Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
8180 - майстор
Ами аз досега в София не съм попадал на читаво прахово бояджийно за ВЪНШНО, а там където ходя често мяркам да боядисват профили за дограма. Заводското изглежда по-сериозно, ама знам ли.
velsi - Почетен майстор
Да, наистина фабричното е доста добро. Но аз съм виждал допълнително боядисана дограма, на магазин, на около 8-9 години без никакви видими дефекти.
velsi написа:
Определено са остарели! Да ти говори нещо 50 години гаранция за ПВЦ профил? Или да ти търся сертификати?
Всеки има право на мнение, нали? Лично за мен няма начин някой да ме убеди, че някаква си пластмаса / която старее от ултравиолетовите лъчи, въпреки сертификатите / ще е по-дълготрайна от метала алуминий!!! А на морално остаряване е подложено абсолютно всичко!

Освен това, аз, пък и повечето от пишещите тук, няма да сме живи, за да видим това прехвалено превъзходство на пластмасата. Аз лично залагам на по-доброто, т.е. алуминия. Иначе, всеки решава сам.
hermit - специалист
Ето ви един нелош принос по въпроса:
http://www.alisterm.com/tips.html
крум - специалист
Да не пропускаме и не-маловажния факт, че PVC-то е канцерогенно и навсякъде от белите страни го изхвърлят от употреба. Само в България може да ти опаковат храна в PVC.
Моят глас е за дърво, в краен случай алуминий.
velsi - Почетен майстор
По въпроса за канцерогенността можем да поспорим. Толкова много неща в бита ни са изработени от най-различен вид пластмаса, толкова съставки от храната, която ядем, въздуха, който дишаме и облеклото, което носим са вредни за нашето здраве, та изобщо не мисля, че точно прозорците са ни най-големия проблем.
крум - специалист
Не виждам причина за спор. Никъде не казвам, че са основен или дори голям проблем. Прав си, че сме тъпкани с химикали и продължаваме да се тъпкаме.
Ако аз бях пред дилемата дали да си купя или не ПВЦ дограма, това щеше да е един от доводите, който да наклони везните към НЕ-то.
Emerald написа:
doni написа:
Доколкото знам,техническите характеристики на ПВЦ и АL дограмите се еднакви.Разликата между двете е,че AL е екологичен материал и с много по-дълъг живот спрямо ПВЦ-то.

Какво значи "еднакви"? Не може да се сравнява топлопроводността на пластмаса и алуминий.

Нито пък може да се говори за по-дълга продължителност на живот на алуминия спрямо качествени ПВЦ профили.

Освен това, технологиите толкова бързо напредват и модата така се мени, че много преди да си изпее песента самия материал като такъв, профилът просто рискува морално да устарее и да стане демоде. :lol:

Затова се избира възможно най-добрата ПВЦ от фирми с име и традиция, независимо от доста по-високата цена.
недеи барка хората дале4 си от истината с профилите,голqма заблуда с това PVC но докато хората се усетят ще е касно,ал.дограма 100 пати по добре но хората се фарлят на ефтиното затова се продава пове4е певезето,има ал профили дето не си и санувала
hygro - майстор
крум написа:
Моят глас е за дърво, в краен случай алуминий.
Наистина спорът Al или PVC е странен. Мисля, че най-подходащият материал за домашна дограма е дървото и това в близко бъдеще май няма да се промени.

Колкото до модата - мой приятел живее в Германия в къща от 14-ти век, в която гредите са сечени горе-долу по времето, когато турците са дошли на Балканите. Дограмите са по-нови - от преустройство, правено през 19 век. Много е вероятно за следващото преустройство да мислят правнуците му. Питам се PVC или Al ще изберат...
adonis - специалист
higro, и аз съм се чудел каква обработка са правели едно време на всички дървени части по къщите, та не са мръднали толкова години...? Как ли са запечатвали дървесината... и тези греди на старите къщи по на 200 - 300 години не са мръднали :?

Тема "PVC или алуминиева дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: