Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
zaksofon - специалист
Привет! Имам една идея, да си сменя стария соларен панел с по-модерен. Настоящият е прост черен панел 2,15 м2, Сънсистем - Шумен. Върши чудесна работа, вече 10 години, но пусто само за около 4-5 месеца от годината. Та въпросите ми са следните:
Ако го сменя със селективен такъв, със същата квадратура, ще има ли разлика от към увеличаване на месеците на полезна работа на панела?
Знаете ли, дали има начин за рециклиране на чудесията, от фирмата производител (както правят по белите държави)? Ако да речем им изпратя стария си панел и заплатя разликата за нов, по-модерен? Защото какво да го правя стария, така или иначе? Писах на Сънсистем, със същите въпроси, но ето пиша и тук, може пък някой да подскаже нещичко. Благодаря!
LazarGanev - "Велик майстор"
В коя "бяла държава" рециклират соларни панели, че ми стана интересно? :cool:
kozl - майстор
Във всяка, но не по начина за който си помисли.
Пълно рециклиране - значи разграждане до суровина. Са дали от стария панел нещо ще влезе в нов :? И дали всичко се рециклира или остава нещо за депониране :?
zaksofon - специалист
Добре, хубаво е да се подлагат нещата на съмнение, това е което движи науката напред. Но все пак, нещо по темата има ли за казване? Сигурен съм, че имате наблюдение от разликата в работата на обикновен панел и селективен такъв. Кажете реално колко е, ако знаете наистина, моля! Заслужава ли си разправията, въобще ?
Andri01 - майстор
Не. Пращат ти нов,плащаш си го и това е! Стария си ползваш за ограда на кокошарника. :)
lpoik - специалист
:partyman: Вземи си панел с вакумни тръби той топли и зимата #-o
zaksofon - специалист
Мислил съм и варианта за вакуумно-тръбен, но за сега питам за селективен със същата квадратура, като стария, тъй като ще използвам стойката на стария, а и мястото ми е твърде малко за да сменям конфигурацията на каквото и да е. Кажете ще има ли полза от селективния реално? Хайде, като не може да се рециклира, ще подаря стария на баща ми, той да му мисли. Но да трупам боклуци по типично български манталитет не искам. Съседите ми са такива. Не стига, че ни напълниха с мишки, а боклуците им преливат и в нашия двор. То са гардероби, хладилници, тоалетни чинии... тръби, железа и дърва от всякакъв вид и форма. Ще ви покажа, но в друга тема, как се опитвам да се скрия от тяхната мизерия. За това ме интересува рециклирането мен. Как по дяволите, например англичаните имат подредени дворове, дори и в най-забутаното село? А погледнете нашите... Рециклиране му е майката и по-малко циганско мислене. Но кажете по темата все пак, моля!
Andri01 - майстор
Селективен на същата фирма-от 5г. ми върши добра работа и съм доволен! :)
zaksofon - специалист
Благодаря за отговора. А, може ли да уточним, колко месеца в годината работи реално и колко само охлажда бойлера, който иначе парното нагрява. При мен например обикновен панел 2,15 м2, стопля 120 лт бойлер до гореща вода, но за 4-5 месеца - от Май до Септември. Вие имате ли "слънчева" вода през ноември например? Работи ли в облачно време, както се разпространява в рекламата при селективно покритие и ултравиолетовата светлина? Има значение и какава е площта на панела и колко литра е бойлера, разбира се, защото ако сте преоразмерили системата с доста по - голям панел или пък доста по-малък бойлер, със сигурност и резултатите ще са други.
Andri01 - майстор
Работи целогодишно,когато има слънце,разбира се. Зимата от 17 гр до към 35-40 ги прави. Но бойлерите ми са 2 бр.: 100 и 80л. зимата загрявам през деня по студения и после с камината. Лятото загрява двата едновременно. Диференциалния термостат си върши работата. Но това,че колекторите работят и без слънце е реклама ,на която и внуците ми няма да се вържат. Прости-принцип на работа на слънчевите колектори.

Тема "Рециклиране на соларен панел за топла вода - Сънсистем." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: