• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,
монтирах камина Kawmet W9 Eco 9.8 kW горивна камера на дърва за вграждане от чугун. Проблемът е, че като отворя вратата да заредя дърва излиза огромно количество пушек. В същото време при отворена клапа гори прекрасно, а като дръпна леко чекмеджета, сякаш хвърляш бензин. От това си правя извод, че има тяга. Не знам какъв е проблема. Къщата е на 20 години, но този комин никога не е ползван. Размерът му е 13.5 на 13.5. Производителят на камината казва - минимум 150 мм., което според търговеца при квадрат с този размер е ок. Има и много конденз. Коминът е около 7 метра с козирка (шапка). На горните 2 етажа не ползвам отопление, но от отворите за кюнци, които има е потекла ръждива вадичка. Дори от дъното на камината беше текло. Какъв може да е проблема. Приятел ме посъветва да сложа на комина шапка - въртележка, но още не съм го направил. Моля за съвет.
Andri01 - майстор
Ползвам подобна 12Кв., димохода ми е 200мм. При горяща камина ,когато слагам дърва задължително клапата на изходящите газове се отваря!! В противен случай връща пушек от камерата и мирише в стаята.
zz_stefanov - майстор
За ръждивата вадичка. Освен конденза при теб, при мен комин, който тази година не се ползва, при силните дъждове с вятър ми направи такава вадичка. Имам шапки на комините. Къщата е едноетажна.
ben84 - специалист
ср дек 13, 2023 3:53 pmtoni7295 написа:
.Приятел ме посъветва да сложа на комина шапка - въртележка, но още не съм го направил. Моля за съвет.
И моята пуши така.
По принцип я отварям при затворен входящ въздух и отворена клапа на комина и пак пуши...
Като горя пресни дървета и на ниска температура бързо задръства комина и започва да пуши още повече.
А за въртележката не се хаби, освен ако не ти харесва естетически.
Тя ще "тегли" само при силен вятър, инак пречи. И и клеясват лагерите, та се катерех да я пръскам и раздвижвам, ама вече ми омръзна. Това по-скоро е направено за вентилация, а не за комини. :)

Прикачен файл

IMG_20231213_191929.jpg
Jacomo - специалист
Може да пробваш следните неща:
1. Затваряш клапите за входящ въздух отдолу
2. Отваряш клапите за дим
3. Затваряш вратата на стаята
4. Открехваш прозореца
5. Отваряш вратичката бавно и постепенно
ivanovbg - майстор
С една метална лента затвори от горния край светлия отвор на камината. Ширината се подбира опитно докато спре да изпушва.
ср дек 13, 2023 6:24 pmAndri01 написа:
Ползвам подобна 12Кв., димохода ми е 200мм. При горяща камина ,когато слагам дърва задължително клапата на изходящите газове се отваря!! В противен случай връща пушек от камерата и мирише в стаята.
Така правя, и да искам нямам възможност да я отворя при затворена клапа, защото дръжката за клапата не позволява да се отвори вратата.
ср дек 13, 2023 11:27 pmJacomo написа:
Може да пробваш следните неща:
1. Затваряш клапите за входящ въздух отдолу
2. Отваряш клапите за дим
3. Затваряш вратата на стаята
4. Открехваш прозореца
5. Отваряш вратичката бавно и постепенно
Благодаря!
1. Входящ въздух нямам, така е произведена;
2. Клапата за диме винаги отворена при отваряне на вратата, защото ръчката е така конструирана, че не може да се отвори вратата при затворена клапа за дима.
3. Стаята е 30 квадрата и има само врата, и голям неотваряем прозорец. Пробвал съм и при отворена и при затворена.
5. Когато отварям вратичката бавно е по-добре работата, но много има какво да се желае. :sad:
ivanovbg - майстор
Ето това имах в предвид с червеното да тестваш. Едно време и аз имах този проблем и така го реших. Проблема е, че отвора на вратичката не трябва да надвишава по площ няколко пъти диаметъра на комина но не помня колко беше. Като установиш как не изпушва можеш да дадеш да ти изрежат от по дебела ламарина с по естетическа форма и да я монтираш за постоянно.

Прикачен файл

thumb6_chugunena-gorivna-kamera-kawmet_4_.jpeg
thumb6_chugunena-gorivna-kamera-kawmet_4_.jpeg (27.15 KиБ) Видяна 197 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с камината" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: