Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
MrMurdjo - майстор
Този германския прави 2500об/мин. и вече на стомана ще се държи по добре.
Не казвай "хоп" преди да си прескочил ямата :-D
Той че ги прави добре, но какъв въртящ момент може да даде и как ще ги поддържа под товар. Все пак е само 1000 вата четков мотор с инструмент директно на ротора. PID контрола е чудесно нещо, но чудеса не прави.
Р.Пенев - напреднал
Въпросът със шпиндела е много сложен и обширен.Преглеждал съм хиляди варианти и се убедих,че бърза обработка на алуминий,гравиране и обработка на стомана са несъвместими неща за моята машина.Спрях се на китайче 2.2кв с водно,докато се уча да обработвам алуминий,а след като му се износят лагерите евентуално да го ползвам,като задвижващ мотор с ремък и може би ттс система на тормач или няколко други вариянти,които на този етап не са под въпрос.Има хубави атц шпиндели исо 30 с 4кв мотор около 20кг ,които би трябвало да работят и стомана и алуминий но 10000лв на този етап няма как,а и държачите са едни цени :?
edesign - специалист
Добре аз описах точно за какво ползвам моят рутер. Шпиндел който ползвам е FME800 крес за 8 години работа (от 2008) съм сменил веднъж четки. Лагери и всичко останало са си ОК. И най-мизерния китайски с инвертор ще ви хареса защото са безшумни, обаче колко изкарват не знам.
От това което вие пишете става ясно, че искате да обработвате метали. За алуминий съм пробвал веднъж. Обаче основен недостатък при обработка на метали е необходимостта от охлаждане, което прави конструкцията на машината поне двойно по скъпа. А резултатът убеден съм няма никога да ви удовлетвори. Та чудя се не е ли по-смислено да се вземе фреза на старо, ерозийка (само механиката) и т.н. за под и около 10 000лв и да се добави едно управление. Хем крайният резултат ще е добър хем като цена мисля няма да е по-скъпо от рутер граден от нулата.
Представям си челосване на плоскост на рутер с фреза фи 8 и на истинска феза с фи 50..... нито скоростта, с която ще стане нито качеството могат да се сравняват
tsenkov - специалист
С 2,2квт шпиндел можеш спокойно да обработваш АЛ. Смалко повече експерименти ще добиеш представа за възможностите на машината и режимите на работа.
edesign, това с фрезата го бях почнал. Но като си направих една сметка за разходите се отказах. На грубо по спомен
СВД за трите оси-2-2500лв,
управление- 6-7000лв,
механична работа поне 2000лв
непредвидени 1000-15000лв,
Сумата набъбна. Като си помислих че трябва и да се оборудва с инструменти, държачи, менгеме,измерителни прибори итн. се отказах.
Да не говорим че си иска 10-15кв.м площ.
MrMurdjo - майстор
Има фрезери за скоростна обработка на алуминий - имам предвид сплави, предназначени за машинна обработка (като 2017 например). Пробвали сме на живо един такъв двупер - 4 мм диаметър. При дълбочина на фрезоване 1.5 мм, 18000 оборота на шпиндела и скорост 1500 мм/мин режеше като зъм. Само дето стружките летяха на няколко метра наоколо :) Охлаждане почти нямаше - повече беше обдухване с въздух и малко пулверизирана охл. течност през популяна приставка за обдухване, продавана у нас. Цената на фрезера е къде 80 лв, но си заслужава.
Стоманата е друга бира, но и за нея си има скоростни фрезери. Без охлаждане обаче няма да мине.
Uffo - специалист
Другарьо Пенев с тази машинка (убава машинка) нема те бъде на стомана просто забрави, ще получиш огромни вибрации вследствие на което най малкото надраскани повърхности и начупени върхове на инструментите после счупени инструменти и така нататък. Смятам че не ти се дават луди пари за режещи инструменти не че няма такива но цената е огромна ако искаш качество. За скоростите от 1000 мм и повече в минута забрави за оборотите също. На високи скорости евтините инструменти буквално се заваряват за заготовката. А за малки скорости е нерентабилно да работиш с инструмент по малък от 20 мм а за такъв трябва да туриш още половин тон железо а най-добре чугун по конструкцията. Абе като цяно не е рентабилно ако ще го правиш от нула както каза колегата. Ако искаш само метали, засичал съм из нета продават малки фрези за по 2-3 хиляди лева по добре на там да се насочиш като следващ проект, защото в машината която си инвестирал ще работи чудесно алуминий, и както каза Господин Мурджо 2017 и го работи само с въздушно охлаждане (просто постоянно издухвай стружките) и няма да имаш проблеми 2017 е достатъчно твърд с добри характеристики и устойчив на корозия. Другите алуниеви сплави дори водата ги яде. А до колкото за щпиндела поне 5kW трифазен асинхронен мотор с ремъчна предавка с която да си сменяш оборотите или просто един инвертор с който да го управляваш но преди това поне предавка 1/3 за да подобриш въртящия момент.
И имам един въпрос към теб: Как ще захванеш портала за масата, двете страници на портала ще легнат челно към масата? Не е ли по добре да ги захванеш странично към нея ( да вдигнеш контакната площ)?
Като цяло съм на едно мнние с другите колеги.
Uffo - специалист
stivemaster написа:
Ето от мен.
.
Другарьо дека е рутера бре тука само плазми виждам аз ?
digitalpr - специалист
stivemaster написа:
Ами от меню Функшънс, избираш Формули .След това, трябва да напишеш отклонението си, като математически израз.
Пробвал ли си да работиш с такава формула? Аз не успах да накарам машината да работи нормално с нея, някъде назад в темата го обсъждахме. Реже чудесно, спазвайки функцията, докато не премине в друга координатна система (G28 примерно), или докато не спре. Повторно пускане на същия G код дава отместване, все едно функцията не се прилага. Същото става и при ръчно преместване на координатите със стрелките.
Р.Пенев - напреднал
Основно алуминий и пластмаса ще работи фрезата.За стомана имах желание за дребни детайли рядко,но и аз стигнах до мнението,че е по добре отделна фреза за метал.Захващането на портала е с по 5 болта м10 на страница,а и все още не залято с така наречения полимер-бетон,който значително заздравява конструкцията.Основата,която е залята 600х600х100мм е 170кг,а цялата фреза без рамката под нея ще се върже на 450кг.Така,че смятам е достатъчно здрава и за обработка на стомана с малки инструменти и подавания,но с подходящ шпиндел,като се има предвид,че полимер-бетонните рамки поглъщат вибрациите няколко пъти по-добре от чугунените.Напишете в гугъл Fs3mg и разгледайте машината от която копирам за да е по ясно какво се мъча да сътворя :)
Uffo - специалист
MrMurdjo от къде мога да закупя направляващи за Esko лагерите ?

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: