Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
White wolf - помощник
Здр. колеги искам да си закупя Пендула, но не знам каква трябва да е, т.е с какъв диаметър диск да работи, за да реже греда с дебелина 12см.
Chefo77 - майстор
Ооо, за 12 греди см ти трябва нещо с 315 мм диск - и говорим за сериозни цифри. Например нещо такова:

https://jelezaria.com/metabo-kgs-315-plus
MASTER - специалист
Че даже и на това 12см височина на гредата му идва гранична.

Ако е за сериозно масово производство ти трябва не пендула, а циркуляр с излизащ отдолу нож.

Ако е за инцидентни рязове, и Метабото на Чефо ще свърши работа, а аз лично настолна пендула с по голям диск от това Метабо не съм срещал.
White wolf - помощник
Колеги нямам опит с тези неща и един приятел ми каза, че малка пендула- да речем с около 230мм. диск, имала същия ефект, но трябвало да се обръща гредата. Та въпроса ми е да ли е точно рязането с по- малък диск при завъртане на гредата , за да се отреже цялата й дебелина?
Chefo77 - майстор
Според мен ще е възможно, но Няма да е съвсем точно. А и тази греда нали е дълга, знаеш ли какво се случва с пендулата когато среже гредата и двата края подскочат нагоре ...
За 12 см греди и ограничен бюджет (то при такива цени всеки е ограничен :) ), замисли се за саблен трион. Не, не е толкова точен, колкото пендулата - и това е естествено. Но пък е много по-евтин и с не чак толкова лоши резултати.
MASTER - специалист
Направи си следния експеримент с малка пендула - изрежи си от дъска едно парченце 12х12 см.
Отбележи му центъра и го подпри в страни от диска на пендулата, от страната на мотора. Първо виж дали диска остава над/зад "гредата" Ако е по ниско - експеримента приключва. Ако е отгоре,
без да включваш машината раздвижи ножа - надолу, напред. Ако циркуляра достига центъра на "гредата" - ще успееш да я срежеш с завъртане. Остава въпроса колко равно ще я прережеш с три или четири ряза. Точноста ще е долу горе същата, ако я режеш с ръчен циркуляр пак със завъртане, или с сабления трион. Не че е невъзможно, но трябва точна ръка, точно око, прецизност, и ако не те бърка толеранс от 2-3 милиметра.

Има и големи ръчни циркуляри, с които ряза ще излезе наведнъж, обаче парата им е също цифра и половиина. https://www.fnshop.de/artikel.php?artnr ... a8f665ae36

Аз преди много време правих нещо като стелажи от греди 15х15 и си ги рязах със щилката. Само че възложителя нямаше никакви претенции към външен вид и точност.
White wolf - помощник
Имам голям Ловешки ъглошлайв и стойка за него да реже под ъгъл, та незнам ако му сложа диск за дърво дали няма да свърши работа като пендула.
lov - майстор
:x Още един самоубиец във форума.
Chefo77 - майстор
White wolf написа:
Имам голям Ловешки ъглошлайв и стойка за него да реже под ъгъл, та незнам ако му сложа диск за дърво дали няма да свърши работа като пендула.
Никога не го прави това!
Може да не успеят да те закарат до болницата!!!

Тема "Пендула" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: