Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Bleu81 - напреднал
Привет,

Търся хладилен техник, или специалист по пневматика за изпълнение на проект за малък тих домашен компресор с общо предназначение.
Бих могъл да се опитам да си го направя сам, но понеже интересите ми са в друга сфера, предпочитам да остава изпълнението на "професионалист" и да отделя времето за проби/грешки за други занимания.

Системата трябва да се изработи с нови компоненти и да има следните характеристики:
електрическа мощност на компресора в диапазона 300-500W, обем на рисиивъра 20-30л, максимално налягане: 10 бара, дебит при 1бар >30л/мин, ниво на шума при работа около 40dB.
Рисиивъра би могъл да бъде бутилка за пропан-бутан

За компресор следва да се използва хладилен такъв, като желанието ми е ако е възможно на корпуса да се монтира пробка за масло или " прозорче за визуален контрол на нивото, както и отвор за доливане.
Рисиивъра бих искал да е вертикален (например бутилка за пропан-бутан 27литра) или друг подходящ съд с монтирана пробка на дъното, изход към редуцил вентил и още един директен нередуциран изход с бърза връзка.

Като пример за характеристики, окомплектовка, изпълнение и дизайн бих посочил този продукт:
http://www.axminster.co.uk/bambi-bb24v- ... sor-340648

Характеристиките му ме устройват, но цената заедно с транспорта е сравнително висока.
Цената която искам да постигна с включен труд не трябва да надхвърля 600 лева, в противен случай ще си го поръчам от англия.

Поздрави
Чираче - майстор
Моя е подобен. Направен е със стар8 но годен / компресор от хладилник и употребявана бутилка 11 л от фреон. Преносим и сравнително лек. Има място за доливане на масло, и дренаж от дъното на бутилката. Ползвам го за проверка и донапомпване гумите на колата. Напълно безшумен. Обхвата на манометъра е 10 бара.

Прикачен файл

P1010074-1.jpg
P1010074-1.jpg (114.78 KиБ) Видяна 4352 пъти
Bleu81 - напреднал
Точно това ми е идеята,
Как се следи нивото на маслото в компресора като няма "пробка" или прозорче за ниво ? Принципно ако се сложи повече масло вероятно ще го издуха в бутилката, повече ме притеснява да не остане без мазане.

Тъй като обаче корпусите на компресорите са заварени/запоени не знам как да се пробие отвор за "прозорче" за нивото на маслото без да паднат метални стружки в самия компресор. Всички фабрични решения, които съм виждал са с такъв отвор, но вероятно в изработен преди затварянето на компресора.
ktamen - специалист
Преди 30 години във Вестника, със същото име като този форум, имаше статия да се резне казанчето и да се извади компресора и да се ползва така. От време на време трябвало да се капва по малко масло. Аз не помня да съм капвал нищо. Компресорът (гедермански) си работеше нормално с години, не помня как го прецаках. Оттогава винаги си имам такъв компресор, но без да ги вадя от казанчето. Масло никога не съм доливал. Само сегашния ми е с бутилка, пак от фреон, но два пъти по-голяма от тази на снимката и бутилката е до компресора, а не върху него.
Не съм убеден, че сегашните компресори стават за тази работа, щото маслото (модерно масло за модерен фреон) се скапва от въздуха за отрицателно време. Вероятно може да се смени, но не съм много сигурен. Най-доволен бях от руските компресори. За съжаление последният ми засмука вода, при първия случай го сложих на котлона и водата си излезе от маслото и компресорът после си бачкаше нормално, но втория път го оставих твърде дълго без да го включвам и после не завъртя изобщо. Не знам за какво ще го ползваш, но тези компресори хвърлят доста масло, не е проблем за самия компресор, но може да е проблем за консуматора на въздух.
ПП Желаният дебит май е недостижим с хладилен компресор, поне компресор от масовите домашни хладилници се съмнявам, че ще го достигнат.
Bleu81 - напреднал
Привет,

Компресора ще се ползва с общо предназначение за обдухване и боядисване на малки детайки с айрограф, и захранване на малки пневматични инструменти. Тъй, като ще се използва в апартамент в жилищна сграда основното изискване е да е много тих.
Подобни компресори за аерографи се продават нови и втора употреба за 400-650 лева, но са изпълнени с много малки компресори и бутилка - съобразено с нуждите на аерографа. Омасления въздух следва да се " филтрира" през кондензор и филтър.

С маслата използвани при хладилните компресори и взаимодействието им с въздуха не съм наясно, затова и търся специалист, който да съобрази и премисли изпълнението.

Дебита е постижим при компресор с електрическа мощност около 350 вата - каквито предполагам се използват в по-големи гладилници или фризери. Компресора от линка, който съм дал е 375W и дава около 40л/мин при 1атм. Във фирма за продажба на части за хладилници видях нови такива на цени между 200 и 300 лева в зависимост от мощноста и производителя. Бутилка за пропан бутан 27л е нова е около 60 лева, пресостат, редуктор, бързи връзки, филтри и кондензор могат да се напазарят за 100-тина лева. Т.е човек, който се занимава с такава техника и знае откъде и какво да купи би събрал всички нужни части за 400-450 лева и би имал не повече от половин ден работа да го събере в работещ вид.

Поздрави
ktamen - специалист
Bleu81 написа:
видях нови такива
Видял си, ама едва ли са били баш "такива". Върни се в магазина и провери какъв дебит дават въпросните компресори.
Компресорите за хладилници дават високо налягане, но много малък дебит. Не гледай само ватовете. Компресорът от линка също едва ли ще покрие изискването ти за дебит.
16 бара е твърде високо налягане, сигурен ли си, че наистина ти е нужно. Дебит 400л при 16 бара - това си е много сериозна машина. Силно се съмнявам, че съществува компресор от хладилник, който да ти покрие изискванията. Аз бих потърсил голям компресор с ремък. И бих го въртял с някакви смешни обороти за да стане тих. Ама не знам дали такъв компресор няма да се поизмъчи с 16 бара.
И като за начало се откажи от изискването за новите части. Безсмислено е за подобна цел.
Преразгледай си още веднъж изискванията и напиши някакви по-разумни числа.
Bleu81 - напреднал
ktamen написа:
Bleu81 написа:
видях нови такива
Видял си, ама едва ли са били баш "такива". Върни се в магазина и провери какъв дебит дават въпросните компресори.
Компресорите за хладилници дават високо налягане, но много малък дебит. Не гледай само ватовете. Компресорът от линка също едва ли ще покрие изискването ти за дебит.
16 бара е твърде високо налягане, сигурен ли си, че наистина ти е нужно. Дебит 400л при 16 бара - това си е много сериозна машина. Силно се съмнявам, че съществува компресор от хладилник, който да ти покрие изискванията. Аз бих потърсил голям компресор с ремък. И бих го въртял с някакви смешни обороти за да стане тих. Ама не знам дали такъв компресор няма да се поизмъчи с 16 бара.
И като за начало се откажи от изискването за новите части. Безсмислено е за подобна цел.
Преразгледай си още веднъж изискванията и напиши някакви по-разумни числа.
Не помня да съм писал някъде " Дебит 400л при 16 бара" !

В първия ми пост пише "максимално налягане: 10 бара, дебит при 1бар >30л/мин"
Компресора от линка има дебит 1.4cfm при 1 Bar , което е около 40л/мин при 1бар.

Стоиностите, които съм описал са напълно постижими, цените, които съм цитирал също.
При все, че не съм специалист по пневматика съм наясно с велечините и техните порядъци.
30л/мин при 1бар е нещо съвсем постижимо с компресор за голям хладилник.

Работилницата ми е една остъклена тераса и при цялата тяснотия на която се ширя държа поне инструментите ми да са качествени, подредени и чисти за да работя с кеф на малкото място, което имам. Чистя след всяко нещо което правя и ръждиви,омаслени и мръсни предмети са неприемливи, понеже мръсотията би била на една ръка от кухнята ми, което е недопустимо.

Поздрави
ktamen - специалист
Bleu81 написа:
ар
Очевидно не съм чел особено внимателно. 16 те бара вероятно съм ги прочел по червения начин, а 400те литра и аз не мога да се сетя къде съм ги видял.
Извинявам се за грешката.
hidrazin - майстор
Bleu81 написа:
Търся хладилен техник, или специалист по пневматика за изпълнение на проект за малък тих домашен компресор с общо предназначение.
...........................
Цената която искам да постигна с включен труд не трябва да надхвърля 600 лева, в противен случай ще си го поръчам от англия.
Обиколи сервизите за хладилна техника и виж дали някой няма да се излъже да ти го направи.
Иначе мисля че тотално си объркал форума.
Форума е "Направи си сам" а не "Кой ще ми направи".
На всичкото отгоре всякакви обяви от този сорт за забранени.
Както и да се предлагат и търсят услуги срещу заплащане.
Справка:
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=19655
Още повече че на пазара има колкото си искаш такива компресорчета:
http://instrumenti.prodilar.com/1266-Po ... azglezdani
http://www.staev.bg/product.php?id=4671
http://www.mashini359.bg/kompresor-port ... cp6-8-bar-
:partyman:
Bleu81 - напреднал
hidrazin написа:
Bleu81 написа:
Търся хладилен техник, или специалист по пневматика за изпълнение на проект за малък тих домашен компресор с общо предназначение.
...........................
Цената която искам да постигна с включен труд не трябва да надхвърля 600 лева, в противен случай ще си го поръчам от англия.
Обиколи сервизите за хладилна техника и виж дали някой няма да се излъже да ти го направи.
Иначе мисля че тотално си объркал форума.
Форума е "Направи си сам" а не "Кой ще ми направи".
На всичкото отгоре всякакви обяви от този сорт за забранени.
Както и да се предлагат и търсят услуги срещу заплащане.
Справка:
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=19655
Още повече че на пазара има колкото си искаш такива компресорчета:
http://instrumenti.prodilar.com/1266-Po ... azglezdani
http://www.staev.bg/product.php?id=4671
http://www.mashini359.bg/kompresor-port ... cp6-8-bar-
:partyman:
В интерфейса на сайта има модул за търсене на изпълнители на проекти и понеже не намерих подходяща категория писах тук.
ако съм нарушил правилата на форума нека темата бъде изтрита.

Никой в посочените от вас линкове компресори не отговаря на основното изискване а именно да е на практика безшумен. Най тихия в линковете е 67db което е несравнимо по шумно спрямо 40 db на компресора от моя линк. Не ме подценявайте... проучил съм изчерпателно какво къде се предлага и знам много добре какво и с какви параметри искам.

Щом някой трябва да се "излъже" за да изкара 150 лева за половин ден работа значи сме вдигнали доста стандарта :-)

Лека вечер

Тема ""безшумен" компресор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: