Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Всички знаем, че повечето стандартни охлаждащи ''падове'' ( стойки, cooling pad и т.н. ) не вършат много работа. Голяма част от лаптопите взимат въздух отдолу ( естествено не е просто грешка на някой инженер, а опит за убийство на лаптопа ви с времето, особено когато е пълен с прах ), което не е никак хубаво. На маса, в скута ви, на леглото, на седалката, стола и т.н. машината ви е вечно задушена. Да не говорим, че това е причината често лаптопа ви да се нуждае от почистване, тъй като засмувка всичко именно от там. Реално дори и да си купите охлаждаща подложка със 10 см. вентилатор,  няма да получите голям резултат. стандартно вентилатора ДЪРПА въздуха надолу и отвежда, от него навън, не духа КЪМ лаптопа, а вентилатора на лаптопа ДЪРПА на вътре, следователно така дори се затормозява повече ,единствено ще охладите хард диска. Реално се получава завихряне, но въздуха не се движи из лаптопа, да не говорим че затормозяването на вградения охлаждащ вентилатор си заминава по-бързо. За това истината е че за всеки модел индивидуално трябва да има подложка ( или за модели със сходно местоположение на елементите по дъното и охлаждането ). Аз си правя сам охлаждащите ''падове'', за да са максимално ефтивни.

Това охлаждане, което ще видите е правено за Fujitsu Siemens Amilo LA1703. лаптоп известен с липсата на ''въздух'', висока производителност и възможности, също така, бонуса да изпържите яйце за 2 минути на тъч пада. Ето как изглежда долната страна:
Изображение

За изделието използвах: 1 парче ламинат, което отрязах според размерите на лаптопа и от всяка страна по 5 мм. за закрепване на придържащите ''стени''. Клечки за захарен памук ( докопах ги от един приятел и сметнах, че ще свършат идеална работа ), малки пирони с дължина 2 см.

След изрязване на ламината измерих и очертах къде се намира вентилатора над плоскостта, за да му направя самостоятелно отделение, ще си има собствен вентилатор който ще духа към отворите за входящ въздух към лаптопа. Започнах да закрепвам клчеките за памук със пироните към дъното, оставих грапавата страна на ламината отвън, избрах допълнителни опорни точки, на които ще лежи лаптопа. Общо сложик по 4 реда за стена, като ги закрепвам 2 по 2, тъй като ще се нацепят, ако забия 4-те наведнъж с по-големи пирони.  По 2 ленти ( клечки ) са за ограждението  и опорните точки. Следва изрязване на дупките, като  формите за USB, VGA, LAn и т.н. входове се изрязват със ножовка или мини трионче, а дупките за вентилаторите долу ги надупчих със дрелката ( ширина по избор ). Накрая изпозлвах изолационна лента за врати, която ще е мекичкото, на което лаптопа ще ляга. Боядисах със спрейче и воала. Сложих 3 вентилатора по 5V - 500 mA, понеже нямах друго захранване ги вързах на едно с 300 mA, но на 6 волта. Другите два вентилатора, също духат към корпуса, като единия не е ограден  умишлено, за да избутва въздуха вън. 

Вентилаторчетата струват общо около 6 лв. ( принципно, моите са от стари подложки, само единия е нов ), пироните 50 ст., останалото вече го имах от други ''проекти'' ( във кавички проекти, да отбележа ). Изолационната лента май ще излезе около 1 лв, не съм сигурен.

Естествено, както сами предположихте визията е под всякаква критика, не съм се и старал да изглежда добре. Важното е да е функционално.

Резултат: по-висока производителност, ниски температури, по рядко се налага чистене. 
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
maleeeestrax - специалист
Браво много добре си се справил.Искам само да отбележа че мястото на лаптопа не е-в скута ви, на леглото, на седалката, стола и т.н. :rock:
zdravcho - специалист
callpchelp.eu написа:
малки пирони с дължина 2 см.
Лелеееееее, за лепило за дърво не си ли чувал?
На едно място като прочета лаптоп и пирони и си представям лаптопа закован с пирони.
Приложи малко нагледни данни от проведени тестове с колко се е подобрила производителността на машината при работа с и без въпросният пад
DundyTheCroc - майстор
Има и подложки, които духат към лаптопа, но по-важното е той да не е както си казал задушен върху леглото или в скута, а това става с всяка подложка, дори без да и е пуснат вентилатора. За удобна работа е хубаво подложката да е ниска отпред и надигната леко отзад. Без да се обиждаш, ама това, което си направил, е грозно и неергонамично.
zdravcho - специалист
Този Icepad е най-добрия вариант и същевременно значително намалява вероятността лаптопа+пада да се въргалят в леглото, завивките, губера стола
:partyman:
MamaMy - майстор
Като не се научихте, че лаптоп не се купува с АМД или с някоя супер видеокарта. За игри си има настолни компютри. Лаптоп с интелски процесор и вградената в него видеокарта почти не грее. :)
DundyTheCroc - майстор
MamaMy написа:
Като не се научихте, че лаптоп не се купува с АМД или с някоя супер видеокарта. За игри си има настолни компютри. Лаптоп с интелски процесор и вградената в него видеокарта почти не грее. :)
Зависи какво се прави на него, като тръгна да компресирам видео с процесора и видеокартата и става купон. На стационарния не става, с АМД видео е, а програмчето ползва Nvidia CUDA.
DundyTheCroc - майстор
Няма нужда да копам, та да си купя какъвто искам комп или лаптоп. Двата лаптопа са с I7, единия с Nvidia, другия с AMD, стационарния е изцяло AMD.
maleeeestrax написа:
Браво много добре си се справил.Искам само да отбележа че мястото на лаптопа не е-в скута ви, на леглото, на седалката, стола и т.н. :rock:
Така е, но повярвай ми с това което работя се налага и вечер, а след цял ден седене изгърбен на стола над компютри, не ми се иска и цяла вечер да седя :D
zdravcho написа:
callpchelp.eu написа:
малки пирони с дължина 2 см.
Лелеееееее, за лепило за дърво не си ли чувал?
На едно място като прочета лаптоп и пирони и си представям лаптопа закован с пирони.
Приложи малко нагледни данни от проведени тестове с колко се е подобрила производителността на машината при работа с и без въпросният пад
Не, че не съм чувал, но най-близката железария беше на 1 километър, беше студено. Буквално с подръчни материали съм я направил.
АКо имам време ще приложа.
DundyTheCroc написа:
Има и подложки, които духат към лаптопа, но по-важното е той да не е както си казал задушен върху леглото или в скута, а това става с всяка подложка, дори без да и е пуснат вентилатора. За удобна работа е хубаво подложката да е ниска отпред и надигната леко отзад. Без да се обиждаш, ама това, което си направил, е грозно и неергонамично.
Не с всяка подложка става, старите подложки имат повече запушена площ и отвори сам оза вентилаторите, тези които са изцяло мрежести отгоре са добре. ВТОРО, събирането на прах при тези подложки е по-голямо и пълни по-бързо отворите на лаптопа с прах и ги задръства. Тази кяото си направих не прави този ефект, тъй като съм се погрижил за това, дупките са тесни, има и гъбичка, но дори и без нея само подложката се пълни с мрасотия. Все още не ми се е наложило да го чистя. Без да се обибждаш, но не м идреме. НА МЕН ми върши работа, всеки може да си го направи както иска по свой начин, удобно ми е, добре е за лаптопа, няма хлузгане на лаптопа, няма как да падне, няма да се страхувам че без да искам може да натисна повечко, да счупя пластмасов повдигач и от едната страна да се киле. СЕДИ И НЕ МЪРДА, охлажда супер и съм доволен от резултата, с нищо не можеш да ме убедиш че ти си прав, че не е удобно. ГРОЗНО Е, факт, но ен съм го рпавил за да е красиво, не съм го правил за изложения А ДА ВЪРШИ РАБОТА!!!!! Тъпо изказване сори колега!
simplex написа:
Истината е, че подобни подложки почти с нищо не помагат, освен че повдигат лаптопа и може да диша.
Причината за това е, че трябва въздушният поток от вентилаторите, които духат към отворите на охладителя на лаптопа да са съгласувани с вентилатора, който смуче въздух и го изкарва на лаптопа. В противен случай просто вентилаторът вътре не може да поеме потока, въздуха се блъска в него и нищо, освен излишно износване на вентилатора вътре не се произвежда.
Докато се купуват лаптопи - боклуци, такива ще са и резултатите. Хубавите лаптопи взимат въздух отстрани. Достатъчно е само да не ги затрупаш с губера и няма да имаш проблеми.
За скраперско изделие тип от нищо нещо - става , но си е грозноватичко. Нито боята е както трябва, вентилаторите са 3 различни, а дървото е като събрано от 2 щайги, нацепени на клечки. Карай, щом си го харесваш - подкрепям те.
АЛЕЛУЯ! Именно, но имай предвид, че има дста модели стари ДОРИ скъпи и качествени машини, които взимат въздух отдолу. Така е грозно е, но не съм го правил за модно изложение, а за да върши работа. Боята е по-скоро за парлама и за да не стърчат клечки. Направих го с подръчни материали, беше студено, чудех се какво да правя, поставка ми трябваше и си я направих със каквото имаше под ръка.С поставката имам стабилност на лаптопа, не ме естрах че може да се счупи краче, повдигач и да висне, може да падне и т.н. няма и с какво да го затрувам, имам достатъчна височина за да си работя .... буквално в леглото.
MamaMy написа:
Като не се научихте, че лаптоп не се купува с АМД или с някоя супер видеокарта. За игри си има настолни компютри. Лаптоп с интелски процесор и вградената в него видеокарта почти не грее. :)
Пич ползвам такъв лаптоп от 10 години.... ще го напиша с големи букви, ДЕСЕТ години, че и отгоре. Доволен съм от производителността, стар, ефтин и грозен е лаптопа, но все още подкарвам програми и дори игри с по0високи изисквания от дадените им за минимум. Доволен съм от работата и да не подхващаме със спора за АМД... МОл''А'' ти сА....
Убеди ме че трамвая е самолет и ще ти повярвам.... ама не можеш ;)

Тема "Направи си сам охлаждане за лаптоп" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: