Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте колеги и колежки,

Тази година ще правя покрива на село и с жената решихме да направим покрива с ламарина. Говоря за този тип ламарини.

http://lindabstudio.com/metalnikeremidi/srpclick/

Искам съвет от Вас. По спецификации я дават да се полага на двойна скара заради конденза , който се образува под нея. Говорих с трима майстори и ме посъветваха върху гредите да сложа куфражни платна, след това от тази смола която се лепи с горелка и отгоре направо ламарината. Дали ще е проблем тогава конденза и дали ще се образува изобщо конденз тогава ? Търся и практично и евтино решение. Разбрах как се прави и как е по спецификация !
Другия вариант е да взема един кубик дъски и да ги кова върху гредите през дъска. Тоест 20 см дъска, 20 см празно и така. Отгоре да е пародифузионната хартия и най накрая ламарината. Да не давам идеи , ще чакам вашите. Надявам се ме разбирате, търся най удобно, практично и колкото се може да ми излезе на сметка.

Благодаря аз вниманието. Насреща съм при всеки съвет от ваша страна.
preslav - майстор
Личният ми опит сочи, че най-на сметка излиза ако се спази технологията, а именно с пародифузионното фолио и двойната летвена скара не трябва да се правят компромиси. Допустимо е да се работи без дъсчена обшивка, но е адски неудобно и рисковано - не знам доколко кофражните пана ще са по-евтини от некалибрования дървен материал, но аз предпочетох дъски пред шперплат.
съб фев 18, 2023 5:41 pmpreslav написа:
Личният ми опит сочи, че най-на сметка излиза ако се спази технологията, а именно с пародифузионното фолио и двойната летвена скара не трябва да се правят компромиси. Допустимо е да се работи без дъсчена обшивка, но е адски неудобно и рисковано - не знам доколко кофражните пана ще са по-евтини от некалибрования дървен материал, но аз предпочетох дъски пред шперплат.
А така направено няма ли вариант да се чува по време на дъжд. И второто тези дъски трябва да се обработят с бохемит и се оскъпява още повече.
piron45 - майстор
Колега имай пред вид че ламарината освен бързо и лесно покриване има и специфики. Ако подпокривното пространство ще се ползва, ще трябва да има изолация задължително.Защото под ламарината зимата температурата е като навън лятото също, че и много по горещо.Имам ламаринен покрив /LT35/ от 40г, тавана не го ползвам за нищо, но имам двойна изолация на самия таван на пода и в стаите отдолу още една. Така през лятото температурата не ми се покачва повече от 25*. При мен върху ребрата съм наковал дъски през педя и отгоре ламарината. Има проветрение целогодишно и няма конденз.
Но ако ще ползваш подпокривното пространство , тогава ще си трябва освен изолация с вата и съответните фолиа. Не ти препоръчвам да мажеш с нещо под ламарината. Успех.
preslav - майстор
Нямам опит с плоските ламарини и не знам колко се чуват при дъжд - моят покрив е с метални керемиди и нямам оплаквания от прекомерен шум, казват, че се дължало на гофрите за оформяне на керемидите. Иначе имам преки наблюдения върху покрив от термо-панели (плоски, с няколко надлъжни гофри) - когато вали, дори ситен дъжд, имаш усещането, че някой барабани по темето ти, да не говорим ако на покрива се "приземи" гларус, ще кажеш, че тухла е паднала.
Ролята на двойната летвена скара е важна в няколко направления - създават се условия за естествена вентилация между фолиото и ламарината, от там няма конденз, няма прегряване лятно време, допускам, че играе и роля на шумоизолация в някаква степен.
Колкото до "Бохемита" - не е крайно наложителен ако дъските са без остатъци от кора, а и е еднократен разход, който на фона на цялото начинание е нищо (аз не съм го икономисал).
Някъде из темте за покривите съм постнал снимки на етапите на изграждане на моя покрив - трябва да е преди 4-5-6 години.
preslav - майстор
съб фев 18, 2023 5:59 pmpiron45 написа:
Колега имай пред вид че ламарината освен бързо и лесно покриване има и специфики. Ако подпокривното пространство ще се ползва, ще трябва да има изолация задължително.Защото под ламарината зимата температурата е като навън лятото също, че и много по горещо.Имам ламаринен покрив /LT35/ от 40г, тавана не го ползвам за нищо, но имам двойна изолация на самия таван на пода и в стаите отдолу още една. Така през лятото температурата не ми се покачва повече от 25*. При мен върху ребрата съм наковал дъски през педя и отгоре ламарината. Има проветрение целогодишно и няма конденз.
Но ако ще ползваш подпокривното пространство , тогава ще си трябва освен изолация с вата и съответните фолиа. Не ти препоръчвам да мажеш с нещо под ламарината. Успех.
Нямаш двойна летвена скара и приказваш, приказваш, приказваш. Преди, с керамичните керемиди, лепени с кал върху дъските, подпокривното беше като фурна - сега разликата е от небето до "покрива", диша се свободно и при силно слънце и при високи външни температури (има само 2 вентилационни прозорчета, при това са едно до друго и течение между тях няма как да се образува).
Не съдя, просто не говори неистини - МОЛЯ!
съб фев 18, 2023 5:59 pmpiron45 написа:
При мен върху ребрата съм наковал дъски през педя и отгоре ламарината. Има проветрение целогодишно и няма конденз.
Но ако ще ползваш подпокривното пространство , тогава ще си трябва освен изолация с вата и съответните фолиа. Не ти препоръчвам да мажеш с нещо под ламарината. Успех.
По принцип, подпокривното не се ползва така или иначе. Исках да питам точно за това. Върху гредите си наковал дъски, върху дъските предполагам пародифузионна мембрана и тогава лемарината, нали така ?

Според това което прочетох от Вас дотук стигам до извода. Върху гредите да не слагам куфражни плоскости и битумна хидроизолация и след това ламарината. Този вариант явно не е оферта. Продължавам с дъски. По борсите този тип ламперия която е от "хубавата" без кори и по размер мисля да ползвам нея. Идеята ми е така, сега ще опитам да обесня. Върху гредите слагам една дъска да кажем 20 см, след 20см пак дъска и така нататък. Тоест няма да е затворено на 100 процента а на 50. След това, върху закованите вече летви, такеросвам пародифузионната мембрана и кова отвесните летви. Върху тях останалите дъски да закова на местата където преди това съм оставил празно. Дано се разбра. Предполагам този вариант е и най удачен от към проветрение и шум.

А и щях да забравя нещо. Прочетох и за този Бохемит, последно трябва ли или не ;)
preslav - майстор
Смятам е ясно.

Прикачен файл

IMG_1221.JPG

Прикачен файл

IMG_1202 re.jpg

Прикачен файл

IMG_1208.JPG
Ал_ - специалист
съб фев 18, 2023 8:31 pmpreslav написа:
Смятам е ясно.
При шлебах (която изглежда подобна на показаната от mitkoiphone ламарина) технологията беше плътна обшивка, мембраната се кове на нея и се пуска в улука, а ламарината ляга върху мембраната. Казаха да не се занимавам с двойна скара. Сега не бих ги послушал :)
съб фев 18, 2023 9:34 pmАл_ написа:
съб фев 18, 2023 8:31 pmpreslav написа:
Смятам е ясно.
При шлебах (която изглежда подобна на показаната от mitkoiphone ламарина) технологията беше плътна обшивка, мембраната се кове на нея и се пуска в улука, а ламарината ляга върху мембраната. Казаха да не се занимавам с двойна скара. Сега не бих ги послушал :)
Като цяло ламарината е като шлебах. По спецификация го дават с плътна ламперия върху гредите. Отгоре мембрана след нея летви отвесно и върху тях дъски хоризонтално. И чак тогава върху тези дъски е ламарината.

Тема "Полагане на ламарина върху покрив СЪВЕТ ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: