Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
velsi - Почетен майстор
FLUID написа:
Ето обещаните снимки
Като гледам конструкцията ти същата като моята, тоест ще имаш същите ядове като мене. Направляващите по Y се усукват, защото се получава рамо от тях до върха на инструмента. Аз смятам да ги сменям с такива с опора.
emilvtc - специалист
velsi, А дали няма да е по-евтино ако се увеличи диаметъра на направляващите, вместо да се използват такива с опора?
До колкото ми е известно няма линейни лагери с възможност за "натягане" за направляващи с опори.

За да се намали ефекта на "рамото" за което говориш може да се увеличи и разстоянието между двете "Y" направляващи.

В машината която правя направляващите са ми ф25мм, като най-дългата е 570мм ... Преоразмеряването ми е доста "здраво", но това би довело и до по-слабото им износване (както участник от форума спомена по-рано).
emilvtc - специалист
Някой може ли да ми даде идея как да направя работния плот на машината ? (картинката по-долу)
Първоначално мислех да се изработи от алуминиева плоча с дебелина 30мм в която да се изработят "Т" каналите с профилна фреза.
После реших, че ще е по-добре "т" каналите да се изработят "на место" като по този начин ще се гарантира успоредност и перпендикулярността им спрямо осите на движение.
Мислех и за вариант да използвам профили от "Rexroth" с "Т" канали ...

Може ли да ми дадете идея и мнение по въпроса?

Прикачен файл

machine_2.jpg
machine_2.jpg (42.89 KиБ) Видяна 5288 пъти
mika - специалист
emilvtc написа:
До колкото ми е известно няма линейни лагери с възможност за "натягане" за направляващи с опори.
Според мен TBR, от каталог "Линейни лагери" в страницата на exoror, са с натягане.
FLUID - напреднал
VELSI, прав си за усукването, но се надявам на направляващи f20 и съм изместил центъра на Z-тялото, така че като накича и шпиндела да е горе долу в равновесие /на снимката държа портала, за да не падне назад/.
А на въпроса какъв е плота върху които съм снимал, това е машината на която работя. CNC пънч преса BYKAL BPM 1225x30, наистина е сериозна, но има и по сериозни, тази все пак е турска!Тежи 12 тона и габарита на листа който мога да режа е 1250х2500.
Всички заготовки които съм снимал са правени на нея /повечето са 3мм, а лагерните тела са от 4мм Ст3 набор от по няколко еднакви пластини заварени една за друга/
FLUID - напреднал
VELSI, за конструкцията си прав, много малко се различава от твоята, но концепцията ми хареса, защото не е чак толкова трудоемка и се спрях на нея! Ако имам проблеми ще те питам, защото все пак си минал по този път!
nik80 - специалист
и на мен не ми харесва тази конструкция при която масата се движи по 2 причини
1. колкото е хода на масата 2 пъти по голяма трябва да е цялата машина. какво правим при маса 1 или 2 метра?
2. при 2 пъти по дълги направляващи наистина огъването е голямо

този вариант е добър само за малък ход и голямо натоварване, а за любителските фрези обикновено е обратно

за това аз избрах другия вариант при който масата е неподвижна а движението по Y се извършва от фрезата
bisermonov - специалист
Като подхванахте темата за конструкция аз мога да ви предложа един вариант и ще изтъкна предимствата.
Най-дългите направляващи да бъдат захванати за самата стойка на основата която от своя страна може да бъде подпряна директно на земята в случая съм предвидил линейни направляващи с танкети, те да не се захванат от външната страна а от вътре на синята основа. По този начин колкото и да тежат шпиндела направляващите и винтовете по другите две оси моторите и куп други части тежестта директно ще падне на земята. Самата машина няма да провисне от собствената си тежест. Не е ли по-добре страниците на портала да образуват триъгълник и така ефекта на усукването ще изчезне тоест да сложиш по две танкети на на всяка страна е ще изгубиш малко от хода но пък печелиш по стабилна конструкция.
А самия работен плод да бъде вътре между двете страници по оста У (дългата ос) и само тежестта на детайла ще бъде предпоставка за провисване. Подлежи на коментар.

Прикачен файл

CNC.jpg
CNC.jpg (37.97 KиБ) Видяна 4674 пъти

Прикачен файл

CNC-1.jpg
CNC-1.jpg (62.89 KиБ) Видяна 4674 пъти
emilvtc - специалист
И аз мисля, е с по 2 линейни лагера (танкети) на всяка от страните -стабилността на портала ще е по-добра.

Относно конструкцията която предлагаш - как ще защитиш направляващите и лагерите (танкетите) от стружките и охлаждащата течност ?

Така стружките май ще падат от работния плот директно на земята ...
shulio - специалист
Аз съм се спрял на друг вид конструкция.

Не виждам смисъл да се издига портал и после да се спуска Z оста. Според мен е по практично направляващите да са горе а работния плот долу - така се елиминират доста негативи. Е така минаваме на задвижване от двете страни, но ще го преживея. А направляващите по Y да не са една над друга, а една до друга с разстояние между тях 30-40 - може и повече сантиметра и зет да е в средата между тях

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: