Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
MrMurdjo - майстор
И както и да се върти работното поле - X, Y и Z осите (ако са включени да се изобразяват), се въртят заедно с него и остават неизменни.
besriworld - помощник
stivemaster написа:
...
Е, тука си в грешка вече....
Не че искам да се заяждам , но нещо си се объркал !
Ето ти видео на първия срещнат tutorial в youtube https://www.youtube.com/watch?v=cy3ExIAcI2Y
Превърташ и гледаш front plane :supz:

Тоя дето чертае детайла може халхабер да си няма от металообработка , а и дори да си има какво е значението ? Понякога се налага детайла по няколко пъти да го въртиш ! А и винаги се умува от къде е най удачно да се вземат базите . Така че в 99,9% няма никакво значение как ще е разположен детайла на координата в кад програмата .
stivemaster - майстор
Абе не знам, спори ти се, пък не вникваш в същността на спора.Някога да съм твърдял, че не можеш да въртиш детайла ?.Я прочети пак, писал съм да въртиш осите му !!!
След това, аз поне така съм свикнал и така практикувам - всеки чертеж съдържа само един детайл винаги ориентиран така че да може да се отреже в тази позиция ,от който размножавам или въртя размножените.Това защото работя с Шийткам, а там ако импортваш детайл, можеш да въртиш само него не и група размножени.
Ако обаче става дума за рутер и пак за един детайл,на който ще правиш обработка ,дали няма да си го начертаеш точно както ще го разположиш на машината ?
besriworld - помощник
ОК , не ми се спори , ти си прав !
Аз визирам фреза/рутер и по точно металообработка , но явно ти визираш лазер/плазма т.е. някакво изрязване по контур :!:


ПС само за протокола :

Изображение
MrMurdjo - майстор
Абсолютно в унисон с това, за което говорим - полето лежи в равнината, определена от Х и Y. Независимо че гледната точка е завъртяна. Z си остава Z и ако тръгнеш да обработваш заготовката поставена на ребро, ще стане мазало.
angelfilev - специалист
besriworld написа:
ОК , не ми се спори , ти си прав !
Аз визирам фреза/рутер и по точно металообработка , но явно ти визираш лазер/плазма т.е. някакво изрязване по контур :!:


Не става дума за спор. От мненията ми се струва, че за координатната система има единомислие. Би могло още да дискутираме какво значение има дали например в SOLIDWORKS скицата е създадена във Front, Top, Right или друга равнина. Това все пак е друг въпрос.
Главният за мен в дискусията ни е защо конструкторите в някои случаи избират Х по дългия ход на машината, а в други при рязане на листов материал най-често, късия.
Мога да гадая, но какви точно са съображенията не зная.
dobrinski - специалист
Ще споделя аз как виждам нещата.
По отношение на координатите на модела:
Когато аз създавам детайла го разполагам на работното поле така, както ми е удобно да го чертая и виждам на монитора.
При импортването на модела в CAD софтуер за подготовка на пътя на инструмента, / ползвам Vectric и много често създавам модела с него/ създавам работно поле с координатите на заготовката или по големи и ориентирам модела спрямо заготовката.
По отношение координатите на машината:
Софтуера ми е Mach3 и той иска, когато застанеш пред портала наляво - надясно да е Х /без значение колко е дълга/, напред - назад да е У и нагоре - надолу Z.
Не съм ползвал друг CAM софтуер и е напълно вероятно да има друго виждане по въпроса.
stivemaster - майстор
Значи ги виждаме еднакво нещата.
stivemaster - майстор
Аз пуснах рутера ,ама сега трябва да разуча и Камбам и Аспайър че съм много бос.Та ще я карам изи засега.

Прикачен файл

20160926_174744.jpg

Прикачен файл

20160925_155010.jpg

Прикачен файл

20160925_192812.jpg

Прикачен файл

20160925_1932171.JPG
digitalpr - специалист
Имам въпрос към тези от вас, които имат машини с широко използваната конструкция - подвижен портал състоящ се от профил/профили монтирани между две крила.
Мерили ли сте доколко Х е перпендикулярен на Y? Можете ли да обърнете детайл от твърд материал (алуминий, гетинакс) в джоб?

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: