• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
iva6ki - специалист
Ако я закупи от фирма физическо лице по ЗЗП законовата гаранция е 2год. Ако я закупи физическо лице от физическо лице са гражданскоправни отношения, съотвено гаранция-франция а не една година. Така че внимавай после трудно може да ти помогне някой изобщо.
GEORGI5959 - специалист
Преди 6 г. си купих 190 литрова, Хърватска, 595 лева от Баумакс. Родих се. Преди това няколко години ги подминавах с недоверие, мислех, че не са ефективни, цапане, миене и налягах с лопатата. Един колега ме запали, дълго обикалях, разглеждах самоделки, като виждах цените на новите се чешех по врата докато се реших. Сега не съжалявам, много съм доволен. Лесно се работи с нея, бетона става за няколко секунди, много качествен, лесна за поддръжка и измиване. До сега съм разбъркал около 70 куб. бетон. Полезния обем на 190 литровата е 150 л. готов бетон. Ако те интересува може да дам рецепти и някои полезни съвети за работа с машината. Моят съвет е да си купиш веднага. За руските не мога да дам мнение, но като гледам снимките всичко е почти същото, а и братушките по принцип правят корави работи.
White wolf - помощник
Колега 190 литровта нали побира 25 кг. торба цимент, т.е би трябвало да излиза готов бетон 2 колички?
zz_stefanov - майстор
White wolf написа:
В описанието пише, че са с метален гребен, но ми прави впечетление, че гаранцията им е 1 година, а в Практикер са по 2 години. Тези са по-мощни и са руски, докато тези в Практикер сигурно са китайски. Не знам каква да купя.

И на тези дето са в практикер си пише, че са руски.
Делян - специалист
GEORGI5959 написа:
Ако те интересува може да дам рецепти и някои полезни съвети за работа с машината.
Мен ме интересува, казвай.
Интересува ме и пренасянето лесно ли е, сам човек може ли да я събере в багажник на хечбек. Пролетта ще търся под наем, но ако не намеря ще скачам и аз в джаза.
GEORGI5959 - специалист
Деляне, информацията е за моята бетонобъркачка - 190л. Лека е -58кг. Има ръкохватка и на обекта на близки разстояния сам си я местиш спокойно. В автомобил прецени сам. Габаритите са 122/79/144 в см. С машината може да бъркаш бетон, замазка и хоросан. Пропорциите са според предназначението. За бетон: сипваш в крушата чакъла и водата, включваш да върти и веднага сипваш цимента и като направи 2-3 оборота добавяш пясъка. След 15-20 сек. бетона е готов. Ако не спазваш тази последователност материала се сбива и се върти целия заедно с крушата - резултата - няма да се разбърка изобщо или ще се получи след продължително въртене и ударно натоварване на системата. Ще дам една моя рецепта за бетон, която с малки корекции е достатъчна за всички строителни нужди. Да уточня мерките, които задължително се спазват точно, 1 РК/ръчна количка/ равна - 60л., 1 кофа от по-големите - 15л., 4 лопати с връх = на 1 кофа, 16 лопати = на 1 РК. Пясъка е желателно едрозърнест/не морски/ промит. Чакъл за бетон - фракция 4/20. Вода - бистра. Пропорцията се прави единствено с количеството между пясъка и цимента. Чакъла е само пълнеж и количеството му не променя марката на бетона, става само по-чакълив или по-песъклив според предназначението на бетона. Моята рецепта за бетон М 150/така се обозначаваше по времето на бай Тодор/ сега номерациите са други но иде реч за същото: 2 РК пясък и 1 торба 50 кг.цимент/тогава нямаше торби по 25кг./ или 1РК пясък и 1торба 25кг. цимент. Чакъла е колкото пясъка, не може да се увеличава но може да се намаля според нуждите до с 1/2.
Та за 190литровата. Полезният обем е 150л. Може да разбърка една доза с 60л. пясък и 25 кг. цимент но става бавно и по-трудно, налага се по време на въртене да се сваля на по-долен зъб и пак да се връща. Аз го правя с 1/2 торба от 25кг., 30л. пясък и 30л. чакъл. Водата се налучква и зависи от материалите но е около 9-10л. Излиза 2 РК бетон пълни около 1/2, да може да се кара лесно. Този бетон е идеален за плоча, носещи трегери и висящи тераси. За по-тънък и тесен кофраж се намаля чакъла, става по-пластичен и лесно се налива. За под, пълнеж и основи увеличаваш пясъка с до 15л./става по-слаб/.
Знам, че сега някои колеги ще възразят, ще започнат да дават таблици, сайтове и т.н. за видове бетони и марки. И аз ги знам и съм чел много. Нямам претенции за специалист по бетоните. Споделям личен опит придобит от строителството на голяма къща, вила и 200м2 масивна работилница - всичко с малко пари, две ръце, и много проби грешки. Ще съм доволен ако съм помогнал на някой. Успех !
maleeeestrax - специалист
А колко бистра трябва да е водата и дали ако е Н2О върши работа или трябва да е със друга структура? :rock:
White wolf - помощник
Колега GEORGI5959 казаха ми, че 190л. бетонобъркачка побирала 1РК пясък, 1РК чакъл и 25кг. цимент, вярно ли е ? Благодаря за полезните съвети!
GEORGI5959 - специалист
Вярно. Но бърка по-бавно. Ако е на половина става бързо и лесно и за по-кратко време ще разбъркаш повече. И 1РК пясък и 1РК чакъл не е равно на 2РК готов бетон.
White wolf - помощник
Колега то щом е така по- добре да купя по- малко литрова, или?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Бетонобъркачка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: