• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 26
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
lexus ct200h - специалист
Здравейте.
Става дума за отопляване на два етажа от къща с камина Дипломат с водна риза комбинирано с термопомпа въздух-въздух, малък радиатор в сутерен и РС на тавана. На етаж първи, където е и камината освен нея има два конвектора ниско на стената и бойлер 125 l. със серпентина. На горния етаж има две стаи с радиатори и конвектори и баня с лира. Конвекторите са 3, два от които са монтирани високо на стената (тип климатик).
Няма колектори, налягането се пресъздава с намаляване сечението на тръбите от ф 20-18-15. Тръбите са медни споявани с флюс и сребърен припой. Две помпи Wilo с по 3 скорости + филтър. Топлообменника на термопомпата е монтиран на гърба на камината. Изпълнението е изготвено миналата година и работеше добре. Тръбите бяха изцяло открити. Тази година бяха положени плочки в една от горните стаи, необитавана до сега. Тръбите минават в предварително проправен канал в замазката и чакаха покриването си. При запускането на термопомпата за първи път тази есен под най-високия конвектор се чуваше тътен (въздушен или воден удар).След това системата започна да губи по 12-15 литра на вечер. Зная количеството, защото наливах разреден до около - 10 гр. пропилен гликол през отвора на РС с бутилки и фуния. След като видях, че невидимата загуба се повтаря всеки ден, започнах да наливам антифриз, тъй като изготвилия системата (Владо) ми говореше за някакъв дефорс на системата. След всяко наливане следваше дъъъълго обезвъздушаване. В началото си мислех, че е станал проблем под плочките и теракола на горния етаж. Замервахме с влагомер стана, под... нищо. Престанах да пълня с антифриз и престояла вода и започнах да паля само камина. Водата постоянно спадаше. Пусках долните конвектори за охлаждане на течността. Затворих радиаторите и бойлера още по-рано. След около месец работа водата спадна на ниво камина, от което според мен следва, че теча не е на горния етаж. Видимо няма абсолютно никакъв теч от никъде. Все пак става дума за мистериозно изчезнали около 100 лита смес от антифриз, пропилен гликол и вода. :?: Някой сблъсквал ли се е с "възкръсване" на такова огромно количество вода? Няма следа и от една капка. :? Изготвилия системата не ми вярва и при всяко мое обаждане ме караше да доливам течност и отказва да си провери работата, тъй като последва спор и обвинения от моя страна, че е изрязал старата система, която беше изцяло заварена с твърд припой-нещо с което се разделих с капещо сърце. Не вярвах, че всички тези тръби ще бъдат поставени на ново и запоени като жици. Друг въпрос е ,че бойлера ми се явяваше като акумулатор на топлина и след загасване на камината той топлеше къщата на ток. При изключване на термопомпата същата работа. Но да оставим това. Къде се губи водата?
Chefo77 - майстор
Да не би да има проблем със серпентината - някаква пукнатина или нещо подобно - и да вкарва течност от водната риза в бойлера? Направило ли ти е впечатление водата от бойлера да има мирис (или пък дали не сладнИ на вкус)?
lexus ct200h - специалист
Системата ми е отворена а в бойлера налягането ми е около4,5-5 бара. По-скоро според мен би се получило обратното- би ми наводнило четирите етажа от горе надолу, тъй като налягането бута в посока отоплителна система. През клапана на бойлера избива чиста вода по една кофа на около седмица, но така си беше и миналата година. Просто налягането тук е високо (Кръстова вада). Премислял съм го много пъти това.
lexus ct200h - специалист
Системата е с около 40 литра течност.
ESPACE - майстор
Надуй системата на бар, бар и половина и проблема ще се покаже. Отворена система, само проблеми.
lexus ct200h - специалист
А и поради неефективност бойлера никога не е ползвал отопление от системата. Кранът на входа на серпентината е винаги затворен. след серпентината кран липсва, за което също му направих бележка че е икономисал от бюджета. Така при евентуален пробив дори и при затворен кран, след като е само един, РС би прелял.
lexus ct200h - специалист
Обмислях го,но с вода или въздух? Стигнах до там, как да затапя РС ще трябва да разпоявам и запоявам май, а и нали не трябвало да се вкарва прясна вода директно от водопровода :cry: .
lexus ct200h - специалист
а и как така от 100те литра няма и следа
VLADO66 - майстор
А преливника на РС къде е заустен? Прегледа ли пластинчатия топлообменник?
krasi92 - майстор
Отдели топлообменника от камината и допълни с вода от водопровода до 1,5 - 2 бара като на разширитея сложи една коркова тапа.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 26

Тема "локално парно губи мистериозно течност" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: