• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
шоп - майстор
stamenov1 написа:
https://www.youtube.com/watch?v=o0dDwNW3CzE
https://www.youtube.com/watch?v=nJ231RTHLp8
В идеята има хляб, но в показаният вариант е неработоспособно в дълъг период от време. Всеки, който е изучавал машинни елементи, съпромат и т.н. ще ме разбере. Това ударно натоварване между зъбен гребен и зъбно колело ще доведе до пълно износване на зъбната предавка.

Системата може да е работоспособна само при наличето на СЪЕДИНИТЕЛ. Той може да бъде различен по принцип: еластичен, фрикционен, демпферен, с приплъзване и т.н. Важното е ударното натоварване да бъде прехвърлено във времето и да имаме ПЛАВНО натоварване на системата.
bulhomes2 - майстор
Тя в началото системата не е натоварена. Предполагам за там говориш, защото само тогава имаме удар. Но, да - доста добре трябва да са термообработени зъбите и пак не вярвам да изкарат дълги години.
шоп - майстор
bulhomes2 написа:
Тя в началото системата не е натоварена. Предполагам за там говориш, защото само тогава имаме удар. Но, да - доста добре трябва да са термообработени зъбите и пак не вярвам да изкарат дълги години.
+1 точно за това първоначало ударно натоварване говоря. Дори системата да не е натоварена на 100% така не се прави, не е технически издържано и няма да изкара много. Все едно да ръчкаме скоростите на една кола без съединител...колко ще изкара СК?
На прима виста се сещам поне за 5 начина за по-елегантно издържано изпълнение направено по всички правила на механиката. Все пак 6+ на автора за идеята:-)
lov - майстор
Е да ама практиката показва друго. Такива цепачки на дърва се произвеждат фабрично от много години и чак сега на последък са станали модерни с хидравлика. :)
Виждал съм такава и собственика каза че е още от баща му. А това прави повече от 50 години и всяка година е цепела поне 10 кубика дърва. :?
Иначе за винта и маховиците. Ми те руснаците ги правят с двигатели от пералня дето са по 800 вата но маховика си върши добре работата.

Иначе и аз съм на мнението че с брадвата по бързо и по добре се справям. И нещо не ми харесва всяко едно пънче да го премята по няколко пъти докато го нацепя като за печката.
koveslav - майстор
Не износват зъби,аз също съм виждал много ползвана такава машина.Зъбите са напълно зацепени далеч преди голямото натоварване.Големината на натоварването е ограничено от максималната инерция на маховиците,така че предварително сметнатите зъби се справят безпроблемно.Ако не се разцепи дървото,маховиците спират напълно,а ремъка буксува,ръчно се изключва зъбната двойка,рейката се връща,маховиците се развъртат отново и следва нов опит.Ако дървото се разцепи,рейката се разтоварва напълно и чак тогава следва изключването и от крайния ограничител.При първоначалното зацепване единствения товар върху зъбната двойка е собствената тежест на рейката-т.е. напълно е избегнато и изключване и включване на зъбите под голям товар.Машинката е много хитра,на празен ход разхода и на енергия е колкото на конуса-нулев,за разлика от хидравликите.Натоварванията са кратковременни и елементарно гресиране на зъбите от време на време осигурява напълно достатъчно мазане.
Andri01 - майстор
Какъв е крайния изключвател? Изключва рейката чрез повдигане от оста???
koveslav - майстор
Крайния изключвател освобождава командната лостова система която натиска всъщност чрез ролка рейката към зъбното колело.Под рейката има монтирана пружина.Щом се повдигне ролката,рейката се освобождава и се повдига от пружината,а друга пружина я връща в изходно положение.Рейката стои повдигната и изключена през цялото време,докато не я натиснеш отново чрез лостовата система и притискащата ролка към пиньона.
Andri01 - майстор
Гърбица отстрани на рейката.Повдига лостовата с-ма в крайно положение ,а другата пружина връща в ляво.Нещо подобно е ,предполагам?
П.С.: Но лостовата с-ма не трябва да се държи много натисната в този случай. Или да бъде съставна.
koveslav - майстор
Има две дълги пружини от двете страни на рейката.Щом тя тръгне напред,ги разтяга,а освободи ли се те я връщат в изходно положение.Повдигащата пружина е монитрана в плъзгача под рейката.Изключването може да е с гърбица,може и с лостова система,задействана от плъзгача като стигне в предно крайно положение....Виждал съм различни решения за изключването,но работната схема на силовата част винаги е една и съща.
Последна промяна от koveslav на пон ное 30, 2015 5:35 pm, променено общо 1 път.
lov - майстор
Я па зяпайте на руски има доста машинки включително и показаната от колегата.
https://www.youtube.com/results?search_ ... 0%BE%D0%BB
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21

Тема "Конус за цепене на дърва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: