Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
masteradmin - майстор
ами сухо строителство - няма мърсотия, няма влага - става за 1 ден и на следващия боядисваш, а и нети трябват специални умения. Докато при първия вариант трябва да съхне с дни и при шпакловането на цяла стена си трябва маисторлък. В краина сметка решението си е твое. Но бъдещето е на гипскартона така или иначе.
eurogas - специалист
Ясно, ще бъде гипс картон, а каква вата да избера като марка и дебелина???

Какво бихте ми препоръчали, при външна изолация 6 см. АУСТРОТЕРМ
отвътре 5 см. URSA достатъчни ли са ???
8180 - майстор
11 см сумарно топлоизолация би трябвало да е много добре.
Само ще напомня. Спомена по-горе, че не искаш излишно да топлиш стената и бетона. С избрания вариянт го "топлиш" на половина. Сиреч температурата на стената ще бъде грубо средната между вътре вън.
Някъде там, а по-точно на вътрешната повърхност на масива ще бъде и потенциалната точка за конденз.
Поради това, до там не трябва да се допуска вътрешната влага (дифузна или носена от преминаващ въздух) !!!
eurogas - специалист
Днес купих външната изолация...стиропор АУСТРОТЕРМ 8 см. на много ниска цена, плътност 16-18 кг. и фибран 3 см. който мисля да залепя на таваните, имам около 100 кв.м. таван, отгоре е бетонна плоча а етажа над мен засега няма да го ползвам.

Така че реших да не го грея излишно, четох че 30 % от загубите са в таваните, и че фибрана е за бетон....нали не съм сгрешил ???
eurogas - специалист
Фасадата на къщата има колони и трегери широки 50см. ако изолирам фасадата отвън със стиропор 8 см. дали е необходимо бетонните колони да ги изолирам със ФИБРАН а тухлите със стиропора, или мога всичко да облека само със стиропора??? :cool:
velsi - Почетен майстор
8 см стиропор е перфектно. Няма смисъл да слагаш фибран. Фибран само на основи, ако някъде имаш и искаш да ги изолираш.
8180 - майстор
За ВЪНШНА изолация някои комбинират EPS/XPS с идеята, че обикновено XPS има малко по-добри топлоизол. х-ки. Слагат в/у бетона XPS, остоналото (тухлите, итонг) ЕPS. Целта е да се усили изолацията на т.н. термомостове (бетона и евнтуални еркери). Разликата не е голяма - виж какво пише на опаковките. При 8 см. външна изолация вероятно може да се спести това комбиниране. При наличие на средства, в комбинацията има предимства, НО XPS САМО върху бетона!!!
adonis - специалист
Винаги съм си мислил колко см. EPS ще са достатъчни за една добра изолация на стара къща строена с дебели стени(предполагам два реда тухли единички)...? 5 см. дали ще са достатъчни или трябват повече? И коя мазилка е най-добра за външна върху EPS? :?
Justy - майстор
Вътрешните плоскости не ги лепи към стената и тавана - ще получиш конденз. Това твърдят абсолютно всички фирми, които правят изолации.
eurogas - специалист
Да ама не???

Вече тествах през зимата и мога да кажа че нямам грам конденз никъде!!!

Отвън имам 8 см. стиропор, отвътре измазах стените и върху мазилката залепих 3см. фибран на външните стени и таваните, дограмата е с троен стъклопакет, да не забравяме че къщата е нова и това ми е първа зима в нея.

За всяко помещение е предвиден вентилационен отвор 110мм., който отива до покрива и има вентилатор който при нужда може да ускори проветрението, за хола диаметъра на вентилационната тръба е 160мм., нещо което много колеги пропускат- консултирайте се със специалист по вентилация!!!

Тайната според мен е в проветрението, сутрин към 9 часа спирам отоплението и се отварят прозорците за да се проветри, всички са на работа и не е проблем, към 17 часа затварям прозорците и пускам газовия котел да затопля, до 19 часа температурата е нормализирана.

Сутрин има лек конденз по прозорците, след отваряне изчезва за два часа, ( хола ми е 40 квадрата и става по бавно) но ако не проветря на следващия ден целите прозорци са в конденз.....предполагам и стените биха мухлясали ако не се изхвърли влагата???

Следейки хидрометъра, сутрин се забелязва голямо повишение на влажноста в помещенията за спане, въпреки че конденза по прозорците е малък ако не се вземат мерки може да почернеят стените от мухал.

Извода ми е....проветрявайте повечко!!!!

Тема "ФАСАДА С ФИБРАН ???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: