• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
ninovkalin - помощник
Здравейте,
Моля за съвети как да закрепя вентилатора в банята при тази конструкция. Не ми се иска само да се държи в гипскартона.
Благядаря
Поздрави

Прикачен файл

IMG_20240502_175137104.jpg
ivanovbg - майстор
Еми точно при вентилатора сложи профил за гипсокартона.
B0bi - специалист
Чапар, шегуваш ли се? Охлюв, завит в близост до отвор, гарантирано пука картона.
С профил е добър вариант.
Ние ги лепим с (малко) полиуретан.
Правим и една "гавра": принципно би трябвало да има ПВЦ тръба (фи 110), та в нея да влиза вентилаторът. Акуратно, под ъгъл вкарваме (картонджийско) винтче и го завиваме през корпуса на вента в тръбата. Три броя. Мен лично не ме кефи този похват, но ... да го споделя.
kozl - майстор
Въдуховода какъв е?
Ако е бетонов замонолити PVC тръба в него и закрепи вентилатора към тръбата.
Примерно на САТА вентилаторите предлагат модели, които фабрично са направени да се захващат за тръбата.

Скоро монтирах умни вентилатори в еднопластов гипсокартон 12,5 мм с по 3 дюбела за гипсокартон. А тези вентилатори са и доста леки.
А то много зависи от вентилатора и къде ще са му разположени отворите за закрепване. На друг някакъв вентилатор бяха до тръбата и се паднаха във фугата м-у тръбата за вентилация и гипсокартона. И понеже фугата бях запълнил с полиуретанов уплътнител и стана само с рапидки доволно здраво.
chapara - майстор
ср май 08, 2024 4:36 pmB0bi написа:
Чапар, шегуваш ли се? Охлюв, завит в близост до отвор, гарантирано пука картона.
Още не съм видял охлюв за гопсокартон, да спука гипсокартон🤓, ако е поставен правилно. Още по малко от вентилаторче.
С профил, ОК. Но предполагам лепило и фаянс,та? Що трябва да е лесно? А забелязвам леко и не разбиране от конструкцията, та за това подсказах по лесното. За тръбата👍
B0bi - специалист
Когато се навива критично близо до отвор, ГК-се разпада откъм отвора. При вентилаторите често "ушите" са съвсем близо тялото.
Плочки там май няма да има?
chapara - майстор
Не желая да водя излишни спорове! Нека каже автора, ше ли има или не?
Иначе за к'во е упражнението с картона. Просто е започнато от зад напред, за да се ползва банята до последно, но е лаишко.
За сега толкоз, ще видим.
ninovkalin - помощник
ср май 08, 2024 3:40 pmivanovbg написа:
Еми точно при вентилатора сложи профил за гипсокартона.
Да, така съм го предвидил, но имам още да прокарвам канал за кабелите до вентилатора.
Затова оставих място засега.
ninovkalin - помощник
ср май 08, 2024 3:53 pmchapara написа:
https://gipsokarton.stad.bg/produkt/dyu ... ov-s-vint/
Мен точно това ме притеснява - ако го хвана само към гипскартона , вибрациите в последствие да не доведат до напукване на шпакловката.
Затова ми хрумна тази идея - конзола за монтаж на профили, дюбели към страничната стена, скоба ф 101-108( има и гумено уплътнение, което допълнително ще намали шума и вибрациите).
Реших да споделя идеята да видя какво мислите.
Ще отнеме повече време за работа , но мисля ,че е добър вариант.
Прикачен файл:
Екранна снимка (414).png
Прикачен файл:
Екранна снимка (413).png
Прикачен файл:
Екранна снимка (412).png
Прикачен файл:
Екранна снимка (411).png
  • 1
  • 2

Тема "помощ за монтаж на вентилатор в баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: