Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
dimleader - помощник
Въпроса е следния, колкото и невероятно да ви звучи, през последните няклоко седмици аз и сестра ми имаме чувството, че някой влиза в дома ни докато ни няма. Подозираме бившия и приятел, с когото се разделиха преди около месец след много кавги. Та този човек, освен че ни мрази и мен и нея, си е чист психопат - няма да влизам в подробности. На няколко пъти последния месец забелязвам странности вкъщи- лаптопа измесетен в позиция, в която никога не го оставям, предмети разместени, а най- странното беше телефон, който от година държа на едно и също място се оказа изместен на съвсем друго. Сестра ми не ги е докосвала- в това съм сигурен, а и твърди че нейни неща мистериозно изчезвали. Първоначално мислих, че нещо просто умората ни играе номера, но направих лек опит- поставих една стара обувка точно пред вратата отвътре, като излзиах, и като се върнах - без сестра ми да се е прибирала- изглеждаше доста по- отместена. Та единственото, което ми идва на акъла, е този психохат да влиза и да ни прави неприятностти. Не мисля, че след като нищо те липсва, полицията ще обърне внимание, а и все пак има съвсем малка вероятност всичко да е прпосто съвпадение.
Имам следните няколко въпроса- Използваме касова брава Securreme - баща ми я е инсталирал, апартамента си е на нашите

1. Възможно ли е някой с познания да съумява да откючва и заключва вратата, без да оставя следи? На етажа ни нямаме съседи, а ние често работим нощем?

2. Сестра ми никога не е давала ключ на бившия си, но един път си беше забравила чантата - с ключа вътре- в тях, но си го взе след около един час. Та макар, че според нея той дори не е забелязъл, че чантата била у тях, се питам възможно ли е да е изкопирал ключа за такъв интервал от време- около час. Бравата е касова Секуреме, според баща ми, който я е поставял, ключа се правил предварително с поръчка и не можело толкова бързо, но мисля че просто си ги говори такива да ни успокои.

3. Сестрами има навика като се прибере и си легне, да заключи и да остави ключа в бравата, без дори да го даде на контра. Възможно ли е да го хване отвън с пинсета - или нещо подобно- и да го превърти- на мен ми се струва, че е възможно, бравата е касова и пролуката е голяма.

4. Трябва ли да сменям цялата брава, или мога да сменя само паторна? Става ли така при касовите брави, че цялата брава е 150 лева, баща ми казва, че може само патрона?

Благодаря ви!
VLADO66 - майстор
За касовите брави има един инструмент наречен таралеж.Не е скъп и отваря като ключ.Дублирай заключването с хубав патрон или електромеханична брава с чип.
dimleader - помощник
Благодаря за отговора Владо, а този Таралеж няма ли да остави някакви следи?
hidrazin - майстор
По-скоро си мисля че те гони параноята. И за къв чеп ще влиза като ви няма?
За някои от тези брави има прекодиращ пакет - около 85 лева.
Няма ключ дето не може да се прекопира.
Няма брава дето не може да се отвори - просто при едни е лесно, при други - по-трудно...
Сложи си аларма за врата - има такива евтинии за по 20-тина кинта. Например:
http://desibo.net/Alarmena-sistema-za-d ... -p-69.html
Тя поне ще притесни евентуалния натрапник и нощем ще сте сигурни че никой не влиза докато спите.
Има и други елементарни методи за проверка - като излизаш залепяш един много тънък конец, косъм... за врата и касата.
Като се прибереш проверяваш дали е цял преди да отключиш.
Абе начини много стига да имаш въображение.
:partyman:
dimleader - помощник
hidrazin благодаря и на теб за коментара :) Направих подобен опит като зложих една обувка точно пред вратата като излизах, и като се върнах беше подбутната доста по- напред, сега възможно е аз сам да съм го направил като затварям но е малко вероятно. Освен това видях други странности, които наведнъж станаха повече от обичайното. Знам, че параноята е опасно нещо, но човека за когото се опасяваме наистина си му хлопа дъксаката и не му пука много много дали ще го хванат. Какви биха му били мотивите нянам идея. Ясно, че ключа може да го копнат, но върпоса ми е дали може за такъв кратък интервал от време- около час. На ключовете има знак Pattented и някакъв номер, не им ли трябва специална заготовка на ключарите и време, за което да го създадът? Относто аламата добра идея е да..
pgt - специалист
Една IP камерка, ако Ви е по джоба ще свърши идеална работа в случая.
dimleader - помощник
pgt, точно за тези камери мислех и аз, мисля че на Dlink имаха, ще взема. Сега въпроса остава дали да сменям все пак бравата- патрона- смятате ли че ключа може да е бил изкопиран за толкова кратко време, и вярно ли е наистина, че ако ключа на касова брава се остави отвъртре било супер лесно да го използват отвън? Защото мен силно ме съмнява, някой да използва таралежи щперцове и прочее, единствено виждам вероятност приятелят и отнякъде да е изкопирал ключа, но той нито знае каквъв е нито нищо, както казах един едниствен път си е била забравила чантичката в тях, но той дори не бил забелязъл според ния, и тя най- много час след това се върнала да си го вземе, а онзи си гледал телевизия пича. Само да намериш ключа в чантата и вярвайте ми отнема много време. Надявам се подобен вид уж свръх секретни касови ключове - както пишат в сайта на секуреме- да не могат да се прекопират просто с взимане на мерки за няколко минути. Та вероятно е параноя, но все пак не мога да си обясна как предмети, и то все такива, които биха представлявали интерес за някой, които би искал да приодбие лична информация- лаптопа, телефон, някакви други подобни, биват силно разместени по който не бих ги оставил никога през живота си, освен може би ако съм нокаут пиян. :drinkers: Та или някои ни прави сериозни номера, или имаме портъргайст, или остарявам и не помня вече- на 25 съм вече! :D

Благодаря ви отново за съветите, извън кръга на шегата съм наистина притеснен, ако този човек влиза в дома ни, затова може да звуча малко налудничево, но който се е сблъсвъл с подобен тип хора знае какво си имаме на главата ;)
nelim - специалист
Сложи си една камерка да записва докато те няма и си готов :)
Може да се ползва дори стар телефон с достатъчно памет оставен да снима видео за тези час - два докато ви няма ;)
lyubohar - майстор
На първо време смени с прекодиращ пакет.
Или смени цялата брава с по друга система.
Става и с допълнителна секретна брава с усилен патрон.
Зависи и каква е вратата.Ако е с вдрадени вертикални шишове хващащи
пода и горния край-не става с допълнителен секрет.
То става,но се маха горния шиш.
Ключа ако е касов-никога в бравата.
При кражба всяка икономия ще е напразна.
Сот е също добро решение.Може в два кръга-когато Ви няма,и когато сте си у дома.
За крадците няма прегради.Ако имат интерес ще влязат винаги.
Ако си на 1-2 етаж е добре да се сложат допълнителни райбери на прозорците.
dimleader - помощник
Добре, прекодиращият пакет е достатъчен, ако говорим за дупликация нали- смисъл вече няма да може да отключи с предишния ключ? Благодаря ви за идеите, засега камера и смяна на прекодиращ пакет. А има ли някакви системи, някакъв вид стопер или прочее, който тотално да блокира опит за влизане, докато съм вкъщи. Не говоря да създаде шумотевица, а тотално да спре влизащия, ако да кажем има ключ? Но да е нещо подвижно, тоест да не изиква дълбаве ро вратата, така че резе не става?

Тема "Някой се промъква вкъщи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: