли компетентно мнение по въпроса? Само преглеждания по темата без никакъв коментар. :sad: :sad: [-o< [-o<
antov - напреднал
здравей , сега се зачетох в твоята тема , реши ли проблема ?
tihar - специалист
Темата е стара, но май ми излиза същия проблем и се чудих дали някой е открил нещо конкретно преди да почна да свалям топлообменника и да търся евентуално запушване?

Детайлите при мен са един стар неинверторен климатик закачен към пластинчат топлообменник миналата зима. Към това е закачена съществуваща водна инсталация с алум. радиатори. Фреонът и водата са свързани в противоположни посоки (входът на фреона е до изхода на водата). Цифрови термометри има на входовете и изходите на фреон и вода. Почти пет месеца всичко работеше добре, но като стана топло и нуждата от него отпадна.

Напоследък отново е хладно и го пускам, но вече има разлика в работата на системата - входящата тръба на фреона става доста гореща до към 70° докато преди работеше нормално на около 55°. Изходящият фреон е с температурата на входящата вода (25-30°). Топлообменникът става горещ точно до входящата тръба и след това бързо изстива докато преди топлината се разпределяше по-равномерно. И последното, което ме кара да мисля за запушена фреонова част е, че след спиране на климатика изходящата тръба става доста студена, а входящата е много топла - все едно топлообменникът го играе вентил, който пропуска фреона само по мъничко. След малко температурите се изравняват разбира се. От графиките се вижда как преди включване двете температури са еднакви (към 22°). При работа се вдигат (до 70° вход, а на изхода е колкото темп. на водата. А миналата зима фреонът излизаше 1-2° над входящата вода ...). А след изключване изходящият фреон пада бързо до под 19° и плавно се връща до към 23°, а входящият не пада под 27°.

Само не мога да открия никъде информация за подобен феномен като това фреонът или маслото да запушат топлообменника при застояване и от там евентуални методи за почистване.

Прикачен файл

vhfr.jpg
vhfr.jpg (62.94 KиБ) Видяна 2339 пъти

Прикачен файл

izhfr.jpg
izhfr.jpg (73.33 KиБ) Видяна 2339 пъти
Ahmakov - специалист
По добре търси дупка, която трябва да запушиш...
tihar - специалист
Това предполагам да е дупка във фреоновата част? Някъде четох, че и това е възможност, но малко по-късно ще видя да замеря налягането и там.
davidzvezdata - специалист
пон дек 07, 2015 11:29 pmwesko1891 написа:
Колеги някой няма ли компетентно мнение по въпроса? Само преглеждания по темата без никакъв коментар. :sad: :sad: [-o< [-o<
Колега още ли е актуална темата....

Тема "Термопомпа възух вода от климатик Дайкин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: